Planowane zmiany w egzekucji komorniczej długów z wynagrodzeń

egzekucja długów z wynagrodzeń - zmiany 2022

Sejm wziął pod obrady projekt zmian przepisów, które mają na celu obniżyć kwotę wolną od zajęć egzekucyjnych i tym samym polepszyć ściągalność długów. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jakie zmiany są planowane.

W toku jest projekt zmian, które przewidują obniżkę kwot wolnych od potrąceń egzekucyjnych w celu zwiększenia skuteczności egzekucji sądowych i administracyjnych. Nowelizacja ma dotyczyć Kodeksu Pracy i ustaw Prawo Bankowe oraz o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się szczegółów na temat planowanych zmian.

Przyczyna wprowadzenia zmian

Cykliczne podnoszenie pensji minimalnej oraz fakt, że wysokość kwot wolnych od egzekucji z wynagrodzenia za pracę i rachunku bankowego jest powiązana z tym wynagrodzeniem, powoduje, że coraz więcej dłużników nie można poddać skutecznej procedurze egzekucyjnej. Zaburza to równorzędną ochronę interesów dłużnika i wierzyciela na niekorzyść tego drugiego.

Coraz słabszą egzekucję długów potwierdzają liczby, na które powołuje się rząd w wydanym stanowisku do projektu. Skuteczność kwotowa w zakresie egzekucji z wynagrodzenia za pracę (będącej głównym źródłem wpływów z egzekucji) spadła w 2020 r. względem 2019 r. blisko o miliard złotych (dokładnie 855 832 640 zł). Autor petycji, która jest zarzewiem projektu sejmowego, zwraca także uwagę na problem fikcyjnego zatrudniania się za wynagrodzeniem minimalnym, które jest wolne od potrąceń i unikanie tym samym spłacania swoich zobowiązań.

Planowane zmiany w egzekucji komorniczej

Projekt sejmowej komisji ds. petycji zakłada obniżenie kwoty wolnej od egzekucji z wynagrodzenia za pracę z równowartości minimalnego wynagrodzenia do 85% tego wynagrodzenia. Jednocześnie w przypadku wynagrodzenia osoby skazanej proponuje się obniżenie limitu kwoty wolnej od egzekucji z równowartości 60% minimalnego wynagrodzenia do 50% tego wynagrodzenia.

Środki na rachunkach w bankach i w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych mają być wolne od potrąceń do wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia. Rząd zgadza się z tym stanowiskiem z jednym wyjątkiem – środki na rachunkach wg rządu powinny być wolne do poziomu 65% minimalnego wynagrodzenia.

Wysokość zajęć zależna od sytuacji życiowej dłużnika

Dodatkowo rząd ma na uwadze rozważenie we wprowadzonych zmianach, czy nie powinny one uwzględniać sytuacji życiowej dłużnika. W tej chwili na równi stawia się osobę samodzielnie prowadzącą gospodarstwo domowe (lub będącą na częściowym utrzymaniu rodziców) z osobą, która ma na utrzymaniu rodzinę, w tym niepełnoletnie dzieci.

Rząd sugeruje wprowadzenie mechanizmu, zgodnie z którym kwota wolna od zajęcia ulegałaby podwyższeniu o określony odsetek (np. o 5%) na każde pozostające na utrzymaniu dłużnika małoletnie dziecko, nie więcej jednak niż do poziomu 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Podsumowanie

Projekt zmian jest po pierwszym czytaniu w Sejmie. Obecnie skierowany jest pod obrady Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Po powrocie z komisji zostaną jeszcze dwa czytania w Sejmie, postępowanie w Senacie i podpis prezydenta. Jeśli na żadnym z etapów nie zostanie odrzucony, ustawa wejdzie w życie. Jednak nie po 14 dniach od jej opublikowania w Dzienniku Ustaw, lecz z uwzględnieniem dłuższego vacatio legis, które jest potrzebne ze względu na konieczność dostosowania systemów kadrowo-płacowych i w bankach.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość