Blog ifirma.pl

Zmiana wartości dochodu a korekta deklaracji ZUS w roku 2022

|
|
2 minut czytania
Pomyliłeś się przy wyliczaniu dochodu podatkowego? Sprawdź, czy powinieneś złożyć korektę deklaracji do ZUS.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Rewolucja w naliczaniu składki zdrowotnej wprowadzona ustawą o Polskim Ładzie nie ułatwia życia ani przedsiębiorcom, ani księgowym. Pytań i wątpliwości jest bardzo wiele a uzyskanie miarodajnych informacji na każde z nich nie jest wcale takie proste. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, czy jeżeli nastąpi zmiana wartości dochodu należy złożyć korektę deklaracji do ZUS.

Podstawa do naliczania składki zdrowotnej w 2022 roku

Od 2022 roku podstawą do naliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne przy opodatkowaniu według skali podatkowej lub podatkiem liniowym jest dochód wypracowany w działalności gospodarczej. W tym miejscu należy przypomnieć, że bez względu na to, czy przedsiębiorca wybierze kwartalny, czy miesięczny sposób opłacania zaliczek PIT, to i tak musi obliczać dochód miesięczny na potrzeby rozliczania składki zdrowotnej w ZUS. Kwoty dochodu przyjęte do wyliczenia składki zdrowotnej na ogół będą takie same, jak do obliczenia zaliczki na podatek PIT, jednak mogą wystąpić rozbieżności i pojawiają się wątpliwości.

Zmiana kwoty dochodu a korekta deklaracji ZUS w 2022 roku

Przepisy nie zabraniają składania korekt deklaracji ZUS. Pamiętajmy, że od 2022 roku składki zdrowotne ZUS są rozliczane w okresach miesięcznych, a po zakończeniu roku składkowego ma być złożone również roczne rozliczenie. Przedsiębiorcy mają wątpliwości, czy jeżeli nastąpi pomyłka przy wyliczeniu dochodu w podstawie do składki zdrowotnej za dany miesiąc będzie możliwość złożenia korekty deklaracji ZUS za ten okres. Przykład wyliczenia podstawy do składki zdrowotnej na zasadach ogólnych dostępny w materiałach informacyjnych ZUS:

 
przykład wyliczenia składki zdrowotnej
 

W świetle obecnych wyjaśnień i informacji ZUS nie ma przeciwwskazań do składania rozliczeń korygujących, które mogą generować zarówno nadpłaty, jak i niedopłaty. Poniżej stanowisko ZUS zawarte w materiałach informacyjnych, w których ZUS odnosi się do sytuacji, w której powstanie niedopłata, nie ma natomiast stanowiska w sprawie ewentualnej nadpłaty składek zdrowotnych:

 
korekta podstawy i składki zus
 

Można zakładać, że do upływu terminu na rozliczenie roczne składek ZUS będzie można składać korekty miesięcznych deklaracji ZUS DRA. Po tym terminie powinna być możliwość złożenia korekty rozliczenia rocznego. Mając jednak na uwadze, że przepisy nie wypowiadają się wprost na ten temat nie można w sposób jednoznaczny stwierdzić, jaka zasada będzie obowiązująca. Rozliczenia roczne będą składane w 2023 roku, więc na pewno do tej pory pojawią się kolejne informacje i wyjaśnienia.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie