Jak programista może obniżyć podatek w nowym roku?

Legalna optymalizacja podatków jest możliwa. Jest kilka sposobów pozwalających w łatwy sposób dokonać optymalizacji podatkowej. Wystarczy kilka “sztuczek” skutecznie obniżyć wysokość należnego do zapłaty podatku. Poniżej przedstawiamy wybrane sposoby, które pozwolą taki cel uzyskać.

Optymalizacja podatków poprzez inwestycje

Aby zwiększyć koszty w 2019 roku, warto już teraz zaplanować inwestycje. Programista powinien sprawdzić, czy w nadchodzących miesiącach nie będzie potrzebował chociażby nowego sprzętu. Zdezelowany samochód? Odmawiający posłuszeństwa komputer? To dobry moment, by wymienić je na nowsze, a przy okazji wygenerować regularne koszty na cały rok, np. w postaci odpisów amortyzacyjnych. Odpisy pozwalają programiście wliczyć w koszty prowadzenia działalności – co miesiąc, co kwartał lub jednorazowo – wartości nowo zakupionych środków trwałych, czyli tych o wartości powyżej 10 000 zł.

O tym, który rodzaj amortyzacji jest najlepszy, przeczytasz tutaj. Natomiast wydatki, których wartość nie przekracza kwoty 10 000 zł programista może od razu wrzucić w koszty. Co może nimi być? Zapoznaj się z naszym zestawieniem.

Wystarczy, że programista kupi nowy zestaw komputerowy o wartości 15 000 zł, a ta jedna inwestycja zapewni mu koszty w wysokości 1250 zł miesięcznie przez cały rok. Dodatkowo, jeżeli programista planuje zakup samochodu, to zoptymalizuje swoje podatki w jeszcze inny sposób. Wystarczy, że zamiast kredytu bankowego, zdecyduje się na leasing operacyjny, który jest łatwiejszy do uzyskania, a czas jego trwania jest z reguły krótszy od okresu amortyzacji. Zatem środki nabyte tą drogą można szybciej uwzględnić w kosztach.

Polecamy nasz materiał video:

Jak obniżyć podatki?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który zarabia na działalności gospodarczej, masz obowiązek odprowadzać podatek dochodowy (PIT) do urzędu skarbowego. Zastanawiasz się, jak obniżyć podatki?
Uwaga!
W związku z nadchodzącymi od 1 stycznia zmianami przedsiębiorcy tylko do końca roku mają czas, aby nabyć samochód na „starych zasadach” leasingowych.

Zmiana formy opodatkowania

Do 20 stycznia (w 2019 r. do 21 stycznia) możliwa jest zmiana formy opodatkowania. Dlatego każdy przedsiębiorca, w tym programista, powinien sprawdzić, jaka będzie prognozowana wysokość jego dochodów (tzn. przychód pomniejszony o koszty i wysokość składek społecznych). Być może bardziej opłacalne okaże się przejście z zasad ogólnych (skali podatkowej) na podatek liniowy, co pozwoli zoptymalizować podatek do zapłaty. Poza tym wiele zależy od indywidualnej sytuacji programisty – tego, czy rozlicza się wspólnie z małżonkiem, czy korzysta z ulgi na dzieci. Na przykład programista będący singlem i zarabiający ok. 9000 zł netto miesięcznie już w październiku przekroczy I próg podatkowy, dlatego jeśli jego przychody oscylują wokół kwoty I progu podatkowego, czyli 85 528 zł, to znak, że przejście na podatek liniowy może być dla niego korzystniejsze.

Za granicę opłacalności podatku liniowego uznaje się zwykle kwotę ok. 100 000 zł, pod warunkiem że przedsiębiorca na skali podatkowej nie ma prawa do ulg i preferencji podatkowych. Jednak już w sytuacji, gdy programista rozlicza się wspólnie z bezrobotnym małżonkiem, podstawa opodatkowania zostanie obniżona, przez co rozliczenie “liniowe” nie będzie opłacalne. Kiedy warto wybrać podatek liniowy i komu się to opłaca? Sprawdź.

Jak-płacić-niższe-podatki

Kwartalne rozliczenie podatków

Optymalizacja podatkowa może odbyć się również poprzez kwartalne rozliczanie podatku dochodowego i VAT. W tym drugim przypadku jest jednak pewien warunek, aby z takiej opcji skorzystać – działalność musi być prowadzona przez rok. Dzięki kwartalnym rozliczeniom programista ma więcej czasu na optymalizację swoich podatków i podjęcie decyzji inwestycyjnych.

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań