Podatki

Od maja zmiany w Kodeksie karnym skarbowym

Przedsiębiorcy za popełnione błędy, umyślnie lub nieumyślnie, mogą zostać obciążeni dodatkowymi karami wynikającymi z ustawy Kodeks karny skarbowy. Są tam ustalone kary za naruszenie obowiązujących przepisów podatkowych. Przedsiębiorca może ponieść konsekwencje finansowe w postaci kary za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, w zależności od wagi popełnionego czynu. W artykule opiszemy, jakie zmiany zostały wprowadzone do ustawy Kodeks karny skarbowy od 1 maja 2021 roku.

Jakie zmiany zostały wprowadzone w KKS od 1 maja 2021 roku?

Wprowadzenie zmiany przepisów ustawy Kodeks karny skarbowy dotyczą kary grzywny orzekanej w postępowaniu mandatowym za wykroczenia skarbowe.

Zgodnie z informacjami, jakie można przeczytać na stronach rządowych, wprowadzona zmiana ma służyć przyspieszeniu załatwiania spraw o wykroczenia skarbowe, a więc tych mniejszej wagi.

Nakładana kara grzywny w postaci mandatu wymaga zgody sprawcy czynu na jej przyjęcie, odmowa powoduje skierowanie sprawy do sądu. Podwyższenie wysokości kary grzywny nakładanej w formie mandatu do wysokości 14.000 zł ma przyspieszyć, w ocenie Ministerstwa Finansów, załatwianie większej ilości spraw, które będą rozstrzygane w formie postępowania mandatowego.

Poprzednia wysokość kary grzywny – 5.600 zł, nie zawsze była wystarczająca dla ukarania sprawcy czynu zabronionego w formie mandatu, dlatego sprawy były kierowane do sądu z aktem oskarżenia lub z wnioskiem o wyrażenie zgody na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.

Jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy zmieniającej, dzięki tej poprawce postępowaniem mandatowym będzie objęty szerszy zakres czynów zabronionych kwalifikowanych jako wykroczenia skarbowe. Jeżeli sprawca wyrazi zgodę na przyjęcie mandatu, w takich przypadkach sprawa będzie załatwiana jednorazowo na poziomie organu podatkowego.

Z uwagi na obawy przedsiębiorców o stosowanie podwyższonych mandatów za drobne wykroczenia skarbowe, Ministerstwo Finansów uspokaja, że podwyższone limity mają obejmować przede wszystkim sprawy związane z przemytem i nielegalnym handlem.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

4 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

4 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

4 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

4 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

6 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

6 dni temu