Blog ifirma.pl

Zbiorcza faktura korygująca

|
|
3 minut czytania
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT fakturę korygującą przedsiębiorca może wystawić, gdy: udzielono rabatu, udzielono opustów czy obniżek cen, dokonano zwrotu towarów i opakowań,dokonano zwrotu całości lub części zapłaty, podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Czym jest zbiorcza faktura korygująca? Jakie elementy powinien zawierać taki dokument? Oraz w kto i w jakich przypadkach może ją wystawić? Wszystkie niezbędne informacje w artykule poniżej.

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT fakturę korygującą przedsiębiorca może wystawić, gdy:

 • udzielono rabatu,
 • udzielono opustów czy obniżek cen,
 • dokonano zwrotu towarów i opakowań,
 • dokonano zwrotu całości lub części zapłaty,
 • podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Podatnicy mogą wystawić także zbiorczą fakturę korygującą do wszystkich faktur wystawionych na rzecz jednego odbiorcy (kontrahenta) w danym okresie rozliczeniowym. Regulacja zawarta w art. 106j ustawy o VAT przewiduje możliwość wystawienia faktury korygującej, wskazując jednocześnie minimalny zakres danych, jakie taka faktura powinna zawierać: 1. wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo wyraz „KOREKTA” (nie ma obowiązku dodawania wyrazu „ZBIORCZA”; nie ma jednak również zakazu dodawania tego wyrazu) 2. numer kolejny oraz datę jej wystawienia 3. następujące dane zawarte w fakturach, których dotyczy zbiorcza faktura korygująca: a) daty wystawienia b) numery faktur c) imiona i nazwiska lub nazwy jednostki i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy d) NIP jednostki e) NIP (względnie zagraniczny numer VAT) nabywcy, f) daty dokonania lub zakończenia dostaw towarów lub wykonania usług, lub daty otrzymania zapłaty (jeżeli daty te zostały wskazane na korygowanych fakturach) g) nazwy (rodzaje) towarów lub usług objętych korektą 4.przyczynę korekty (ewentualnie przyczyny korekty; nie ma przeszkód, aby zbiorcza faktura korygująca wystawiana była z dwóch lub więcej przyczyn); 5. kwoty korekt podstawy opodatkowania lub kwoty korekt podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej (jeżeli korekty wpływają na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego) albo prawidłową treść korygowanych pozycji (w innych przypadkach).

Inne przypadki faktur korygujących

W sytuacji, gdy przedsiębiorca udziela opustu lub obniżki ceny w odniesieniu do całej sprzedaży na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie, na fakturze korygującej może znaleźć się inny zakres danych. Dodatkowo taki dokument powinien zawierać okres, do którego odnosi się udzielony opust lub obniżka. Na fakturze można natomiast pominąć takie elementy jak:
 • numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi,
 • datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty czy
 • nazwy towarów lub usługi objętych korektą.
W przypadku znacznej liczby faktur, gdy technicznie nie jest możliwe ujęcie danych z faktur pierwotnych, należy sporządzić dodatkowy załącznik z właściwą informacją (takie postępowanie wskazują organy podatkowe). Przepisy nie ograniczają możliwości wystawiania faktur zbiorczych jedynie do przypadków udzielenia opustu czy rabatu. W pozostałych przypadkach zastosowanie będą miały zasady ogólne dotyczące korekt, czyli należy umieścić informację o prawidłowej treści korygowanych pozycji. Autor: Magda Stawarz – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie