Blog ifirma.pl

Prasa online i e-booki z niższą stawką VAT

|
|
2 minut czytania
Dobra wiadomość dla lubiących czytać – rząd ma zamiar obniżyć stawkę VAT na e-prasę i e-booki. Szykuje się prawdziwa rewolucja, ponieważ stawki mają spaść z 23% na odpowiednio 8% i 5%. Zmiany wejdą w życie 1 listopada 2019 r.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Dobra wiadomość dla lubiących czytać – rząd ma zamiar obniżyć stawkę VAT na e-prasę i e-booki. Szykuje się prawdziwa rewolucja, ponieważ stawki mają spaść z 23% na odpowiednio 8% i 5%. Zmiany wejdą w życie 1 listopada 2019 r.

Czy w końcu będzie taniej?

Szykuje się zatem spełnienie marzeń wszystkich moli książkowych, choć może należałoby napisać e-książkowych. Za swoje ulubione pozycje przeznaczone na czytniki zapłacą dużo mniej. Od dawna pobrzmiewały głosy krytyki na temat cen e-booków. Mówiło się np., że skoro proces fizycznej produkcji książki, i tradycyjnej dystrybucji jest w ich przypadku pominięta, to i cena powinna być adekwatna. Tymczasem rynek wyglądał zupełnie inaczej, a ceny książek i prasy elektronicznej były mocno zbliżone do cen ich papierowych odpowiedników.

Idzie nowe

Szykuje się zatem długo oczekiwany finał festiwalu obietnic. Zapowiedzi dotyczące zrównania stawek VAT na elektroniczne wydania książek, gazet i czasopism z ich tradycyjnymi odpowiednikami słyszeliśmy już w zeszłym roku. Dla przykładu, 2 października 2018 r., Ministerstwo Finansów podało w social media, że ma nadzieję na obniżenie stawek już z początkiem 2019 r. Nie udało się. Przypominamy, że do zmian w zakresie zrównania stawek zobowiązuje nas dyrektywa unijna.

Nie tylko prasa i książki

Zmiany stawki VAT mają objąć nie tylko wspomniane już pozycje. Na obniżkę załapią się również m.in.: broszury, materiały drukowane, dzienniki i czasopisma, książki dla dzieci, w tym kolorowanki, ale również mapy, czy chociażby drukowane fotografie. Obniżona stawka 5% VAT obejmie towary i usługi wymienione w załączniku nr 10 do ustawy.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie