Księgowość dla programistów

Programista prowadzący działalność gospodarczą może prowadzić księgowość samodzielnie przy pomocy księgowości internetowej lub wynająć biuro rachunkowe online. Zobacz, na czym polega księgowość w małej firmie w branży IT i jakie są zalety zdalnej księgowości.

Programista prowadzący działalność gospodarczą może prowadzić księgowość samodzielnie przy pomocy księgowości internetowej lub wynająć biuro rachunkowe online. Zobacz, na czym polega księgowość w małej firmie w branży IT i jakie są zalety zdalnej księgowości. Im mniejsza skala działalności, tym mniej obowiązków i wątpliwości związanych z rozliczeniami. Jednoosobowe działalności gospodarcze zazwyczaj nie muszą prowadzić ksiąg rachunkowych. Dopóki nie przekraczają limitu przychodów (od 2017 r. limit wynosi 2 mln euro), mogą prowadzić księgowość uproszczoną, tzw. małą księgowość, która jest o wiele mniej skomplikowana i mniej kosztowna.

Ksiegowość dla programisty

Prowadzenie księgowości w małej firmie polega przede wszystkim na wystawianiu faktur i rachunków, księgowaniu dokumentów, prowadzeniu ewidencji oraz generowaniu deklaracji podatkowych i deklaracji do ZUS.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Księgowość dla programistów

Podczas rejestracji działalności na druku CEIDG-1 przedsiębiorca wybiera, w jaki sposób będzie rozliczał się z urzędami. Programista może, w zależności od wybranej formy opodatkowania, rozliczać się przy pomocy Ewidencji przychodów lub Księgi Przychodów i Rozchodów.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Księgowość dla programistów

Książka Przychodów i Rozchodów

(KPiR) to prosta i wymagająca stosunkowo niewiele czasu ewidencja, w której księguje się sprzedaż i firmowe wydatki. Podatek opłaca się od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty.

Program do faktur – Darmowe konto Księgowość dla programistów

Ewidencja przychodów

dotyczy przedsiębiorców korzystających z uproszczonej formy opodatkowania w postaci ryczałtu ewidencjonowanego. W ewidencji przychodów księguje się, jak sama nazwa wskazuje, same przychody – i to od nich opłaca się podatek. Ponieważ ryczałt nie uwzględnia kosztów uzyskania przychodu, a usługi związane z oprogramowaniem obowiązuje przeważnie stawka 17%, mało który programista decyduje się na tę formę opodatkowania.

Oprócz KPiR lub ryczałtu, programista musi prowadzić różne inne ewidencje, m.in.:

  • przebiegu pojazdu (w przypadku wykorzystywania prywatnego samochodu w firmie),
  • wyposażenia (która obejmuje wyposażenie o wartości powyżej 1,5 tys. zł),
  • środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (obejmuje zakupy o wartości 3,5 tys. złotych),

a także pamiętać o składaniu deklaracji podatkowych oraz przechowywaniu dokumentacji firmowej. Do obowiązków programistów należy też sporządzanie remanentów, nawet jeśli prowadzą tylko działalność usługową.

Firma zarejestrowana do VAT musi dodatkowo prowadzić rejestr VAT i składać w urzędzie deklaracje VAT. Jeśli obroty firmy nie przekraczają progu 200 tys. zł rocznie, to przedsiębiorca może korzystać ze zwolnienia z VAT. Rejestracja może być jednak opłacalna m.in. dla programistów, którzy generują duże koszty, przy których można odliczyć podatek VAT, współpracują z kontrahentami zarejestrowanymi do VAT lub świadczą usługi głównie na rzecz podmiotów zagranicznych.

Warto pamiętać, że jeśli firma świadczy usługi na rzecz podmiotu zagranicznego zarejestrowanego do podatku unijnego (np. Apple), to wymaga to rejestracji jako podatnik VAT-UE – lecz taka sytuacja nie wymaga rejestracji do VAT w Polsce.

Biuro rachunkowe online

Biuro rachunkowe online – ifirma.pl to nowoczesne i wygodne rozwiązanie – nie tracisz czasu na dostarczanie dokumentów do zaksięgowania, a Twoja księgowa jest zawsze do Twojej dyspozycji.

  • Twój dedykowany księgowy rozliczy za Ciebie przychody z App Store, Google Play i AdMob,
  • rozliczy wydatki na hosting i licencje,
  • deklaracje i rozliczenia złoży w Twoim imieniu w stosownych urzędach,
  • dokumenty kosztowe możesz wysłać online (np. w formie zdjęć) lub tradycyjną pocztą,
  • masz wgląd do wszystkich dokumentów przez całą dobę, wystarczy zalogować się na konto,
  • w razie potrzeby reprezentujemy Cię przed ZUS i US.

Przekaż nam swoją księgowość i przestań martwić się o terminy. Wszystkie Twoje dokumenty rozliczymy i dostarczymy na czas.

Posiadamy licencję na prowadzenie działalności księgowej oraz ubezpieczenie OC.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.