Księgowość dla programistów

Programista prowadzący działalność gospodarczą może prowadzić księgowość samodzielnie przy pomocy księgowości internetowej lub wynająć biuro rachunkowe online. Zobacz, na czym polega księgowość w małej firmie w branży IT i jakie są zalety zdalnej księgowości. Im mniejsza skala działalności, tym mniej obowiązków i wątpliwości związanych z rozliczeniami. Jednoosobowe działalności gospodarcze zazwyczaj nie muszą prowadzić ksiąg rachunkowych. Dopóki nie przekraczają limitu przychodów (od 2017 r. limit wynosi 2 mln euro), mogą prowadzić księgowość uproszczoną, tzw. małą księgowość, która jest o wiele mniej skomplikowana i mniej kosztowna.

Ksiegowość programisty

Prowadzenie księgowości w małej firmie polega przede wszystkim na wystawianiu faktur i rachunków, księgowaniu dokumentów, prowadzeniu ewidencji oraz generowaniu deklaracji podatkowych i deklaracji do ZUS.

Podczas rejestracji działalności na druku CEIDG-1 przedsiębiorca wybiera, w jaki sposób będzie rozliczał się z urzędami. Programista może, w zależności od wybranej formy opodatkowania, rozliczać się przy pomocy Ewidencji przychodów lub Księgi Przychodów i Rozchodów.

Książka Przychodów i Rozchodów

(KPiR) to prosta i wymagająca stosunkowo niewiele czasu ewidencja, w której księguje się sprzedaż i firmowe wydatki. Podatek opłaca się od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty.

Ewidencja przychodów

dotyczy przedsiębiorców korzystających z uproszczonej formy opodatkowania w postaci ryczałtu ewidencjonowanego. W ewidencji przychodów księguje się, jak sama nazwa wskazuje, same przychody – i to od nich opłaca się podatek. Ponieważ ryczałt nie uwzględnia kosztów uzyskania przychodu, a usługi związane z oprogramowaniem obowiązuje przeważnie stawka 17%, mało który programista decyduje się na tę formę opodatkowania.

Oprócz KPiR lub ryczałtu, programista musi prowadzić różne inne ewidencje, m.in.:

  • przebiegu pojazdu (w przypadku wykorzystywania prywatnego samochodu w firmie),
  • wyposażenia (która obejmuje wyposażenie o wartości powyżej 1,5 tys. zł),
  • środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (obejmuje zakupy o wartości 3,5 tys. złotych),

a także pamiętać o składaniu deklaracji podatkowych oraz przechowywaniu dokumentacji firmowej. Do obowiązków programistów należy też sporządzanie remanentów, nawet jeśli prowadzą tylko działalność usługową.

Firma zarejestrowana do VAT musi dodatkowo prowadzić rejestr VAT i składać w urzędzie deklaracje VAT. Jeśli obroty firmy nie przekraczają progu 200 tys. zł rocznie, to przedsiębiorca może korzystać ze zwolnienia z VAT. Rejestracja może być jednak opłacalna m.in. dla programistów, którzy generują duże koszty, przy których można odliczyć podatek VAT, współpracują z kontrahentami zarejestrowanymi do VAT lub świadczą usługi głównie na rzecz podmiotów zagranicznych.

Warto pamiętać, że jeśli firma świadczy usługi na rzecz podmiotu zagranicznego zarejestrowanego do podatku unijnego (np. Apple), to wymaga to rejestracji jako podatnik VAT-UE – lecz taka sytuacja nie wymaga rejestracji do VAT w Polsce.

Biuro rachunkowe online

Biuro rachunkowe online – ifirma.pl to nowoczesne i wygodne rozwiązanie – nie tracisz czasu na dostarczanie dokumentów do zaksięgowania, a Twoja księgowa jest zawsze do Twojej dyspozycji.

  • Twój dedykowany księgowy rozliczy za Ciebie przychody z App Store, Google Play i AdMob,
  • rozliczy wydatki na hosting i licencje,
  • deklaracje i rozliczenia złoży w Twoim imieniu w stosownych urzędach,
  • dokumenty kosztowe możesz wysłać online (np. w formie zdjęć) lub tradycyjną pocztą,
  • masz wgląd do wszystkich dokumentów przez całą dobę, wystarczy zalogować się na konto,
  • w razie potrzeby reprezentujemy Cię przed ZUS i US.

Przekaż nam swoją księgowość i przestań martwić się o terminy. Wszystkie Twoje dokumenty rozliczymy i dostarczymy na czas.

Posiadamy licencję na prowadzenie działalności księgowej oraz ubezpieczenie OC.Powiązane artykuły:

Księgowość jednoosobowej działalności
3 rzeczy, o których warto wiedzieć przed założeniem firmy
Samozatrudnienie a etat – kiedy samozatrudnienie się opłaca?

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI