Podatki

Czy środki na rachunku PPK podlegają egzekucji?

Zobacz nasz film na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych

 

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) powstały z myślą o gromadzeniu dodatkowych zasobów finansowych, którymi będzie można rozporządzać po 60 roku życia. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy środki na rachunku PPK podlegają egzekucji.

Jakie środki są gromadzone na rachunku PPK?

Wpłaty do PPK dokonywane są w części przez pracownika i pracodawcę a także co roku wpływa wpłata z Funduszu Pracy w wysokości 240 zł po spełnieniu określonych warunków. Za zgromadzone środki finansowe z wpłat, wpłat dodatkowych i dopłat rocznych nabywane są m.in. jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych lub subfunduszy wydzielonych w funduszach inwestycyjnych.

Czy środki zgromadzone na rachunku PPK podlegają egzekucji?

Zgodnie z ustawą środki zgromadzone na rachunku PPK nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Wyjątkiem jest egzekucja roszczeń alimentacyjnych, w tym należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłaconych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów. Świadczenia alimentacyjne mogą być egzekwowane ze środków zgromadzonych na rachunku PPK.

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę

W ustawie Kodeks pracy (art. 87) została ustalona zasada określania kwoty wolnej od potrąceń. Z tego przepisu wynika m.in., że wolne od potrąceń jest minimalne wynagrodzenie za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy oraz wpłat dokonywanych na pracownicze plany kapitałowe. Jak z tego wynika wpłaty dokonywane do PPK uwzględnia się przy ustalaniu kwoty wolnej od potrąceń, a więc nie będą one egzekwowane na podstawie tytułów wykonawczych, które trafiły do pracodawcy.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

19 godzin temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

19 godzin temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

20 godzin temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

22 godziny temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

3 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu