Blog ifirma.pl

Zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej przedsiębiorcy – 13 kwietnia nowe przepisy weszły w życie – Polski Ład

|
|
2 minut czytania
Sprawdź co się zmieniło w naliczaniu składki zdrowotnej od 13 kwietnia 2022 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od 2022 roku obowiązują nowe zasady obliczania składki zdrowotnej od dochodu lub przychodu w zależności od wybranej formy opodatkowania. Od początku roku sporo piszemy o wprowadzanych zmianach do ustawy o Polskim Ładzie w tym zakresie. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do nowych zasad w naliczaniu składki zdrowotnej, jakie zaczęły obowiązywać od 13 kwietnia 2022 roku.

Zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej od 13 kwietnia 2022 roku

Przepisy regulujące zasady obliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcy zostały uregulowane w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Z uwagi na liczne kontrowersje przy obliczaniu składki zdrowotnej doprecyzowano niektóre zapisy w ustawie. Zmienione przepisy zaczęły obowiązywać od 13 kwietnia 2022 roku. Sprawdźmy co zostało dookreślone przez ustawodawcę.

1. Zmiana zasad obliczania składki zdrowotnej dla osób, które wybrały opodatkowanie na zasadach ogólnych:

 • w przychodach do ustalenia składki zdrowotnej nie uwzględnia się przychodów, które korzystają ze zwolnienia podmiotowego w PIT, z wyłączeniem wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 63a, 63b, 152–154 ustawy o PIT,
 • przy ustalaniu dochodu do naliczenia składki zdrowotnej należy brać pod uwagę przychód ze sprzedaży składników majątkowych w firmie,
 • przychody z odpłatnego zbycia składników majątkowych nie są powiększane o odpisy amortyzacyjne dokonane do końca 2021 roku, które zostały wcześniej zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
 • roczna podstawa składki zdrowotnej będzie uwzględniała różnice remanentowe,
 • jeżeli remanent będzie sporządzany w trakcie roku podatkowego, to różnice remanentowe mogą być już uwzględnione przy obliczaniu miesięcznej zaliczki na podatek,
 • za 2022 rok jeżeli remanent końcowy będzie wyższy od remanentu początkowego i zwiększy się dochód podatkowy nie będzie on podstawą do zwiększenia dochodu dla celów składki zdrowotnej,
 • nie zmieniła się zasada w świetle, której podstawa do obliczania składki zdrowotnej nie może być pomniejszona o stratę podatkową i np. ulgę na działalność badawczo-rozwojową.

2. Zmiana zasad obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, którzy opłacają zryczałtowany podatek dochodowy:

 • przy obliczaniu wysokości przychodów dla celów ustalenia podstawy składki na ubezpieczenie zdrowotne nie uwzględnia się przychodów niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym, z wyjątkiem przychodów określonych w art. 21 ust. 1 pkt 152–154 ustawy o PIT.

Część nurtujących przedsiębiorców problemów związanych z rozliczaniem składki zdrowotnej zostało przez zmienione przepisy uregulowanych co jeszcze nie oznacza, że uzyskano odpowiedzi na wszystkie pytania.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie