Blog ifirma.pl

Przekroczenie pierwszego progu podatkowego z umowy o pracę – co zmieni Polski Ład?

|
|
2 minut czytania
Jesteś zatrudniony na umowę o pracę? Sprawdź, co zmienia dla ciebie Polski Ład.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Progi podatkowe na umowie o pracę – materiał video

 

Wszyscy zastanawiamy się, jak bardzo odczuwalne będą skutki wprowadzenia Polskiego Ładu w życie. Osoby zatrudnione niepokoją się o swoje wynagrodzenia netto. W dzisiejszej publikacji spróbujemy przyjrzeć się wynagrodzeniom pracowników po przekroczeniu pierwszego progu podatkowego.

Co zmienia Polski Ład w wynagrodzeniach pracowników?

Dla osób zatrudnionych na umowę o pracę po wprowadzeniu Polskiego Ładu najistotniejsze będą następujące zmiany:

 1. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30.000 zł.
 2. Zmiana wysokości I progu podatkowego z 85.528 zł na 120.000 zł.
 3. Brak prawa do odliczenia od podatku 7,75 % składki zdrowotnej.

Trudno w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na pytanie, czy wprowadzone zmiany spowodują wzrost czy spadek wynagrodzenia netto, które przecież jest najważniejsze dla osób pracujących. Będzie to zależało od wielu zmiennych. W dzisiejszym artykule spróbujemy spojrzeć na wynagrodzenia osiągane jedynie z jednego źródła przychodów, które przekraczają pierwszy próg podatkowy.

Jak będzie wyglądało rozliczanie wynagrodzenia za pracę po przekroczeniu pierwszego progu podatkowego?

Polski Ład wprowadza zmianę wysokości I progu podatkowego do kwoty 120.000 zł. Oznacza to, że dopiero od dochodu powyżej tej kwoty będzie naliczany i pobierany podatek dochodowy według stawki 32%. Do kwoty 120.000 zł stawka podatku będzie wynosiła 17%. W dalszym ciągu niezmienione zostaje odliczanie od przychodów składek na ubezpieczenia społeczne i pracowniczych kosztów podatkowych. Według niektórych kalkulatorów wyliczających wynagrodzenia pracowników kwota netto przy rocznym przychodach brutto powyżej 120.000 zł będzie kształtowała się odpowiednio:

Przychód roczny brutto
Wynagrodzenie roczne netto
Różnica
2021 rok
2022 rok
130.000
88.893
88.895
+2
150.000
100.194
100.427
+233
200.000
132.160
128.688
-3.472

Założenia do tabeli:

 1. Składki społeczne są obliczane na takich samych zasadach w 2021 i 2022 roku.
 2. Przyjęte zostały podstawowe koszty uzyskania przychodów 250 zł miesięcznie/3.000 zł rocznie.
 3. Uwzględniona została wyższa kwota wolna od podatku w 2022 roku – 30.000 zł.
 4. W 2022 roku naliczanie stawki podatku w wysokości 32% zaczyna się powyżej 120.000 kwoty dochodu.
 5. W 2021 roku jest odliczana składka zdrowotna, natomiast w 2022 roku brak możliwości jej odliczenia.

Podsumowanie

Wprowadzana zmiana przepisów dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, które osiągają dość wysokie dochody, może być pewnym pułapie wynagrodzeń bardziej przyjazna dla pracownika.

Oczywiście mowa jest o otrzymywaniu wyższej kwoty wynagrodzenia do wypłaty. Widać to najlepiej w zestawieniu tabelarycznym.

W zmianach opisanych w artykule chodziło przede wszystkim o uwypuklenie, jakie elementy będą decydowały o wysokości kwoty netto od 2022 roku. Przedstawione informacje mogą być pomocne przy dokonywaniu indywidualnych analiz.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie