Blog ifirma.pl

Co zmienia Polski Ład w zakresie cen transferowych?

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, co zmienia Polski Ład w cenach transferowych? Przeczytaj naszą publikację.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Podmioty powiązane zobowiązane do stosowania cen transferowych mają wiele dodatkowych obowiązków z tym związanych. Pisaliśmy już sporo na ten temat. Dzisiaj odniesiemy się do zmian, jakie zostały wprowadzone w ustawie Polski Ład w obszarze cen transferowych.

Co zmienia Polski Ład w cenach transferowych?

Informacje na temat niektórych zmian wprowadzonych w Polskim Ładzie dotyczących cen transferowych przedstawiamy poniżej:

Kategoria zmian
2021 rok
2022 rok
Termin na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych Do końca 9 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego Do końca 10 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego
Termin na złożenie informacji o cenach transferowych Do końca 9 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego Do końca 11 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego
Żądanie organu podatkowego na przedstawienie dokumentacji dotyczącej cen transferowych Czas na przekazanie dokumentacji -7 dni Czas na przekazanie dokumentacji – 14 dni
Korekta cen transferowych Warunkiem dokonania korekty jest posiadanie oświadczenia podmiotu powiązanego, z którego wynika, że podmiot ten dokonał korekty cen transferowych w tej samej wysokości Doprecyzowano, że istnieje możliwość dokonania korekty cen transferowych in minus także w sytuacji, gdy podatnik otrzymał od podmiotu powiązanego dowód księgowy, który potwierdza dokonanie korekty cen transferowych w określonej wysokości przez podmiot powiązany
Sporządzanie lokalnej dokumentacji cen transferowych w zakresie tzw. czystego refakturowania Istnieje obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych Brak obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych przy spełnieniu warunków ustawowych
Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych Podmioty powiązane mają obowiązek składania oświadczenia Likwidacja oświadczenia, jako odrębnego dokumentu i przeniesienie go, w zmienionej treści, do informacji o cenach transferowych TPR-P
Podpisywanie informacji o cenach transferowych Podpisuje kierownik jednostki, nie jest dopuszczalne podpisanie przez pełnomocnika Informacja będzie mogła być podpisywana przez:
 • kierownika jednostki,
 • prokurenta,
 • pełnomocnika, którym może być: adwokat, radca prawny, doradca podatkowy lub biegły rewident,

Jak widać wprowadzonych zostało kilka uproszczeń i wydłużono niektóre terminy związane z rozliczeniami cen transferowych.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie