Blog ifirma.pl

Polski Ład – co zmieni się w leasingu?

|
|
2 minut czytania
Masz samochód w leasingu? Sprawdź, jakie zmiany wprowadza Polski Ład w tym zakresie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Leasing – najważniejsze informacje. Materiał video

 

Chyba jedną z najbardziej popularnych form wejścia w posiadanie własnego samochodu w prowadzonej działalności gospodarczej jest zakup pojazdu w leasingu. Jednak Polski Ład wprowadza również w tym obszarze pewne modyfikacje, które mogą spowodować, że leasing będzie mniej atrakcyjny. Sprawdźmy więc, o co chodzi z tymi zmianami.

Wykup samochodu z leasingu przed zmianą

Przedsiębiorcy bardzo często decydowali się na wykup samochodu z leasingu operacyjnego do majątku prywatnego. W takim przypadku pojazd nie był już ujmowany w ewidencji środków trwałych w działalności gospodarczej, tylko był traktowany jako majątek prywatny leasingobiorcy. Dzięki takiemu zabiegowi przedsiębiorca sprzedając samochód po upływie 6 miesięcy od wykupu nie musiał płacić podatku dochodowego od jego sprzedaży, ani w działalności gospodarczej, ani poza działalnością.

Polski Ład a leasing – co się zmienia?

Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorca, który będzie chciał wykupić samochód z leasingu do majątku prywatnego nie skorzysta już z możliwości sprzedaży bez podatku po upływie pół roku od wykupu. W życie wchodzą nowe przepisy, zgodnie z którymi pojazdy samochodowe wykupione z leasingu po 31 grudnia 2021 roku do majątku prywatnego, jeżeli zostaną sprzedane przed upływem 6 lat między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej i dniem ich odpłatnego zbycia, to będą musiały być opodatkowane. Taki przychód ze sprzedaży będzie traktowany i wykazywany jako przychód w działalności gospodarczej. Przedsiębiorca będzie miał obowiązek zapłaty podatku według takiej metody opodatkowania, jaka została wybrana w prowadzonej działalności gospodarczej. Dodatkowo należy również mieć na uwadze, że od dochodu trzeba będzie zapłacić jeszcze składkę na ubezpieczenie zdrowotne, bez prawa do jej odliczenia.

Przykład 1.

Pan Andrzej prowadzi działalność gospodarczą w ramach, której zawarł umowę leasingu operacyjnego. W grudniu 2021 roku dokonał wykupu prywatnie samochodu z tego leasingu. Jeżeli będzie chciał sprzedać samochód w lipcu 2022 roku, to zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2021 roku, nie zapłaci podatku dochodowego od jego sprzedaży.

Przykład 2.

Pani Ania posiada samochód w leasingu operacyjnym, umowa została zawarta na firmę. W maju 2022 roku kończy się umowa i dojdzie do wykupu samochodu. Pani Ania zastanawia się, czy dokonać wykupu na firmę, czy prywatnie. Jeżeli wykup będzie dokonany prywatnie, to po zmianie przepisów od 1 stycznia 2022 roku, pani Ania dokonując sprzedaży pojazdu przed końcem maja 2028 roku będzie musiała wykazać przychód z działalności gospodarczej i zapłacić podatek dochodowy od tej sprzedaży.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 7 lutego 2022 o 16:48
   Rafi

   Dzień Dobry, co się stanie w sytuacji kiedy przedsiębiorca wykupi auto z leaasingu w maju 2022 roku do majtku prywatnego, w grudniu 2022 zamknie swoją działalność a w lipcu 2024 sprzeda samochód??? Jaka wtedy kwota zostanie opodatkowana, z dnia wykupu czy wartości pojazdu z dnia sprzedaży??? Interesuje mnie też w jaki sposób ten przychód trafi do PIT za rok 2024 kiedy już działalność nie istnieje???

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie