Oszczędzanie w firmie – zakupy na aukcjach komorniczych

pozycjonowanie

Aukcje komornicze potrafią być okazją do tanich zakupów, gdzie niezbędny firmie sprzęt można kupić nawet za pół ceny. Czy warto brać udział w takich aukcjach?

Aukcje komornicze potrafią być okazją do tanich zakupów, gdzie niezbędny firmie sprzęt można kupić nawet za pół ceny. Czy warto brać udział w takich aukcjach? Firmy poszukujące oszczędności często kupują towary z tak zwanej „drugiej ręki”. Zazwyczaj wyszukując je wcześniej na internetowych giełdach i w serwisach ogłoszeń. I choć aukcje komornicze mogą być ciekawą alternatywą, niewiele firm decyduje się na tę opcję. Dlaczego? Być może wynika to z przeświadczenia, że procedura zakupów na aukcji komorniczej jest bardzo skomplikowana. Nic bardziej mylnego.

Aukcje komornicze dla każdego?

Firma biorąca udział w licytacji nie musi spełniać żadnych wymagań. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty i odpowiednią sumę pieniędzy. Każda osoba biorąca udział w aukcji musi bowiem ponieść wydatek w postaci 10 procent ceny wywoławczej przedmiotu, który chce wylicytować (w przypadku wyposażenia biurowego za 1000 zł będzie to 100 zł). Jeśli jednak przedsiębiorcy nie uda się wygrać licytacji, pieniądze są mu zwracane. Firma nic więc nie ryzykuje.

Duży wybór

Na licytacjach można kupić niemal wszystko, od samochodów po sprzęt biurowy, maszyny przemysłowe czy budowlane, a także nieruchomości. Informacje na temat aukcji i przedmiotów pojawiają się zazwyczaj dzień wcześniej na stronie Krajowej Izby Komorniczej, stronach różnych Kancelarii Komorniczych, firm windykacyjnych, a także w serwisach Urzędów Skarbowych. Jeśli więc planuje się duże zakupy dla firmy za małe pieniądze, warto obserwować te strony.

Reklamacje

Warto też przed aukcją bardzo dokładnie obejrzeć przedmiot, którym jest się zainteresowanym, ponieważ po zakupie reklamacje nie są przyjmowane – nawet wówczas gdy przedmiot posiadał wadę ukrytą. Co prawda na licytacjach komorniczych trafiają się atrakcyjne sprzęty w bardzo dobrym stanie, należy jednak pamiętać, że cały czas licytuje się sprzęt używany. Co za tym idzie, taki sprzęt może wymagać renowacji czy naprawy, co wiąże się z dodatkowymi nakładami finansowymi.

Rejestracja przedmiotów bez problemu

Po wygraniu licytacji przedsiębiorca powinien zadbać o dokumentację zakupionego sprzętu, czyli na przykład o dowód rejestracyjny w przypadku zakupu pojazdu. Jeśli jednak samochód nie posiada dowodu rejestracyjnego, jego rejestracja nie będzie problemem. Wydział Komunikacji nie może odmówić rejestracji pojazdu zakupionego na licytacji. Towary nabyte w drodze aukcji traktuje się jako nabycie pierwotne – bez żadnych wad i obciążeń.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.