Podatki

W jaki sposób ewidencjonować płatności bezgotówkowe na kasie wirtualnej

Kasa wirtualna ma postać aplikacji, którą instaluje się na tablecie, smartfonie lub laptopie. Nie jest to więc typowe urządzenie, do którego się wszyscy przyzwyczaili, tylko ma postać oprogramowania. Zasady dotyczące ewidencjonowania są jednak takie same, jak w przypadku innych kas fiskalnych. Dzisiaj opiszemy, w jaki sposób ewidencjonować płatności bezgotówkowe na kasie wirtualnej.

Ewidencja płatności bezgotówkowych na kasie wirtualnej

Sprzedaż, za którą płatność nastąpiła za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo kredytowej może być problematyczna do zaewidencjonowania na przełomie miesięcy. Wpływ na rachunek bankowy dostawcy najczęściej ma miejsce dzień wcześniej niż informacja, jaką można pozyskać z banku o uznaniu rachunku. W takim przypadku, zgodnie z objaśnieniami:

Należy tego dokonać poprzez zmniejszenie wartości z raportu okresowego za miesiąc, w którym podatnik uzyskał informację o dokonanej wpłacie i zwiększenie o te same kwoty obrotów miesiąca, w którym wpłata wpłynęła na rachunek bankowy.

Przykład:

Przedsiębiorca otrzymał dnia 1 września informację o dokonanych wpłatach w kwocie 5.000 zł, które wpłynęły na rachunek 31 sierpnia. W takim przypadku ewidencjonuje on sprzedaż na kasie wirtualnej 1 września, zmniejsza obroty września o 5.000 zł i o taką sama kwotę zwiększa sprzedaż w miesiącu sierpniu.

W przypadku otrzymania zaliczki powinna ona być zaewidencjonowana na kasie z chwilą jej otrzymania lub bezpośrednio po uzyskaniu informacji o otrzymaniu. Powinien to być dzień następny lub pierwszy dzień po dniach, w których nie była wykonywana działalność gospodarcza.

Takie informacje znalazły się w objaśnieniach podatkowych Ministra Finansów w sprawie ulgi na zakup kasy wirtualnej.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

2 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu