Czy wynajmujący musi mieć rachunek na białej liście?

wynajmujący rachunek na białej liście

Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź, czy masz obowiązek posiadania rachunku bankowego na białej liście.

Odkąd pojawiła się biała lista podatników, wiele osób ma wątpliwości, czy w każdym przypadku należy dokonywać płatności na rachunek bankowy, który znajduje się na wykazie. Liczne kontrowersje pojawiły się również wokół dokonywania wpłat z tytułu najmu od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, ale jest czynnym podatnikiem VAT. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do tego zagadnienia.

Kto musi mieć rachunek na białej liście?

Zgodnie z założeniami na wykazie muszą być odnotowani:

  • czynni podatnicy VAT,
  • podatnicy wykreśleni i przywróceni do rejestru,
  • wykreśleni z rejestru podatników VAT,
  • podatnicy, którym odmówiono rejestracji.

Osoba prywatna, która nie prowadzi działalności gospodarczej w niektórych okolicznościach jest zobowiązana do rejestracji w podatku VAT.

I tu rodzi się pytanie, czy w takim przypadku wynajmujący powinien mieć rachunek na białej liście.

Czy wynajmujący musi mieć rachunek na białej liście?

Oczywiście w tym przypadku można odpowiedzieć – to zależy. Jeżeli jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT, który prowadzi działalność gospodarczą, to wówczas ma obowiązek zamieszczenia firmowego numeru rachunku bankowego. Natomiast jeżeli jest to osoba prywatna lub niezarejestrowana do podatku VAT, to wówczas najczęściej posiada jedynie rachunek rozliczeniowy, tzw. ROR, na który są wpłacane należności za najem. Na białej liście nie są odnotowane rachunki ROR, nawet wówczas, gdy dana osoba prowadzi działalność gospodarczą. W takim przypadku nie ma przesłanek, aby osoba prywatna miała obowiązek zamieszczenia rachunku bankowego na białej liście, bo nie ma nawet takich technicznych i formalnych możliwości.

W takim razie w czym jest problem?

Otóż jeszcze na początku 2020 roku Ministerstwo Finansów wyrażało pogląd, że na białej liście powinny się znajdować również rachunki bankowe osób fizycznych nieprowadzących działalności, jeżeli są zarejestrowane do podatku VAT, np. z tytułu wynajmowania lokali. Na szczęście to podejście zmieniło się i już w wydawanych interpretacjach podatkowych fiskus wyraża pogląd, że jeżeli nie jest prowadzona działalność gospodarcza, nie musi być zgłoszony rachunek na białej liście. Przykładowa interpretacja nr 0111-KB2-1.4010.602.2019.2.PB z dnia 5 marca 2020 roku.

Dokonywanie wpłat za najem na rachunki bankowe tzw. ROR-y było problematyczne dla firm, które taki najem ujmują w kosztach uzyskania przychodów. Zgodnie z przepisami w niektórych sytuacjach mogliby być pozbawieni możliwości zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych. Na szczęście orzecznictwo zaczęło iść w dobrym kierunku naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.