Pożyczka od członka rodziny a przychód w KPIR

Przedsiębiorcy, którzy nie spełniają restrykcyjnych wymagań banków, mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu na rozwój swojej działalności. W takim wypadku często zwracają się oni po pomoc do najbliższych i zaciągają pożyczkę od członka rodziny. Czy w związku z taką umową powstanie przychód, który należy wykazać w KPiR? Sprawdźmy.

Pożyczka a powstanie przychodu

Zgodnie z ogólną zasadą, pożyczka nie stanowi dla przedsiębiorcy przychodu. W rzeczywistości nie uzyskuje on żadnego przysposobienia – pozyskane środki będzie musiał zwrócić, w dodatku często wraz z odsetkami. Wyjątek od tej reguły stanowią m.in. nieoprocentowane pożyczki zaciągnięte od osób powiązanych. W takim wypadku po stronie przedsiębiorcy powstanie przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, którego wartość należy określić wg warunków rynkowych.

Nieoprocentowana pożyczka od członka rodziny – kiedy nie jest przychodem?

Co ważne, nie każda nieoprocentowana pożyczka od osoby powiązanej będzie wiązała się z powstaniem przychodu. Zastosowanie może tu znaleźć art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT, zgodnie z którym zwolniona od podatku dochodowego jest:

wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust. 20*;

* z ust. 20 dowiemy się, że powyższe zwolnienie nie ma zastosowania w przypadku, gdy świadczenia te są uzyskiwane z tytułu m.in. stosunku pracy i tym podobnych

Pożyczka od członka rodziny a pit – kogo dotyczy zwolnienie?

Do I i II grupy podatkowej zaliczamy przede wszystkim:

  • małżonka, rodziców, dziadków, dzieci, wnuki, pasierbów, rodzeństwo, ojczyma, macochę, zięciów, synowe, teściów (I grupa),
  • dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, dzieci i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa, rodzeństwo małżonków (II grupa).

Podsumowując, w bardzo wielu przypadkach, zaciągając nawet nieoprocentowaną pożyczkę od członka rodziny, przedsiębiorca nie będzie zobligowany do wykazania przychodu w KPiR – wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa z pożyczkodawcą. Problem ten nie wystąpi także, jeżeli umowa będzie przewidywała zwrot pozyskanych środków wraz z odsetkami.

WAŻNE!

Jeżeli umowa pożyczki zaciągniętej na cele działalności gospodarczej przewiduje zapłatę odsetek, wówczas mogą one stanowić koszt uzyskania przychodu, który wykazuje się w kol. 13 KPiR.

Warto pamiętać, że obowiązek wykazania przychodu pojawi się w sytuacji, gdy pożyczka od członka rodziny zostanie umorzona. W takim wypadku (oraz w sytuacji, gdy pieniądze pochodzą od krewnego spoza I lub II grupy), uzyskane środki należy wykazać w kol. 8 KPiR.

Pożyczka od członka rodziny może powodować obowiązek zapłaty PCC! Kliknij i dowiedz się więcej!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań