Inne

Polski Bon Turystyczny – kto może uczestniczyć w programie?

Regulacje dotyczące Polskiego Bonu Turystycznego zostały zapisane w ustawie. Uczestniczyć w programie mogą przedsiębiorstwa turystyczne i organizacje pożytku publicznego realizujące usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Projekt poza tym, że jest skierowany do polskich rodzin ma również wspomóc branżę turystyczną, która ucierpiała z powodu COVID-19.

Jak należy rozumieć usługę hotelarską?

Usługa hotelarska to krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych” – zgodnie z ustawą o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych.

Jak należy rozumieć imprezę turystyczną?

Impreza turystyczna oznacza połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji, spełniające określone ustawą warunki” – zgodnie z ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.

Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca przystępujący do programu?

Przedsiębiorstwo turystyczne lub organizacja pożytku publicznego musi spełniać następujące warunki:

  • musi prowadzić legalną działalność polegającą na świadczeniu usług hotelarskich lub imprez turystycznych,
  • posiadać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego lub
  • posiadać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub
  • posiadać wpis do ewidencji:
    • obiektów hotelarskich prowadzonej przez marszałka województwa,
    • pól biwakowych prowadzonej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta,
    • innych obiektów hotelarskich prowadzonej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta lub
  • posiadać wpis do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych.

Polska Organizacja Turystyczna (POT) opublikuje listę zarejestrowanych przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do przyjmowania płatności za pomocą bonu na stronach internetowych POT:

W jaki sposób mogą przystąpić do programu przedsiębiorcy?

Przede wszystkim każdy przedsiębiorca musi posiadać konto na PUE ZUS. Następnie złożyć oświadczenie: „Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny” (PBT) jako przedsiębiorstwo turystyczne lub organizacja pożytku publicznego. Ten, kto zarejestrował podmiot turystyczny, zostaje managerem podmiotu turystycznego – wykonuje na PUE czynności w imieniu podmiotu turystycznego, m.in. może dodawać i usuwać recepcjonistów, managerów, może zmienić dane podmiotu. Każdy podmiot turystyczny, który przyjmuje płatności za pomocą bonu, musi mieć co najmniej jednego managera i recepcjonistę. Obie funkcje może pełnić ta sama osoba.

Taka informacja powinna być umieszczona przede wszystkim w miejscu realizacji usług hotelarskich lub imprez turystycznych, zobowiązanie jest zawarte w składanym na PUE oświadczeniu. Ponadto należy aktualizować dane podane przy rejestracji oraz poddać się czynnościom sprawdzającym, które mogą zostać podjęte przez Polską Organizację Turystyczną (POT).

Pozostałe informacje dla przedsiębiorców

  1. Rejestracji do programu przedsiębiorstwa mogą dokonywać do końca trwania, tj. do 31 marca 2022 r. Przyjęcie płatności do tego terminu pozwala również na realizację usługi w późniejszym terminie.
  2. Płatność bonem będą przyjmowane za pomocą aplikacji dla recepcjonisty. Przy realizacji płatności osoba płacąca za pomocą bonu nie okazuje żadnego dokumentu papierowego, podaje jedynie kod obsługi płatności, kod potwierdzający płatność, który otrzyma SMS-em w czasie transakcji. Jeżeli wartość usługi przekroczy środki w formie bonu nabywca może różnicę uregulować w innej formie: płatność gotówkowa, kartą, przelewem. Bon może być zaliczką na poczet przyszłej usługi.
  3. Rejestracji do programu dokonuje podmiot o profilu działalności turystycznej i hotelarskiej, a więc jeżeli taki podmiot posiada kilka obiektów na PUE ZUS rejestruje się tylko jeden raz.
  4. Usługa hotelarska lub impreza turystyczna są świadczone na rzecz dziecka, które musi być jej uczestnikiem. Nie jest konieczna rezerwacja na nazwisko dziecka. Nabywcą usługi hotelarskiej lub imprezy turystycznej jest klient nie ZUS. Paragon lub fakturę należy wystawić klientowi. Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym nie wymaga, by na fakturze była szczegółowa adnotacja o dziecku.
  5. Płatność za zrealizowany bon nastąpi w ciągu 14 dni od przyjęcia płatności za pomocą bonu przelewem na rachunek podany w oświadczeniu przy rejestracji na PUE ZUS.

Na PUE ZUS 25 lipca 2020 r. ruszyła już rejestracja podmiotów turystycznych do programu Polski Bon Turystyczny. Pytania i wątpliwości można przesyłać na adres e-mailowy: bon@zus.pl lub kontaktować się pod numerem telefonu 22 11 22 111.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Podatek Belki — czy zostanie zniesiony?

W Ministerstwie Finansów obecnie są prowadzone prace nad zniesieniem podatku od zysków kapitałowych, czyli podatkiem…

5 godzin temu

Placówka oświatowa – w jaki sposób można założyć, taką działalność? Rozliczenia względem ZUS i US

Zastanawiasz się jak założyć placówkę oświatową? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat takich…

6 godzin temu

Analiza sentymentu z wykorzystaniem AI. Jak pomaga wprowadzić zmiany w biznesie?

W dobie cyfrowej transformacji firmy mają dostęp do niespotykanej dotąd ilości danych na temat swoich…

8 godzin temu

Wizualne przekazywanie emocji: moc obrazów w marketingu cyfrowym

Ludzie od zarania dziejów wykorzystywali obrazy w swojej komunikacji. Czy to malowidła w jaskiniach tworzone…

9 godzin temu

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

4 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

4 dni temu