JPK czyli Jednolity Plik Kontrolny – najważniejsze informacje

Od 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorcy zostaną objęci nowymi zasadami kontroli skarbowej, czyli obowiązkiem przekazywania co miesiąc pliku JPK. Niestety nie wszyscy przedsiębiorcy i nie wszystkie biura rachunkowe są na to gotowe. Tymczasem za brak przesłania JPK grożą sankcje karno-skarbowe. Czym jest jednolity plik kontrolny? Kto ma obowiązek go wysyłać?

Jednolity Plik Kontrolny – co to jest?

JPK to zbiór danych finansowych, m.in. ewidencja zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT), które należy przesyłać do urzędu skarbowego w wersji elektronicznej. Przy użyciu podpisu kwalifikowanego lub Profilu Zaufanego.

Dane do utworzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego mają być pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa, w określonym układzie i formacie (schemat xml).

Co ważne, dotyczy to także przedsiębiorców rozliczających się kwartalnie – oni też będą musieli dostarczać JPK_VAT co miesiąc.Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego to prawdziwa rewolucja w podatkach, która od 2018 r. obejmie większość firm. Dlatego już teraz upewnij się, czy Twoje biuro rachunkowe jest na nią gotowe.

5 pytań o plik JPK, które powinieneś zadać swojej księgowej

1. Czy masz obowiązek wysyłania JPK?

Obowiązek wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) od 2018 r. będzie dotyczyć wszystkich przedsiębiorców, którzy są zarejestrowani do VAT i prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych (w tym arkuszy kalkulacyjnych, np. Word lub Excel).

Obowiązkiem tym objęte są już duże i małe przedsiębiorstwa. Od 1 stycznia 2018 r. dołączą do nich mikroprzedsiębiorcy – a więc firmy, które:

  • zatrudniają mniej niż 10 osób,
  • generują obroty nieprzekraczające 2 mln euro.

2. Czy Twoje biuro rachunkowe obsłuży JPK?

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) można wysłać wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, przy użyciu podpisu elektronicznego. Oprócz podpisu elektronicznego Twojemu księgowemu będzie potrzebny specjalny program księgowy dostosowany do nowych wymogów i potrafiący obsłużyć JPK.

JPK_VAT – generowany na podstawie dokumentów kosztowych i faktur sprzedaży – musi zawierać wszystkie wystawione faktury (faktura po fakturze), także te w wersji papierowej. W praktyce należy wpisać dane z faktur do ewidencji VAT i na tej podstawie wygenerować JPK.

3. Czy Twoje biuro rachunkowe podniesie ceny?

Wdrożenie i obsługa Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) to więcej pracy i większa odpowiedzialność, a także dodatkowe koszty dla biur rachunkowych, takie jak zakup nowego oprogramowania, podpisu elektronicznego albo zatrudnienie dodatkowych osób.

Większa liczba księgowań, konieczność składania korekt JPK_VAT (w przypadku zmian w ewidencji VAT – np. gdy otrzymasz fakturę korygującą od kontrahenta) i inne dodatkowe obowiązki związane z przygotowywaniem i weryfikowaniem danych do JPK może wpłynąć na koszt obsługi księgowej Twojej firmy.

4. Czy będziesz musiał kupić jakieś oprogramowanie?

Sprawdź, czy Twoje biuro księgowe nie będzie wymagało od Ciebie zakupu aplikacji do wystawiania faktur lub programu księgowego przystosowanego do obsługi JPK.

5. Co jeszcze czeka Cię w związku z JPK?

Obowiązek comiesięcznego składania JPK_VAT to nie wszystko, co czeka na mikroprzedsiębiorców w nowym roku. Od lipca 2018 r. oprócz ewidencji VAT, na żądanie organów podatkowych (np. w czasie kontroli), przedsiębiorcy będą musieli dostarczyć także:

  • wyciąg bankowy,
  • faktury,
  • podatkową księgę przychodów i rozchodów,
  • ewidencję przychodów,

które również mają być przygotowane w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), w odpowiednim układzie i formacie. Przedsiębiorca będzie miał na to nie mniej niż 3 dni (w uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać wydłużony). Niezłożenie pliku JPK będzie wiązało się z sankcjami karno-skarbowymi.

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) ma na celu usprawnienie i zwiększenie efektywności kontroli podatkowych. Przedsiębiorcy zyskają więcej komfortu – skróceniu ulegnie bowiem czas kontroli skarbowych – a administracja rządowa sprawne narzędzie do uszczelnienia systemu VAT.

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) jest już dostępny w ifirma.pl zarówno w Księgowości Internetowej jak i w Biurze Rachunkowym

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

2 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu