Powrót

VAT w Estonii – kompendium. Stawki, progi rejestracyjne

VAT w Estonii

Wysyłasz towary na rzecz klientów z Estonii? Sprawdź, czy powinieneś się rejestrować w estońskim systemie VAT. W naszym kompendium znajdziesz informacje o stawkach VAT w Estonii i nie tylko.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Podatek od wartości dodanej wprowadzono w Estonii w 1992 roku. Rejestracja, deklaracje i przestrzeganie przepisów związanych z estońskim VAT oparte są na dyrektywach Unii Europejskiej w sprawie podatku VAT. Unijne regulacje przyjęto po przystąpieniu Estonii do UE w 2004 roku. Zarządzenie podatkiem leży w zakresie obowiązków Estońskiego Urzędu Podatkowego i Celnego.

Firmy zagraniczne oraz przedsiębiorcy, niebędący rezydentami podatkowymi w Estonii, podlegają obowiązkowej rejestracji. Obowiązkowo muszą przestrzegać przepisów estońskiego rządu dotyczących podatku VAT, łącznie z fakturowaniem i należytym odprowadzaniem podatku.

Zdarzają się sytuacje, które wymagają od zagranicznych przedsiębiorców niezwłocznej rejestracji w estońskich organach podatkowych. Ich funkcjonowanie jest tożsame z zasadami ogólnymi VAT-UE i wiążą się z:

 • importem towarów na teren Estonii z innego kraju (zarówno z UE, jak i spoza jej obszarów),
 • przemieszczaniem towarów między Estonią oraz innymi państwami członkowskimi w ramach sprzedaży wewnątrzwspólnotowej (zarówno w formie sprzedaży jak i wysyłki),
 • kupnem i sprzedażą towarów w Estonii,
 • sprzedażą estońskim konsumentom towarów za pośrednictwem Internetu (podlegająca estońskiemu progowi rejestracji VAT dotyczącemu sprzedaży na odległość),
 • przechowywaniem towarów w magazynie konsygnacyjnym,
 • organizacją (płatnych) wystaw, imprez, wydarzeń kulturalnych, konferencji,
 • korzystaniem z usług w Estonii w ramach zasady odwrotnego obciążenia (jeżeli dane przedsiębiorstwo nie jest podatnikiem VAT),
 • dostawą towarów własnym sumptem.

Jedynie ograniczona liczba firm (o konkretnym profilu działalności) podlega obowiązkowej rejestracji jako podatnik VAT. Świadcząc usługi lokalnym firmom z Estonii, zagraniczne przedsiębiorstwa mogą skorzystać z procesu odwrotnego obciążenia. Taka możliwość wynika ze zmian wprowadzonych przez Pakiet VAT z 2010 roku.

Każdy z dostawców usług elektronicznych, nadawczych lub telekomunikacyjnych dla estońskich konsumentów podlega obowiązkowej rejestracji w celach opłacania VAT na terenie kraju. Wynika to z systemu MOSS, w którym złożona deklaracja obejmuje wszystkie 27 państw UE.

Jakie są estońskie progi rejestracyjne VAT?

Dla zagranicznych firm, które handlują na terenie Estonii i jednocześnie są zarejestrowane jako podatnicy VAT/GST w swoich krajach, próg rejestracyjny VAT jest zerowy. Firmy objęte są obowiązkiem rejestracji dopiero od momentu dokonania pierwszej dostawy.

Dla firm (które zarejestrowały się jako płatnicy VAT UE) sprzedających towary przeznaczone dla konsumentów z Estonii za pośrednictwem Internetu próg rejestracyjny wynosi 35 tysięcy euro rocznie.

Czy wymagane jest posiadanie estońskiego przedstawiciela lub agenta podatkowego?

Zgodnie z Dyrektywą UE w sprawie podatku VAT, lokalnie działający estoński przedstawiciel lokalny nie jest wymogiem stawianym przed firmą posiadającą siedzibę w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Należy jednak pamiętać, że przedstawiciel fiskalny, będący współodpowiedzialnym za estoński podatek VAT jest wymagany przez firmy spoza UE. Wyjątek stanowi świadczenie usług internetowych w Estonii przez firmę spoza Unii Europejskiej. Wówczas firma będzie mieć obowiązek rejestracji do VAT w estońskim urzędzie skarbowym.

Jakie informacje są wymagane do uzyskania estońskiego numeru VAT i rejestracji?

Estoński urząd skarbowy będzie wymagał wypełnienia odpowiednich formularzy (formularze zgłoszeniowe KR i R2) i złożenia ich wraz z następującą dokumentacją:

 • Certyfikat VAT potwierdzający, że przedsiębiorstwo jest zarejestrowane dla celów podatku VAT w innym miejscu w UE (jeśli dotyczy)
 • statut spółki
 • Wyciąg z krajowego rejestru handlowego przedsiębiorstwa
 • Dowód na to, że przedsiębiorstwo będzie realizowało w Estonii dostawy podlegające opodatkowaniu
 • Kopia umowy z przedstawicielem fiskalnym (w stosownych przypadkach)
 • Dowód osobisty lub paszport osoby sprawującej kontrolę nad przedsiębiorstwem

Gdzie składa się estońskie rejestracje VAT?

Zagraniczne firmy rejestrujące się w celu uzyskania estońskiego numeru VAT muszą złożyć wniosek w Departamencie Zarządzania Podatkami w Północnym Centrum Podatkowym i Celnym. Formularze nie mogą być dostarczane pocztą lub e-mailem, ale muszą być złożone osobiście. Może to zrobić przedstawiciel fiskalny lub inna upoważniona osoba. Pod warunkiem, że wszystkie niezbędne dokumenty zostały złożone, proces rejestracji jest zazwyczaj zakończony w ciągu 5 dni.

Nie ma kar za opóźnioną rejestrację VAT w Estonii, jeśli należny podatek VAT został zapłacony. Jednakże, kara w wysokości do 1300 EUR będzie miała zastosowanie, jeśli ani rejestracja, ani płatność nie wpłyną po upływie kolejnego terminu rejestracji. Władze mogą nałożyć dodatkową karę w wysokości do 2000 EUR, jeśli kolejny termin nie zostanie dotrzymany.

VAT w Estonii

STAWKA
TYP
RODZAJ TOWARÓW LUB USŁUG
20% standardowa Wszystkie pozostałe towary i usługi podlegające opodatkowaniu
9% obniżona
  • Niektóre produkty farmaceutyczne;
  • sprzęt medyczny dla osób niepełnosprawnych;
  • książki (z wyłączeniem e-booków);
  • gazety i czasopisma;
  • zakwaterowanie w hotelach
0% zerowa transport wewnątrzwspólnotowy i międzynarodowy
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość