Blog ifirma.pl

Rozporządzenie zaliczkowe zostało przeniesione do ustawy – podwójne listy płac faktem

|
|
2 minut czytania
Zatrudniasz pracowników? Sprawdź kiedy masz obowiązek podwójnego przygotowywania list płac.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ustawa o Polskim Ładzie wprowadziła wiele nowych rozwiązań podatkowych, o których pisaliśmy już niejednokrotnie. Na początku 2022 roku zrobiło się głośno za sprawą tzw. rozporządzenia zaliczkowego. W dzisiejszej publikacji opiszemy co się zmieniło w ustawie o podatku dochodowym w tym zakresie.

Rozporządzenie zaliczkowe przeniesione do ustawy

Rozporządzenie zaliczkowego z 7 stycznia 2022 roku budziło wiele emocji od początku obowiązywania. Wiele osób podważało podstawę prawną jego stosowania. Ustawodawca podjął decyzję, że przeniesie regulacje zawarte w akcie wykonawczym do ustawy i tak też się stało. W obecnej sytuacji zostały ucięte wszystkie spekulacje na temat stosowania zmienionych przepisów. Pracodawcy zatrudniający pracowników mają obowiązek obliczania zaliczek na podatek dochodowy zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie.

Podwójne listy wypłat wynagrodzeń stały się faktem

Przy wyliczaniu wynagrodzeń od umowy o pracę i umowy zlecenie od 1 stycznia 2022 roku zaczęły pojawiać się różnice w wysokości kwot netto do wypłaty, pracownicy zaczęli otrzymywać niższe wynagrodzenia. Wprowadzono mechanizm wyliczania podwójnych list wypłat według zasad obowiązujących w dniu 31 grudnia 2021 roku i 1 stycznia 2022 roku, co ma zapobiec wypłacie niższych pensji w trakcie 2022 roku. Obecnie w ustawie o PIT został wprowadzony nowy artykuł 53a, który reguluję tę kwestię, w taki sam sposób jak to było zapisane w rozporządzeniu zaliczkowym.

Składanie oświadczenia PIT-2

Oświadczenie PIT-2 jest to formularz dla celów obliczania miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy. Na tej podstawie pracodawca może w 2022 roku pomniejszyć zaliczkę na podatek o kwotę 425 zł miesięcznie. Zgodnie z przepisami, które obowiązywały w ustawie o PIT na 1 stycznia 2022 roku, takie oświadczenie mogło być złożone przed pierwszą wypłatą w roku podatkowym. Zmiana ustawy o PIT wprowadza nowy zapis zgodnie, z którym PIT-2 może być również złożony w trakcie roku podatkowego. Z przepisu zostało wykreślone sformułowanie “przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym”. Dodano nowy zapis, z którego wynika, że oświadczenie PIT-2 złożone w trakcie roku podatkowego będzie skuteczne najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym płatnik otrzymał to oświadczenie i od tego okresu będzie stosował zmniejszenie zaliczki na podatek dochodowy o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek ((30.000 x 17%)/12 = 425 zł).

Oświadczenia PIT-2 złożone według wzorów obowiązujących przed dniem wejścia w życie znowelizowanej ustawy o PIT zachowują swoja moc.

Ustawa została opublikowana 9 marca 2022 roku i obowiązuje od 10 marca 2022 roku.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie