Powrót z urlopu wychowawczego a zmiana czasu pracy

Obecnie urlop wychowawczy może trwać nawet 36 miesięcy. Taki urlop przysługuje rodzicom dziecka do ukończenia przez dziecko 5 roku życia.

Urlop wychowawczy w Kodeksie pracy

Jeden z rodziców może maksymalnie wykorzystać 35 miesięcy urlopu wychowawczego, ponieważ jeden miesiąc jest zagwarantowany dla drugiego rodzica. Przepisy pozwalają zarówno matce, jak i ojcu, na wspólne przebywanie na urlopie wychowawczym, ale tylko przez 4 miesiące. Prawo takie wynika z art. 186 § 6 Kodeks pracy. Identycznie należy postąpić w sytuacji, gdy jeden z rodziców przebywa na urlopie wychowawczym lub ma obniżony etat. Wówczas to, drugi z rodziców takie obniżenie etatu może mieć też, ale tylko przez okres 4 miesięcy.

Obniżenie etatu

Pracownik, który przebywa na urlopie wychowawczym i zdecyduje się na powrót do pracy ma prawo do obniżenia etatu. Obniżenie etatu może być maksymalnie do ½ etatu. O takim przywileju mówi art. 1867 Kodeksu Pracy. Pracownik, aby mógł obniżyć swój etat musi do pracodawcy złożyć wniosek o obniżenie etatu, a pracodawca jest zobowiązany wyrazić zgodę na takie obniżenie etatu. Obniżenie etatu nie może trwać dłużej niż okres, w którym pracownik mógłby przebywać na urlopie wychowawczym. Wniosek o obniżenie etatu powinien być złożony na 2 tygodnie przed rozpoczęciem pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony bez zachowania terminu 2 tygodni, wówczas pracodawca obniża etat po upływie tego terminu od dnia złożenia takiego wniosku. Obniżenie etatu jest równocześnie związane z proporcjonalnym obniżeniem wynagrodzenia za pracę. Zastosowanie ma tutaj przepis art. 80 Kodeksu Pracy, który mówi o tym, że pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną.

Zmiana warunków umowy w trakcie trwania urlopu

W sytuacji gdy pracownik przebywa na urlopie wychowawczym, pracodawca może w tym czasie zmienić warunki umowy, jednak może to nastąpić jedynie na podstawie wniosku pracownika. Pracownik może złożyć pracodawcy propozycję w jakich godzinach chciałby pracować, natomiast pracodawca jeśli widzi w tym przeszkody nie ma obowiązku by wyrazić na to zgodę. Wskazanie godzin pracy najdogodniejszych dla pracownika jest tylko propozycją. Decyzja o wyrażeniu zgody lub jej braku zostaje w gestii pracodawcy. Podsumowując pracownik, który powraca z urlopu wychowawczego ma prawo do obniżenia etatu, ale nie ma prawa do narzucenia pracodawcy godzin, w których chciałby pracować. Urlop wychowawczy ulegnie zmniejszeniu wraz z obniżeniem wymiaru pracy na etacie. Wniosek o obniżenie czasu pracy może być składany kilkukrotnie. Pracownik za wcześniejszą zgodą pracodawcy może zrezygnować z urlopu wychowawczego lub obniżenia etatu w każdej chwili. O takiej zmianie pracownik powinien poinformować pracodawcę na 30 dni przed zmianą. Przede wszystkim należy pamiętać, pracownik, który złoży wniosek o obniżenie etatu od dnia złożenia tego wniosku podlega ochronie stosunku pracy. Oznacza, to że przez rok od dnia złożenia tego wniosku pracownik jest chroniony przed zwolnieniem z pracy. Autor: Aneta Sobkowicz – ifirma.pl
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Aneta Sobkowicz

Najnowsze artykuły

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

58 minut temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

1 godzinę temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

2 godziny temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

2 godziny temu

Obowiązkowy KSeF – termin dla dużych firm od 1 lutego 2026 a dla innych 1 kwietnia 2026

Od kilku lat mówi się i pisze o objęciu wszystkich przedsiębiorców Krajowym Systemem e-Faktur. Byliśmy…

3 godziny temu

Omnichannel – czym jest i dlaczego jest tak ważny? Spójrzmy na przykłady

Co to właściwie jest omnichannel i jakie ma znaczenie dla współczesnego biznesu? Aby zrozumieć, dlaczego…

3 godziny temu