Urlopy okolicznościowe – pogrzeb, ślub, urodzenie dziecka

Istnieją sytuacje, gdy pracownik nie musi korzystać z urlopu wypoczynkowego, a zamiast tego może poprosić pracodawcę o urlop okolicznościowy. Urlop okolicznościowy to inaczej zwolnienie z jednego lub dwóch dni pracy z powodu ważnych wydarzeń rodzinnych lub osobistych.

Urlop okolicznościowy – komu przysługuje?

Urlop okolicznościowy przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę, który zwróci się do pracodawcy z odpowiednim wnioskiem.

Pracodawca może przydzielić wówczas pracownikowi:

  • 1 dzień wolnego w przypadku ślubu dziecka pracownika, w przypadku śmierci i pogrzebu bliskich pracownika (siostry, brata, teścia, teściowej, babki, dziadka lub innej osoby będącej na jego utrzymaniu lub pod jego opieką),
  • 2 dni wolnego w przypadku ślubu pracownika, w przypadku urodzenia się dziecka pracownika, w przypadku śmierci i pogrzebu bliskich pracownika (małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma, macochy).

Formalności związane z urlopem okolicznościowym

Urlop okolicznościowy udziela się na wniosek pracownika. Pracownik powinien powiadomić pracodawcę o przewidywanym terminie nieobecności, a także o przyczynie (jeśli przyczyna jest z góry znana, np. zbliżający się ślub pracownika). W sytuacji nieprzewidzianych okoliczności pracownik powinien poinformować pracodawcę o potrzebie urlopu okolicznościowego najpóźniej w drugim dniu nieobecności w pracy. Jednak samo złożenie wniosku to nie wszystko. Pracodawca może (ale nie musi) poprosić pracownika, aby ten po powrocie do pracy przedstawił dokument, który będzie potwierdzał zaistnienie potrzeby wzięcia urlopu okolicznościowego, np. odpis aktu urodzenia dziecka, akt zgonu, kopia wezwania z urzędu. W praktyce niewielu pracodawców tak robi.

Urlopy okolicznościowe – rozliczenie

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy liczy się jako wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Dni urlopu okolicznościowego i urlopu wypoczynkowego liczone są jednak oddzielnie.

Przyznane dni urlopu okolicznościowego nie muszą być wykorzystane przez pracownika łącznie (dzień po dniu) i nie muszą pokrywać się z datą zdarzenia, ale pracodawca może zażądać przedstawienia związku między terminem skorzystania ze zwolnienia a terminem zdarzenia. Pracownik może połączyć urlop okolicznościowy z urlopem wypoczynkowym, urlopem bezpłatnym albo wolną sobotą. Zasady udzielania takich urlopów reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281 z późn. zm.).

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

20 godzin temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

21 godzin temu

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

2 dni temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

2 dni temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

2 dni temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

2 dni temu