Kasa fiskalna, a sprzedaż wysyłkowa na terenie Polski

Podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników rozliczających się ryczałtem mają obowiązek rejestrowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników rozliczających się ryczałtem mają obowiązek rejestrowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Niektóre czynności są zwolnione z obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie. Zaliczyć do nich można sprzedaż wysyłkową – pod warunkiem, że zapłata za sprzedaż będzie zrealizowana w sposób umożliwiający zidentyfikowanie klienta, czyli na przykład za pośrednictwem banku lub poczty. Dodatkowo podatnik powinien prowadzić ewidencję, w której będzie gromadzić szczegółowe dowody zapłaty, w tym dane dotyczące nabywcy. W momencie gdy podatnik otrzyma zapłatę w formie gotówki, wówczas zaczyna go obowiązywać limit – będzie zwolniony z obowiązku rejestracji sprzedaży za pomocą kasy, jeśli jego obroty nie przekroczą limitu 20 tysięcy złotych (w sytuacji gdy działalność została założona w trakcie roku podatkowego należy wyliczyć limit proporcjonalnie). Co ważne, przedsiębiorca musi doliczyć do niego całą wcześniejszą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Powinno się jednak pamiętać, że zwolnienie w przypadku sprzedaży wysyłkowej nie może być zastosowane, jeśli podatnik wykonuje czynności wymienione w paragrafie 4 ustawy o VAT, np. przewóz osób taksówkami, sprzedaż oprogramowania komputerowego i kart pamięci, dostawa wyrobów tytoniowych, alkoholu etc.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.