Oszczędzanie w firmie – zakupy na aukcjach komorniczych

Aukcje komornicze potrafią być okazją do tanich zakupów, gdzie niezbędny firmie sprzęt można kupić nawet za pół ceny. Czy warto brać udział w takich aukcjach? Firmy poszukujące oszczędności często kupują towary z tak zwanej „drugiej ręki”. Zazwyczaj wyszukując je wcześniej na internetowych giełdach i w serwisach ogłoszeń. I choć aukcje komornicze mogą być ciekawą alternatywą, niewiele firm decyduje się na tę opcję. Dlaczego? Być może wynika to z przeświadczenia, że procedura zakupów na aukcji komorniczej jest bardzo skomplikowana.

Nic bardziej mylnego.

Aukcje komornicze dla każdego?

Firma biorąca udział w licytacji nie musi spełniać żadnych wymagań. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty i odpowiednią sumę pieniędzy. Każda osoba biorąca udział w aukcji musi bowiem ponieść wydatek w postaci 10 procent ceny wywoławczej przedmiotu, który chce wylicytować (w przypadku wyposażenia biurowego za 1000 zł będzie to 100 zł). Jeśli jednak przedsiębiorcy nie uda się wygrać licytacji, pieniądze są mu zwracane. Firma nic więc nie ryzykuje.

Duży wybór

Na licytacjach można kupić niemal wszystko, od samochodów po sprzęt biurowy, maszyny przemysłowe czy budowlane, a także nieruchomości. Informacje na temat aukcji i przedmiotów pojawiają się zazwyczaj dzień wcześniej na stronie Krajowej Izby Komorniczej, stronach różnych Kancelarii Komorniczych, firm windykacyjnych, a także w serwisach Urzędów Skarbowych. Jeśli więc planuje się duże zakupy dla firmy za małe pieniądze, warto obserwować te strony.

Reklamacje

Warto też przed aukcją bardzo dokładnie obejrzeć przedmiot, którym jest się zainteresowanym, ponieważ po zakupie reklamacje nie są przyjmowane – nawet wówczas gdy przedmiot posiadał wadę ukrytą. Co prawda na licytacjach komorniczych trafiają się atrakcyjne sprzęty w bardzo dobrym stanie, należy jednak pamiętać, że cały czas licytuje się sprzęt używany. Co za tym idzie, taki sprzęt może wymagać renowacji czy naprawy, co wiąże się z dodatkowymi nakładami finansowymi.

Rejestracja przedmiotów bez problemu

Po wygraniu licytacji przedsiębiorca powinien zadbać o dokumentację zakupionego sprzętu, czyli na przykład o dowód rejestracyjny w przypadku zakupu pojazdu. Jeśli jednak samochód nie posiada dowodu rejestracyjnego, jego rejestracja nie będzie problemem. Wydział Komunikacji nie może odmówić rejestracji pojazdu zakupionego na licytacji. Towary nabyte w drodze aukcji traktuje się jako nabycie pierwotne – bez żadnych wad i obciążeń.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK