Blog ifirma.pl

Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku – czy będzie możliwa?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz czy wybrałeś dobrą formę opodatkowania na 2022 rok? Sprawdź, czy będzie możliwa zmiana formy opodatkowania w trakcie roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Forma opodatkowania dochodów w działalności gospodarczej jest kluczowa dla optymalizacji obciążeń podatkowych. Przepisy podatkowe niestety są tak skonstruowane, że wybranie sposobu opodatkowania możliwe jest zawsze na początku każdego roku, kiedy tak naprawdę trudno ocenić, jak będą się rozkładały nasze przychody i koszty. Do tej pory nigdy nie było możliwości zmiany formy opodatkowania w trakcie roku lub po jego zakończeniu. W dzisiejszej publikacji opiszemy czy będzie taka możliwość w trakcie 2022 roku.

Kiedy należy zgłosić zmianę formy opodatkowania?

Zmianę formy opodatkowania co do zasady należy zgłaszać w terminie do 20 dnia miesiąca po miesiącu, w którym przedsiębiorca uzyskał pierwszy przychód w roku podatkowym. Jeżeli to będzie miało miejsce w styczniu, to zgłoszenia należy dokonać do 20 lutego. Nie ma możliwości na zmianę wyboru jeżeli taki termin zostanie przekroczony. W takim przypadku trzeba będzie zaczekać z decyzją do kolejnego roku podatkowego.

zmiana formy opodatkowania w trakcie roku

Propozycje zmiany ustawy o Polskim Ładzie

Od początku 2022 roku toczą się dyskusje na temat wydłużenia terminu na decyzję odnośnie wybrania formy opodatkowania. Ma to oczywiście związek z wprowadzonymi zmianami w ustawie o Polskim Ładzie, która zrewolucjonizowała wiele zasad dotyczących rozliczania danin publicznych. Jak do tej pory nie zapadły żadne wiążące propozycje ani ustalenia w temacie zmiany formy opodatkowania ex post. Wiele środowisk związanych z biznesem przedkłada swoje propozycje do projektu nowelizacji ustawy o Polskim Ładzie, która ma wejść w życie od 1 lipca 2022 roku. Powróciły dyskusje na różne tematy, a jednym z nich jest wybór formy opodatkowania. Proponuje się wprowadzenie możliwości takiego wyboru w trakcie 2022 roku lub po jego zakończeniu z uwagi na niestabilność prawa podatkowego.

Czy będzie możliwa zmiana formy opodatkowania w trakcie roku?

Po konsultacjach dotyczących ustawy o Polskim Ładzie Ministerstwo Finansów przedstawiło swoje propozycje m.in. odnośnie zmiany formy opodatkowania w trakcie 2022 roku lub po jego zakończeniu. Jak się okazuje wariantów może być kilka:

 1. Przedsiębiorcy, którzy wybrali ryczałt mogą się zdecydować na wybór skali podatkowej w terminie do 22 sierpnia 2022 r. W takim przypadku działalność przez pół roku byłaby opodatkowana ryczałtem, a przez drugie pół roku na zasadach ogólnych. Ryczałtowcy będą mogli się również zdecydować na zmianę formy po zakończeniu roku podatkowego.
 2. Przedsiębiorcy, którzy wybrali podatek liniowy będą mogli zdecydować o zmianie formy opodatkowania na podatek według skali, mają czas na decyzję do 30 kwietnia 2023 roku.

Jak podkreśla wiceminister Soboń nie będzie innych terminów na zmianę decyzji co do wyboru formy opodatkowania. Z takiej możliwości będą mogły skorzystać jedynie osoby, które wybrały na 2022 rok ryczałt lub podatek liniowy.

Podsumowanie

Zmiany w ustawie o Polskim Ładzie to kolejne wyzwanie szczególnie dla księgowych, biur rachunkowych no i przede wszystkim przedsiębiorców. Jak widać sytuacja jest dynamiczna jeżeli chodzi o przygotowywaną nowelizację Polskiego Ładu. Z niecierpliwością czekamy na ostateczny kształt zmienianych przepisów, które na pewno przyniosą kolejne pytania, wątpliwości i nieścisłości. Jak widać rok 2022 będzie pełen niespodzianek.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie