Powrót

Polski Bon Turystyczny – kto może uczestniczyć w programie?

kto może przystąpić do bonu turystycznego?

Jesteś przedsiębiorcą turystycznym i chcesz zgłosić się do programu? Sprawdź co i jak zrobić.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Regulacje dotyczące Polskiego Bonu Turystycznego zostały zapisane w ustawie. Uczestniczyć w programie mogą przedsiębiorstwa turystyczne i organizacje pożytku publicznego realizujące usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Projekt poza tym, że jest skierowany do polskich rodzin ma również wspomóc branżę turystyczną, która ucierpiała z powodu COVID-19.

Jak należy rozumieć usługę hotelarską?

Usługa hotelarska to krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych” – zgodnie z ustawą o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych.

Jak należy rozumieć imprezę turystyczną?

Impreza turystyczna oznacza połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji, spełniające określone ustawą warunki” – zgodnie z ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.

Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca przystępujący do programu?

Przedsiębiorstwo turystyczne lub organizacja pożytku publicznego musi spełniać następujące warunki:

 • musi prowadzić legalną działalność polegającą na świadczeniu usług hotelarskich lub imprez turystycznych,
 • posiadać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego lub
 • posiadać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub
 • posiadać wpis do ewidencji:
  • obiektów hotelarskich prowadzonej przez marszałka województwa,
  • pól biwakowych prowadzonej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta,
  • innych obiektów hotelarskich prowadzonej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta lub
 • posiadać wpis do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych.

Polska Organizacja Turystyczna (POT) opublikuje listę zarejestrowanych przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do przyjmowania płatności za pomocą bonu na stronach internetowych POT:

W jaki sposób mogą przystąpić do programu przedsiębiorcy?

Przede wszystkim każdy przedsiębiorca musi posiadać konto na PUE ZUS. Następnie złożyć oświadczenie: „Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny” (PBT) jako przedsiębiorstwo turystyczne lub organizacja pożytku publicznego. Ten, kto zarejestrował podmiot turystyczny, zostaje managerem podmiotu turystycznego – wykonuje na PUE czynności w imieniu podmiotu turystycznego, m.in. może dodawać i usuwać recepcjonistów, managerów, może zmienić dane podmiotu. Każdy podmiot turystyczny, który przyjmuje płatności za pomocą bonu, musi mieć co najmniej jednego managera i recepcjonistę. Obie funkcje może pełnić ta sama osoba.

Taka informacja powinna być umieszczona przede wszystkim w miejscu realizacji usług hotelarskich lub imprez turystycznych, zobowiązanie jest zawarte w składanym na PUE oświadczeniu. Ponadto należy aktualizować dane podane przy rejestracji oraz poddać się czynnościom sprawdzającym, które mogą zostać podjęte przez Polską Organizację Turystyczną (POT).

Pozostałe informacje dla przedsiębiorców

 1. Rejestracji do programu przedsiębiorstwa mogą dokonywać do końca trwania, tj. do 31 marca 2022 r. Przyjęcie płatności do tego terminu pozwala również na realizację usługi w późniejszym terminie.
 2. Płatność bonem będą przyjmowane za pomocą aplikacji dla recepcjonisty. Przy realizacji płatności osoba płacąca za pomocą bonu nie okazuje żadnego dokumentu papierowego, podaje jedynie kod obsługi płatności, kod potwierdzający płatność, który otrzyma SMS-em w czasie transakcji. Jeżeli wartość usługi przekroczy środki w formie bonu nabywca może różnicę uregulować w innej formie: płatność gotówkowa, kartą, przelewem. Bon może być zaliczką na poczet przyszłej usługi.
 3. Rejestracji do programu dokonuje podmiot o profilu działalności turystycznej i hotelarskiej, a więc jeżeli taki podmiot posiada kilka obiektów na PUE ZUS rejestruje się tylko jeden raz.
 4. Usługa hotelarska lub impreza turystyczna są świadczone na rzecz dziecka, które musi być jej uczestnikiem. Nie jest konieczna rezerwacja na nazwisko dziecka. Nabywcą usługi hotelarskiej lub imprezy turystycznej jest klient nie ZUS. Paragon lub fakturę należy wystawić klientowi. Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym nie wymaga, by na fakturze była szczegółowa adnotacja o dziecku.
 5. Płatność za zrealizowany bon nastąpi w ciągu 14 dni od przyjęcia płatności za pomocą bonu przelewem na rachunek podany w oświadczeniu przy rejestracji na PUE ZUS.

Na PUE ZUS 25 lipca 2020 r. ruszyła już rejestracja podmiotów turystycznych do programu Polski Bon Turystyczny. Pytania i wątpliwości można przesyłać na adres e-mailowy: bon@zus.pl lub kontaktować się pod numerem telefonu 22 11 22 111.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość