Powrót

Najem prywatny nieprowadzącego działalności gospodarczej a VAT

najem prywatny bez działalności a vat

Wynajmujesz mieszkanie i nie prowadzisz działalności gospodarczej? Sprawdź, czy w każdej sytuacji jesteś zwolniony z podatku VAT.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Wynajmowanie mieszkań potrafi wywołać zawrót głowy jeżeli spojrzy się na niego z punktu rozliczania podatku VAT. Osoby, które nie prowadziły i nie prowadzą działalności gospodarczej mogą sobie nie zdawać sprawy, że i tak mogą się stać czynnymi podatnikami VAT. Sprawdźmy kiedy może dojść do takiej sytuacji.

Czy przy braku działalności zawsze bez podatku VAT?

Otóż odpowiedź na pytanie powinna brzmieć – to zależy. Jeżeli wynajmujący nie prowadzi działalności gospodarczej, to przede wszystkim należy ustalić, czy mamy do czynienia z najmem:

W przypadku najmu na cele mieszkaniowe osoba wynajmująca korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z VAT i nie ma żadnych obowiązków związanych z rozliczaniem tego podatku.

Inaczej wygląda sytuacja, w której najem jest z przeznaczeniem na cele użytkowe lub krótkotrwałego zakwaterowania. Wówczas w grę wchodzi limit zwolnienia podmiotowego w VAT (art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT). W takim przypadku osoba wynajmująca nie powinna zapominać o obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży, w celu kontrolowania limitu zwolnienia 200.000 zł.

Przykład

Pan Michał nie prowadzi działalności gospodarczej. Posiada 2 lokale użytkowe, które wynajmuje. Miesięczny czynsz za jeden lokal wynosi 10.000 zł. Obrót za okres styczeń-lipiec 2021 r. wyniósł 140.000 zł. Pan Michał musi kontrolować, na podstawie ewidencji, w którym momencie dojdzie do przekroczenia limitu 200.000 zł. Jeżeli limit zostanie przekroczony, należy dokonać zgłoszenia rejestracyjnego do podatku VAT i składać rozliczenia w pliku JPK_V7.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.