Jak wypromować lokalny biznes, korzystając z map Google

Co więcej, dzięki Google Maps można pojawić się na pierwszej stronie w wyszukiwarce, nawet jeśli nie ma się własnej strony internetowej. Jak to zrobić?

Wirtualny spacer, czyli promowanie strony w Google

Pewnie każdy z nas choć raz wpisał w Google adres jakiegoś miejsca, aby sprawdzić je na mapie i dowiedzieć się jak do niego dojechać, albo przejść się po nim za sprawą wirtualnego spaceru. Poza nazwami ulic Google Maps wyświetla również informacje o znajdujących się w okolicy firmach i lokalach: od salonów kosmetycznych po szkoły, siłownie, korty tenisowe czy serwisy komputerowe, a nawet usługi freelancerskie. Warto wykorzystać to narzędzie i poinformować potencjalnych klientów o swojej obecności w danym miejscu. Tym bardziej, że dodanie firmy do map Google jest zupełnie darmowe.

Google Maps – tanie pozycjonowanie

Oto, co wyświetla się po wpisaniu w Google frazy „kosmetyczka warszawa”:

Jak widać wyniki z Google Maps stoją bardzo wysoko, pomiędzy reklamami Google AdWords, a wynikami organicznymi. Zdarza się też, że wyniki z Google Maps znajdują się na samej górze. Oczywiście im więcej firm korzysta z map Google i indeksuje się na tę samą frazę, tym trudniej będzie nam znaleźć się na szczycie. Wówczas konieczne będzie zaplecze SEO: dobrej jakości strona internetowa, linki z zewnętrznych stron i inne.

Po kliknięciu w czerwony znacznik (albo po wpisaniu frazy bezpośrednio w Google Maps) wyświetli się wirtualna wizytówka firmy zawierająca informacje o numerze telefonu, godzinach otwarcia i adresie strony internetowej, a także opinie klientów – a zatem potencjalne rekomendacje dla innych.

Powyżej wynik dla frazy „serwis komputerowy”. Nawet jeśli w trakcie wyszukiwania nie określi się lokalizacji, to Google i tak wyświetli wyniki dopasowane do miejsca, w którym przebywamy – w moim przypadku dla Wrocławia.

Dodanie firmy do Google Maps jest darmowe, a wyniki widoczne są w wyszukiwarce na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych. Obecność firmy w Google jest też przydatna z jeszcze jednego względu: dzięki wirtualnej wizytówce w prosty sposób można zaktualizować dane dotyczące przedsiębiorstwa, a tym samym łatwo poinformować klientów np. o nowym numerze telefonu lub zmienionych godzinach pracy.

Jak dodać firmę do Google Maps

1. Wejdź na stronę google.com/business i kliknij w przycisk “Pokaż firmę w Google”:

2. Wyświetli się mapa Google. Wpisz w pole wyszukiwania adres swojej firmy, aby wyszukać interesującą Cię lokalizację:

3. Po wpisaniu danych wyświetli się kilka różnych firm. Twojej firmy nie ma jeszcze w Google Maps, dlatego kliknij w link “Dodaj informacje o swojej firmie” na samym dole formularza:

4. Wypełnij informacje o swojej firmie:

5. Kliknij dalej. Pojawi się formularz do zaznaczania obszaru, na którym działa firma:

6. Po uzupełnieniu informacji kliknij dalej. Wyświetli się komunikat o utworzeniu strony Google+ dla Twojej firmy. Zaznacz, że jesteś osobą uprawnioną i akceptujesz warunki:

7. Kliknij dalej. Aby potwierdzić, że możesz zarządzać tą firmą w Google, musisz zweryfikować swoje powiązanie z nią. Kliknij więc w pole “Proszę o kartkę z kodem”:

W ciągu dwóch tygodni Google wyśle do Ciebie kartkę z kodem aktywacyjnym, który będzie ważny przez 30 dni. Kod należy wprowadzić na stronie google.com/add/verify.

To wszystko.

Na koniec zostaniesz przeniesiony do panelu zarządzania stroną Google+ dla Twojej firmy. Możesz tam dodać swoje logo, uzupełnić dane kontaktowe i informacje o godzinach pracy, czyli stworzyć wspomnianą wcześniej wirtualną wizytówkę:

Warto zainteresować się Google Maps, szczególnie, jeśli prowadzi się lokalny biznes. To darmowe źródło reklamy: łatwy sposób na wypromowanie się w internecie i poinformowanie potencjalnych klientów o swoim istnieniu, który – w przeciwieństwie do social media i reklam w Google AdWords – nie wymaga ani wiele czasu, ani pieniędzy.

Korzystacie z Google Maps na co dzień, gdy szukacie jakichś miejsc lub firm? Czytacie wystawione przez użytkowników opinie? Koniecznie sprawdźcie, jak w Google Maps wypada Wasza konkurencja.

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

29 minut temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

45 minut temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

1 godzinę temu

Obowiązkowy KSeF – termin dla dużych firm od 1 lutego 2026 a dla innych 1 kwietnia 2026

Od kilku lat mówi się i pisze o objęciu wszystkich przedsiębiorców Krajowym Systemem e-Faktur. Byliśmy…

2 godziny temu

Omnichannel – czym jest i dlaczego jest tak ważny? Spójrzmy na przykłady

Co to właściwie jest omnichannel i jakie ma znaczenie dla współczesnego biznesu? Aby zrozumieć, dlaczego…

2 godziny temu

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

3 dni temu