Księgowość dla sklepów internetowych

Przedsiębiorca prowadzący sprzedaż internetową we własnym sklepie lub na Allegro musi m.in. prowadzić dokumentację księgową i rozliczać się z urzędami. Podpowiadamy, na czym polega tzw. mała księgowość w e-sklepie i dlaczego warto zdecydować się na księgowość prowadzoną przez internet. Małe firmy zazwyczaj nie muszą prowadzić pełnej księgowości. Zamiast tego mogą prowadzić księgowość uproszczoną, która jest o wiele mniej skomplikowana i mniej kosztowna.

Mała księgowość – sklep internetowy

Prowadzenie księgowości w sklepie internetowym polega przede wszystkim na wystawianiu faktur i rachunków, księgowaniu dokumentów – prowadzeniu ewidencji – oraz generowaniu deklaracji podatkowych i deklaracji do ZUS. W ramach małej księgowości przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż internetową mogą (w zależności od wybranej formy opodatkowania) rozliczać się z urzędem skarbowym przy pomocy ryczałtu ewidencjonowanego lub Księgi Przychodów i Rozchodów.

  • Ryczałt to uproszczona forma opodatkowania, która służy do wyliczenia przychodu, jaki osiąga przedsiębiorca. Działalność usługowa w zakresie handlu jest objęta ryczałtem w wysokości 3%. Ryczałt wyklucza jednak możliwość odliczenia kosztów, w związku z czym podatek płaci się nawet w przypadku straty. Taka forma opodatkowania nie jest też dostępna dla wszystkich – istnieje lista czynności wyłączających możliwość płacenia ryczałtu, a także limit przychodów, po przekroczeniu którego przedsiębiorca zobowiązany jest do przejścia na KPiR.
  • KPiR obowiązuje przedsiębiorców rozliczający się na zasadach ogólnych (18% i 32%) lub liniowo (19%). Jest to prosta forma prowadzenia ewidencji, w której księguje się przychody i koszty. Na podstawie osiągniętego dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty, wyliczany jest podatek do zapłaty. Kwota podatku może być obniżona o różne dodatkowe odliczenia podatkowe – opodatkowanie według zasad ogólnych umożliwia bowiem korzystanie z ulg podatkowych. Jeśli firma nie osiąga przychodu, to nie płaci podatku.

Przeczytaj więcej:

Co wybrać: ryczałt czy KPiR?

Oprócz wyboru między KPiR a ryczałtem przedsiębiorca musi jeszcze zastanowić się, czy będzie rejestrował się do VAT. Choć nie wszystkie sklepy internetowe muszą rejestrować się do VAT, to warto pamiętać, że sprzedaż niektórych produktów odgórnie zobowiązuje przedsiębiorcę do zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT (np. świadczenie usług jubilerskich i sprzedaż wyrobów z metali szlachetnych). Rejestracja jest też obowiązkowa, jeśli firma przekroczy limit sprzedaży, który wynosi 200 tys. zł w danym roku (limit oblicza się proporcjonalnie do czasu istnienia firmy). Firma zarejestrowana do VAT musi dodatkowo prowadzić rejestr VAT i składać w urzędzie deklaracje VAT.

Przeczytaj więcej:

Kiedy trzeba rejestrować się do VAT?

Księgowość w małej firmie może być prowadzona samodzielnie przez przedsiębiorcę przy pomocy specjalnego programu do prowadzenia księgowości lub przez biuro rachunkowe online. Prowadząc sprzedaż przez internet, warto też pomyśleć o dodaniu do swojego sklepu kompleksowego modułu fakturującego. Program do faktur ifirma.pl umożliwia łatwe i wygodne wystawianie faktur na podstawie danych zaimportowanych z e-sklepu.

Księgowość internetowa dla e-sklepów

Korzystanie z programu do księgowości jest bardzo wygodne, a jego obsługa nie jest skomplikowana i nie zajmuje dużo czasu. Program księgowy ifirma.pl automatycznie księguje faktury i wylicza kwoty podatków do zapłacenia za przedsiębiorcę, eliminując możliwość popełnienia błędu. Wystarczy dodawać przychody i koszty, a KPiR i inne ewidencje uzupełniają się automatycznie. Automatycznie wygenerowane deklaracje można wysyłać do urzędów przez internet, bez wychodzenia z domu – pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze.

Księgowość internetowa ifirma.pl to:

  • wygodne wystawianie faktur i rachunków,
  • łatwe prowadzenie ewidencji,
  • liczne integracje z e-commerce i Allegro,
  • prosta obsługa urządzeń fiskalnych (POS),
  • integracja z kurierem DPD,
  • darmowy program magazynowy,
  • przydatne analizy sprzedaży i prognozy podatkowe.

Wszystko to czyni księgowość ifirma.pl idealnym rozwiązaniem dla właścicieli sklepów internetowych. Z obsługą programu powinna poradzić sobie każda osoba, nawet jeśli nie miała nigdy wcześniej nic wspólnego z księgowaniem. W razie wątpliwości można skorzystać z pomocy konsultantów i poradników, a nawet zamówić darmową weryfikację prowadzonej dokumentacji.

Program jest na bieżąco aktualizowany, tak, aby był zawsze zgodny z obowiązującymi przepisami. Przedsiębiorca nie musi więc ślęczeć nad kodeksami i nowelizacjami ustaw – zamiast tego może spokojnie zająć się prowadzeniem biznesu.

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Czy można pracować na etacie i mieć jednocześnie spółkę z o.o.?

Zastanawiasz się, czy możesz pracować jednocześnie na umowie o pracę i założyć spółkę z ograniczoną…

6 godzin temu

Pożyczka a podatek PCC – jak wygląda rozliczenie

Zastanawiasz się, jak wygląda rozliczenie podatku PCC od pożyczki? W dzisiejszej publikacji odpowiemy na to…

7 godzin temu

Czy opłaca się sprzedawać na eMag? Plusy i minusy rynku rumuńskiego

W kontekście rosnącej popularności e-commerce rynek Europy Wschodniej, a szczególnie Rumunii, wyłania się jako atrakcyjna…

7 godzin temu

5 najlepszych miejsc, aby budować portfolio dla swojej działalności

Wysoka konkurencyjność rynku sprawia, że coraz trudniejsze staje się trwałe wyróżnienie pośród konkurencji. Jak więc…

1 dzień temu

Refundacja wynagrodzeń pracowników z PFRON jak rozliczyć w przypadku różnych form opodatkowania

Zatrudniasz pracowników niepełnosprawnych i otrzymujesz na nich dofinansowanie? Sprawdź, jak takie refundacje powinny być rozliczone…

1 dzień temu

Przekształcenie spółki z o.o. w inną spółkę – wszystko, co musisz wiedzieć! Procedura krok po kroku

Skoro można przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, to czy można przekształcić…

1 dzień temu