Kasa fiskalna, a sprzedaż wysyłkowa na terenie Polski

Podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników rozliczających się ryczałtem mają obowiązek rejestrowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Niektóre czynności są zwolnione z obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie. Zaliczyć do nich można sprzedaż wysyłkową – pod warunkiem, że zapłata za sprzedaż będzie zrealizowana w sposób umożliwiający zidentyfikowanie klienta, czyli na przykład za pośrednictwem banku lub poczty. Dodatkowo podatnik powinien prowadzić ewidencję, w której będzie gromadzić szczegółowe dowody zapłaty, w tym dane dotyczące nabywcy.

W momencie gdy podatnik otrzyma zapłatę w formie gotówki, wówczas zaczyna go obowiązywać limit – będzie zwolniony z obowiązku rejestracji sprzedaży za pomocą kasy, jeśli jego obroty nie przekroczą limitu 20 tysięcy złotych (w sytuacji gdy działalność została założona w trakcie roku podatkowego należy wyliczyć limit proporcjonalnie). Co ważne, przedsiębiorca musi doliczyć do niego całą wcześniejszą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Powinno się jednak pamiętać, że zwolnienie w przypadku sprzedaży wysyłkowej nie może być zastosowane, jeśli podatnik wykonuje czynności wymienione w paragrafie 4 ustawy o VAT, np. przewóz osób taksówkami, sprzedaż oprogramowania komputerowego i kart pamięci, dostawa wyrobów tytoniowych, alkoholu etc.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK