Blog ifirma.pl

Preferencje za wspomaganie Ukrainy

|
|
5 minut czytania
Wielu przedsiębiorców zaangażowało się w działalność charytatywną i wsparcie dla Ukrainy. Jesteś jednym z nich? W 2024 roku nadal przysługuje ci preferencja podatkowa. Sprawdź, o czym pamiętać przy rozliczaniu PIT.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Krzysztof Janoś: Preferencje podatkowe dla przedsiębiorców wspomagających Ukrainę zostały przedłużone. O jaki czas rządzący wydłużyli ich obowiązywanie?

Tomasz Petryszak: Jeżeli chodzi o możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów pomocy dla Ukrainy, to mamy na to czas do końca roku. Istnieje oczywiście możliwość wydłużenia tego okresu.

 

Sprawdź również nasz materiał na Youtube w temacie preferencji podatkowych dla pomagających Ukrainie

 
Już teraz, szczególnie w Unii Europejskiej, mówi się, że te preferencje mogą dotyczyć nawet 2025 czy 2026 roku. Wszystko oczywiście zależy od tego, jak będzie się rozwijać sytuacja na wschodzie…

Sytuacja jest dynamiczna. Jestem zdania, że póki trwa wojna, ta pomoc powinna być w dalszym ciągu rozliczana przez przedsiębiorców. Jeżeli ktoś chce pomagać, to powinien mieć z tego tytułu jakieś preferencje, choćby podatkowe.

Jakich form wsparcia one dotyczą? Czy zasada rozliczania i dokumentowania jest dokładnie taka sama w przypadku różnych typów darowizn?

Najczęstszą formą wsparcia są darowizny pieniężne i darowizny rzeczowe — te dwie rzeczy mamy możemy odliczyć w naszych kosztach podatkowych. W przypadku darowizny pieniężnej wystarczy samo potwierdzenie przelewu, ewentualnie potwierdzenie przyjęcia gotówki. Darowizna rzeczowa musi być bardziej opisana, z uwzględnieniem tego, co to jest dokładnie za darowizna. Wymagane jest też potwierdzenie obdarowanego, że ją przyjął. No i oczywiście musi być odpowiednio wyceniona.

Zatrzymajmy się na chwilę przy darowiznach rzeczowych. Czy jest jakiś katalog produktów, które podlegają tym przepisom? Czy za darowiznę uznaje się na przykład środki czystości, ubrania i jedzenie, ale sprzęt elektroniczny już nie?

Tak naprawdę nie ma do końca wykluczeń, bo stronie ukraińskiej można przekazywać wszystko, co może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a jednocześnie pomaga. Trzeba do tego podejść zdroworozsądkowo. Wiadomo, że nie wyślemy na Ukrainę na przykład konsoli do gier i nie będziemy udawać, że to ma komuś pomagać.

A jeżeli chodzi o darowizny finansowe, to czy tutaj są jakieś progi, maksymalne wartości, czy wszystko zależy od naszej hojności?

Tak naprawdę wszystko zależy od naszej hojności. Ustawa nie przewiduje jakiegoś granicznego punktu, w którym takie darowizny przestaną być kosztami uzyskania przychodów, więc możemy przekazywać, ile chcemy.

Czy ja dobrze rozumiem, że ta preferencja może być niejako podwójna, bo oprócz tego, że zaliczamy darowiznę do kosztów, to potem możemy jeszcze zastosować odliczenie od dochodu?

Zaliczenie darowizny do kosztów to jedna dostępna preferencja. Druga polega na tym, że możemy w zeznaniu rocznym odliczyć od naszego dochodu albo przychodu do 6% przekazanych darowizn. To jest taki dodatkowy próg możliwości rozliczenia darowizn na pomoc.

Czy z tej podwójnej ulgi skorzystają też przedsiębiorcy rozliczający się po prostu na podstawie ustawy o PIT?

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na podstawie PIT-u, czyli zarówno podatku liniowego albo księgi przychodów i rozchodów w zasadach ogólnych, jak i zryczałtowanego podatku, mają możliwość odliczenia w zeznaniu rocznym darowizn przekazanych na pomoc.

Czy jest jakaś różnica, czy tę darowiznę przekazuje się organizacji ukraińskiej, czy takiej, która swój adres ma gdzieś w Unii Europejskiej?

Ustawa przewiduje, że te darowizny musimy przekazać organizacjom pozarządowym, w tym także organizacjom z Ukrainy, jednostkom samorządu terytorialnego, Państwowej Agencji Rezerw Materiałowych albo jednostkom zajmującym się usługami medycznymi, w tym także ratownictwem medycznym. Do tych czterech podmiotów możemy kierować swoje darowizny i na tej podstawie możemy je zaliczać w koszty.

Jeśli dobrze rozumiem, to nie ma znaczenia, czy najpierw jakiś produkt wyślemy na przykład do organizacji w Niemczech i one dopiero stamtąd trafią na Ukrainę, czy od razu wyślemy je na Ukrainę?

Jeżeli tylko organizacja ma status pożytku publicznego, no to nie ma to dla nas znaczenia.

Kodeks cywilny mówi o tym, że darowizna powinna zostać zrealizowana w formie umowy. Czy tutaj też tak jest? Czy powinniśmy podpisać taką umowę?

Tu chodzi o troszeczkę inny rodzaj darowizn. Jeżeli dwa podmioty między sobą przekazują darowiznę i ten obdarowany musi potem ją wykazać w podatku od spadku i darowizn, to taka darowizna powinna mieć formę umowy. Darowizny przekazywane stronie ukraińskiej, w tym wszystkim organizacjom, które wymieniłem, nie muszą mieć formy pisemnej. Najlepszym dowodem, że przekazaliśmy darowiznę, jest przelew, ale oczywiście darowizna rzeczowa, która została spisana i odpowiednio udokumentowana i potwierdzona przez stronę obdarowaną, jest tak samo ważnym dokumentem, jak darowizna pieniężna.

W tym przypadku jest dokumentacja fotograficzna, czy wystarczy zestawienie produktów i potwierdzenie z drugiej strony, że ją otrzymała?

Tak naprawdę może to być wszystko, co posłuży jako dowód. Jeżeli dokumentacja fotograficzna nas usatysfakcjonuje, to możemy udokumentować to w taki sposób, chociaż nie jest to konieczne. Kluczowe jest oświadczenie o wartości darowizny. Możemy odliczyć w kosztach wszystko, co niesie pomoc. Najprostsze do odliczenia są oczywiście darowizny pieniężne, ale każda darowizna rzeczowa, która spełnia definicję kosztu i może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, jak najbardziej również może zostać odliczona.

Czy przedsiębiorcy rzeczywiście często wysyłają produkty i pieniądze, wspierając w ten sposób Ukrainę? Masz z tym kontakt codziennie w swojej pracy, jak często pytają o te preferencje?

Na samym początku zainteresowanie pomocą było bardzo duże. Z upływem lat troszeczkę zmalało, ale w dalszym ciągu są przedsiębiorcy, którzy chcą pomagać i kontynuują tę pomoc z miesiąca na miesiąc. Myślę, że do końca wojny będą pomagać. Ta wojna się nie skończyła. Tak naprawdę nic się nie zmieniło. W dalszym ciągu ci ludzie potrzebują pomocy, która jest choćby to, że ich przyjęliśmy do siebie i że legalnie mogą przebywać w Polsce.

Czy ktoś, kto teraz ogląda ten film, a w 2022 roku przekazał darowiznę i nie wykazał tego, nadal może to odliczyć?

Mamy możliwość korekty zeznania rocznego. Zobowiązania podatkowe przedawniają się w ciągu pięciu lat, więc do tego okresu spokojnie możemy coś zmienić. 2022 rok na pewno nie jest przedawniony, więc spokojnie możemy się cofnąć i odliczyć naszą pomoc.

Autor ifirma.pl

Krzysztof Janoś

Dziennikarz ekonomiczny i prezenter radiowy

W swojej pracy śledzi najistotniejsze dla przedsiębiorców i konsumentów wiadomości gospodarcze i ekonomiczne. Z pasją śledzi też trendy marketingowe i e-commerce. Jest dziennikarzem z kilkunastoletnim doświadczeniem w Radiu Wrocław i Radiu RAM. Pracował też dla najpopularniejszego w Polsce portalu o finansach i biznesie Money.pl grupy Wirtualna Polska.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie