Blog ifirma.pl

Zakładam własną działalność gospodarczą – czy muszę rejestrować się do VAT?

|
|
3 minut czytania
Przyszły przedsiębiorca rozpoczynając własną działalność gospodarczą powinien zapoznać się z tematem podatku od towarów i usług (VAT). Czy trzeba się rejestrować? Czy istnieje zwolnienie z VAT? W jakich przypadkach dane rozwiązanie jest to dla nas właściwe? Sprawdźmy.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przyszły przedsiębiorca rozpoczynając własną działalność gospodarczą powinien zapoznać się z tematem podatku od towarów i usług (VAT). Czy trzeba się rejestrować? Czy istnieje zwolnienie z VAT? W jakich przypadkach dane rozwiązanie jest to dla nas właściwe? Sprawdźmy.

Zwolnienie z VAT

W przypadku podatku VAT, czyli podatku od towarów i usług mamy dwa rodzaje zwolnień:

 1. przedmiotowe
 2. ze względu na obroty (podmiotowe)

Zwolnienie przedmiotowe

Zwolnienie przedmiotowe, jak sama nazwa wskazuje, zwalnia nas z podatku VAT ze względu na przedmiot naszej działalności. Do tej grupy należą m.in. usługi w zakresie ochrony zdrowia świadczone przez lekarzy i pielęgniarki, usługi ubezpieczeniowe czy usługi nauki języków obcych. Pełną listę znajdziemy w artykule 43 ust. 1 ustawy o VAT.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Przedsiębiorca, który świadczy np. tylko usługi ubezpieczeniowe zawsze będzie wystawiał faktury ze stawką ZW (zwolniony) i nie ma prawa do odliczenia podatku VAT z faktur kosztowych.

Zwolnienie z VAT ze względu na obroty

Osoba, która rozpoczyna własną działalność gospodarczą może skorzystać ze zwolnienia z rejestracji jako czynny podatnik VAT do momentu nieprzekroczenia 200 000 zł sprzedaży w danym roku podatkowym. Jeśli rozpoczynamy swoją działalność w trakcie roku, limit należy przeliczyć proporcjonalnie według wzoru:

A = 200.000zł * B : C

gdzie:

 • A – graniczna kwota obrotu w proporcji do okresu prowadzonej działalności, której przekroczenie powoduje utratę zwolnienia,
 • B – liczba dni prowadzenia działalności, jaka pozostała do końca roku,
 • C – liczba dni w roku podatkowym.
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Zwolnienia nie stosuje się do podatników (art. 113 ust. 13 ustawy o VAT):

1. dokonujących dostaw:

a) towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy,

b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:

 • energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0),
 • wyrobów tytoniowych,
 • samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,

c) budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b,

d) terenów budowlanych,

e) nowych środków transportu,

f) następujących towarów, w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie:

 • preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1),
 • komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26),
 • urządzeń elektrycznych i nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego (PKWiU 27),
 • maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28),

g) hurtowych i detalicznych części do:

 • pojazdów samochodowych (PKWiU 45.3),
 • motocykli (PKWiU 45.4);

2. świadczących usługi:

a) prawnicze,

b) w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,

c) jubilerskie,

d) ściągania długów, w tym factoringu;

3. nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.

▲ wróć na początek

Doradztwo w zakresie informatyki a rejestracja do VAT

Przyszły przedsiębiorca będzie prowadził działalność związaną z doradztwem w zakresie informatyki. Czy rejestracja do VAT jest obowiązkiem?

– Tak. Podatnik nie może skorzystać ze zwolnienia ze względu na działalność doradczą, powinien złożyć formularz VAT-R we właściwym Urzędzie Skarbowym ds. VAT i zarejestrować się jako czynny płatnik VAT.

Rejestracja do VAT

1. Rejestracja z początkiem rozpoczęcia działalności

Podatnik rejestrując się jako czynny płatnik VAT (dobrowolnie czy też obowiązkowo) powinien złożyć formularz VAT-R. Dokument składamy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT w Urzędzie Skarbowym właściwym w sprawach VAT.

2. Dobrowolna rejestracja w trakcie prowadzenia działalności

Przedsiębiorca, który prowadzi już własną działalność i w pewnym momencie zdecyduje na dobrowolną rejestrację do VAT, powinien złożyć VAT-R do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc od którego chciałby stać się czynnym płatnikiem VAT.

3. Przekroczenie limitu obrotu w danym roku podatkowym

Formularz VAT-R składamy najpóźniej dzień przed sprzedażą towaru/usługi, która spowoduje przekroczenie limitu zwolnienia ze względu na obrót.

Formularz VAT-R można wypełnić na stronie www.ifirma.pl/ceidg

Program do faktur – Darmowe konto

W jakim przypadku przedsiębiorca rozważa rejestrację do VAT, a kiedy pozostaje przy zwolnieniu?

Rejestracja do VAT może nastąpić, gdy:
Pozostanie przy zwolnieniu z VAT może wystąpić, gdy:
generujemy duże koszty, przy których można odliczyć podatek VAT
generujemy niskie koszy
sprzedajemy na rzecz podmiotów zarejestrowanych do VAT
sprzedajemy na rzecz osób fizycznych lub „nievatowców”
kupujemy towary z wyższą stawką VAT niż stawka VAT świadczonych przez nasz usług
sprzedajemy/świadczymy usługi głównie na rzecz podmiotów zagranicznych (mimo wystawiania faktur ze stawką 0% lub np – „nie podlega”, nadal możemy odliczyć VAT z faktur kosztowych)

Sprawdź zmiany w wykazie podatników VAT!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Komentarze czytelników
 1. 25 lipca 2014 o 15:16
  ogloszeniaprzez.net

  Pamiętam, że jak z nievatowca przeszedłem na VAT, musiałem nauczyć się, że ten podatek – w przeciwieństwie do PIT US traktuje wyjątkowo poważnie. Jak raz zapomniałem złożyć deklarację dostałem mandat 150 zł. Jeśli przechodzisz na VAT pamiętaj, że to już nie przelewki 🙂

 2. 27 lipca 2014 o 21:36
  Monika Czaplicka

  Bardzo dobry tekst! dlaczego go nie było wcześniej, kiedy zastanawiałam się czy zostać VATowcem? 🙁

 3. 7 lutego 2017 o 12:22
  ifirma.pl

  “Osoba, która rozpoczyna własną działalność gospodarczą może skorzystać ze zwolnienia z rejestracji jako czynny podatnik VAT”, oznacza to, iż nie składa druku VAT-R. Nie ma obowiązku zgłaszania do urzędu faktu, iż korzysta się ze zwolnienia.

 4. 19 marca 2017 o 17:49
  Małgorzata

  Witam. Czy prowadząc działalność związaną z projektowaniem ogrodów (PKD 81.30.Z) mam obowiązek bycia VATowcem?

 5. 20 marca 2017 o 13:36
  ifirma.pl

  Jak było to podane powyżej jedynie świadczący określone usługi i dokonujący określone dostawy mają obowiązek rejestracji od pierwszej sprzedaży. Dane dotyczy: 1. dokonujących dostaw:
  a) towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy,
  b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:
  – energii elektrycznej,
  – wyrobów tytoniowych,
  – samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,
  c) budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b,
  d) terenów budowlanych,
  e) nowych środków transportu
  2. świadczących usługi:
  a) prawnicze,
  b) w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,
  c) jubilerskie.

 6. 7 kwietnia 2017 o 05:18
  Grzegorz Idziak

  Rozumiem też, że przychody z faktur na usługi zwolnione z VAT nie wliczają się do obrotu, po przekroczeniu którego należy zgłosić się do VAT.

 7. 7 kwietnia 2017 o 06:33
  ifirma.pl

  Temat o jaki Pan pyta został opisany w odrębnym artykule: /blog/podatki/zwiekszenie-limitu-zwolnienia-podmiotowego-vat-od-2017-roku.html Zachęcamy do zapoznania się.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie