Blog ifirma.pl

Błędny przelew do kontrahenta – jak odzyskać pieniądze

|
|
3 minut czytania
Pomyłka w nazwie odbiorcy, nieprawidłowy numer rachunku lub kwota przelewu – każdemu może się zdarzyć. Co zrobić w przypadku pomyłki? Czy można anulować lub cofnąć przelew? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Pomyłka w nazwie odbiorcy, nieprawidłowy numer rachunku lub kwota przelewu – każdemu może się zdarzyć. Co zrobić w przypadku pomyłki? Czy można anulować lub cofnąć przelew? Błędny przelew do kontrahenta – jak odzyskać pieniądze?

Przelew na zamknięte konto

Inaczej niż w przypadku np. numerów telefonów, banki nie przyznają starych numerów rachunków nowym klientom. Oznacza to, że jeśli wykonaliśmy przelew na zamknięte konto, to bank nie będzie próbował księgować pieniędzy na rachunku, który jest niedostępny, i odeśle je do nadawcy.

Na przelew zwrotny trzeba jednak poczekać nawet do 5 dni roboczych, w zależności od zasad księgowania zwrotów w danym banku. Niektóre banki udostępniają klientom możliwość automatycznego, samodzielnego anulowania przelewu, ale tylko wtedy, jeśli przelew nie został jeszcze wykonany przez bank.

Pomyłka w nazwie odbiorcy lub adresie

Taka pomyłka w przelewie nie jest zbyt kłopotliwa – jeśli numer rachunku kontrahenta jest prawidłowy, to pieniądze trafią pod właściwy adres. Bank nie weryfikuje bowiem, czy numer rachunku zgadza się z nazwą i adresem odbiorcy.

To, gdzie trafią środki, uzależnione jest tylko i wyłącznie od podanego przez nas numeru konta. Bank zrealizuje więc błędny przelew zgodnie z podanym numerem rachunku.

Błędny przelew do kontrahenta – złe konto

Jeśli popełniliśmy błąd w numerze rachunku odbiorcy, to bank może albo zrealizować przelew, albo go odrzucić.

Wszystko zależy od tego, czy numer rachunku, który wpisaliśmy, istnieje czy nie. Jeśli dany rachunek nie istnieje, bank odrzuci błędny przelew i odeśle środki do nadawcy. Jeśli jednak dany numer konta istnieje, płatność zostanie zrealizowana, bez względu na to, że numer rachunku nie zgadza się z nazwą i adresem odbiorcy.

Jak odzyskać pieniądze?

Jeśli zleciliśmy przelew na zły numer konta, to musimy skontaktować się ze swoim bankiem i poinformować go o tym. Liczy się czas – jeśli transakcja nie została jeszcze zrealizowana, wtedy będzie można cofnąć błędny przelew.

Jeśli jednak transakcja została zrealizowana i pieniądze trafiły już na konto przypadkowej osoby, wtedy za pośrednictwem banku należy wysłać do odbiorcy wezwanie do zapłaty. Odbiorca przypadkowego przelewu ma, według art. 405 Kodeksu cywilnego, obowiązek zwrotu pieniędzy. Bank nie może jednak ujawnić danych osobowych odbiorcy, dlatego – jako pośrednik – dokona wszystkich formalności w imieniu zgłaszającego. Warto pamiętać, że niektóre banki, w zależności od umowy, naliczają opłaty za udzieloną pomoc.

Jeśli właściciel rachunku, na który omyłkowo przelaliśmy środki, pomimo wezwania do zapłaty nie dokona zwrotu pieniędzy, wówczas konieczne będzie skierowanie sprawy do sądu. To jednak, ze względu na tajemnicę bankową, może być problemem – bank może odmówić ujawnienia danych osobowych adresata przelewu.

Pomyłki mogą zdarzyć się każdemu. Niektóre z nich mogą jednak okazać się bardzo kosztowne, dlatego przy dokonywaniu przelewów warto dokładnie sprawdzić, czy wszystkie wprowadzone dane są prawidłowe, a szczególną uwagę zwrócić na numer rachunku bankowego odbiorcy.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce