Czy można umorzyć zaległości wobec ZUS?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorcy, którzy mają zaległości wobec ZUS z tytułu nieopłaconych składek mogą się ubiegać o umorzenie tych zaległości. W przypadku otrzymania pozytywnej decyzji o umorzeniu zaległości, ZUS wraz z zaległymi składkami umarza również odsetki od takich zobowiązań i wszelkie koszty np. ponagleń z tego tytułu. W przypadku kiedy przedsiębiorca zatrudnia pracowników i nie opłacą za nich terminowo składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i FP, to do nieopłaconych składek w terminie należy doliczyć odsetki.

Umorzenie zaległości wobec ZUS – kiedy jest możliwe?

Umorzenie zaległych składek jest dopuszczalne w sytuacji kiedy jest to nieściągalne, lub gdy przedsiębiorca znajduje się w trudnej sytuacji majątkowej. W tym drugim przypadku umorzeniu podlegają tylko składki za samych przedsiębiorców, którzy opłacają te składki tylko za siebie. Przepisy nie dopuszczają umorzenia składek tych, które są po stronie ubezpieczonych a wniosek o umorzenie składek może być o umorzenie tylko składek płatnych po stronie pracodawcy. Przedsiębiorca, który wobec ZUS jest dłużnikiem może złożyć wniosek i wtedy ZUS może rozłożyć zadłużenie na raty lub jest możliwe odroczenie terminu płatności, ale tylko tych składek, które są finansowanie po stronie płatnika.

Kto może ubiegać się o umorzenie?

O umorzenie należności mogą się ubiegać płatnicy i byli płatnicy składek, osoby na które została przeniesiona odpowiedzialność za nieopłacone składki, małżonkowie, którzy odpowiadają za zadłużenie z majątku wspólnego. Umorzeniu podlegają należności z tytułu zaległych składek w zależności jaka jest zastosowana podstawa prawna do danego przypadku. Umorzeniu wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi za okres do złożenia wniosku oraz z dodatkowymi kosztami np. upomnienia podlegają składki za następujące okresy:
  1. za okres do 31 grudnia 1998 r.: – składki na ubezpieczenie społeczne, – składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  2. za okres od 1 stycznia 1999 r.: – składki na ubezpieczenia społeczne – z wyłączeniem kwot finansowanych przez ubezpieczonych niebędących płatnikami składek na własne ubezpieczenia (np. pracowników, zleceniobiorców), – składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, – składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.
Płatnicy, którzy opłacają składki wyłącznie za siebie mogą mieć umorzoną pełną kwotę składek łącznie ze składkami zdrowotnymi. Złożenie samego wniosku o umorzenie składek nie daje pewności, że te składki zostaną umorzone. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to zostanie umorzone postępowanie egzekucyjne. W przypadku odmowy umorzenia dłużnik zobowiązany będzie do zapłaty zaległości wraz z należnymi odsetki za zwłokę.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

9 godzin temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

10 godzin temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

10 godzin temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

10 godzin temu

Obowiązkowy KSeF – termin dla dużych firm od 1 lutego 2026 a dla innych 1 kwietnia 2026

Od kilku lat mówi się i pisze o objęciu wszystkich przedsiębiorców Krajowym Systemem e-Faktur. Byliśmy…

11 godzin temu

Omnichannel – czym jest i dlaczego jest tak ważny? Spójrzmy na przykłady

Co to właściwie jest omnichannel i jakie ma znaczenie dla współczesnego biznesu? Aby zrozumieć, dlaczego…

11 godzin temu