Najem prywatny nieprowadzącego działalności gospodarczej a VAT

najem prywatny bez działalności a vat

Wynajmujesz mieszkanie i nie prowadzisz działalności gospodarczej? Sprawdź, czy w każdej sytuacji jesteś zwolniony z podatku VAT.

Wynajmowanie mieszkań potrafi wywołać zawrót głowy jeżeli spojrzy się na niego z punktu rozliczania podatku VAT. Osoby, które nie prowadziły i nie prowadzą działalności gospodarczej mogą sobie nie zdawać sprawy, że i tak mogą się stać czynnymi podatnikami VAT. Sprawdźmy kiedy może dojść do takiej sytuacji.

Czy przy braku działalności zawsze bez podatku VAT?

Otóż odpowiedź na pytanie powinna brzmieć – to zależy. Jeżeli wynajmujący nie prowadzi działalności gospodarczej, to przede wszystkim należy ustalić, czy mamy do czynienia z najmem:

W przypadku najmu na cele mieszkaniowe osoba wynajmująca korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z VAT i nie ma żadnych obowiązków związanych z rozliczaniem tego podatku.

Inaczej wygląda sytuacja, w której najem jest z przeznaczeniem na cele użytkowe lub krótkotrwałego zakwaterowania. Wówczas w grę wchodzi limit zwolnienia podmiotowego w VAT (art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT). W takim przypadku osoba wynajmująca nie powinna zapominać o obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży, w celu kontrolowania limitu zwolnienia 200.000 zł.

Przykład

Pan Michał nie prowadzi działalności gospodarczej. Posiada 2 lokale użytkowe, które wynajmuje. Miesięczny czynsz za jeden lokal wynosi 10.000 zł. Obrót za okres styczeń-lipiec 2021 r. wyniósł 140.000 zł. Pan Michał musi kontrolować, na podstawie ewidencji, w którym momencie dojdzie do przekroczenia limitu 200.000 zł. Jeżeli limit zostanie przekroczony, należy dokonać zgłoszenia rejestracyjnego do podatku VAT i składać rozliczenia w pliku JPK_V7.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.