Powrót

Program pomocowy dla przedsiębiorców nakierowany na łagodzenie skutków gospodarczych agresji Rosji na Ukrainę

pomoc dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy, których działalność łagodzi skutki inwazji rosyjskiej na Ukrainę, mogą składać wnioski o dotację lub pożyczkę nawet na 500 tys. euro. Wejdź i sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o dofinansowanie.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Przedsiębiorcy, których działalność nakierowana jest na łagodzenie skutków agresji Rosji na Ukrainę, mają możliwość do końca roku otrzymania dotacji lub pożyczki. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc starać się o pomoc oraz ile wynosi wsparcie.

Jakie rodzaje działalności mogą być dotowane?

Warunki pomocy zostały opisane w Rozporządzeniu Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 8 września 2022 r. w sprawie udzielania pomocy w formie dotacji lub pożyczki ze środków programów operacyjnych na lata 2014‒2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy (dalej rozporządzenie).

Zgodnie z rozporządzeniem wsparcie udzielane jest na cele inwestycyjne lub obrotowe nakierowane na łagodzenie skutków społeczno-gospodarczych agresji Rosji wobec Ukrainy. Nie są wymienione ani branże, w których mają działać przedsiębiorcy starający się o pomoc, ani kody PKD. Nie ma także żadnych ograniczeń co do wielkości przedsiębiorstwa.

Ile wynosi dotacja lub pożyczka?

Pomoc może mieć formę dotacji lub pożyczki. Decyzję podejmuje instytucja udzielająca pomocy. Wsparcie może wynieść do (równowartości w złotówkach):

  • 62 tys. euro (dla przedsiębiorców prowadzących działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych),
  • 75 tys. euro (dla przedsiębiorców działających w sektorze rybołówstwa i akwakultury),
  • 500 tys. euro (dla pozostałych przedsiębiorców).

Który przedsiębiorca nie otrzyma wsparcia?

Z pomocy wyłączeni są przedsiębiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji. “Trudną sytuację” rozumienie się zgodnie z art. 2 pkt 18 rozporządzenia 651/2014/UE lub art. 2 pkt 14 rozporządzenia 702/2014/UE (dla sektora rolnego i leśnego) albo art. 3 pkt 5 rozporządzenia 1388/2014/UE (sektor rybołówstwa).

Przykład trudnej sytuacji przedsiębiorstwa: wysokość strat spółki cywilnej przewyższa wysokość 50% jej kapitału. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych za trudną sytuację można uznać sytuację, gdy przedsiębiorca otrzymał pomoc na ratowanie i nie spłacił do tej pory pożyczki. Pomoc na ratowanie to wsparcie w rozumieniu Ustawy z dnia 16 lipca 2020 r. o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Pomoc (w formie pożyczki) przyznawana jest na wniosek przedsiębiorcy, a środki pochodzą z budżetu państwa. Skarb państwa przewiduje realizację zadań wynikających z przytoczonej ustawy aż do 2029 r.

Pomoc na cele łagodzące skutki agresji rosyjskiej na Ukrainę nie zostanie udzielona także przedsiębiorcom prowadzącym działalność w zakresie przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych, jeśli uzyskana pomoc miałaby być:

  • uwarunkowana jej przeniesieniem w całości lub w części na producentów surowców,
  • ustalana na podstawie ceny lub ilości produktów rolnych, które zostały wprowadzone do obrotu przez przedsiębiorców lub zakupione od producentów surowców (chyba że produkty te nie zostały wprowadzone do obrotu albo zostały wykorzystane na cele niespożywcze, takie jak destylacja, metanizacja lub kompostowanie).

Gdzie złożyć wniosek o dotację lub pożyczkę?

Wniosek należy złożyć do jednego z podmiotów udzielających pomocy. Mogą być nimi instytucje zarządzające, pośredniczące, wdrażające (np. PARP, Bank Gospodarstwa Krajowego) lub partnerzy projektu. Na stronach rządowych nie ma podanej listy partnerów.

Dostępność pomocy poprzez instytucję lub partnera oznacza, że przedsiębiorca może starać się o pomoc na dwa sposoby: pierwszym, gdy podpisze umowę o dofinansowanie realizacji projektu albo drugim, gdy uczestniczy w projekcie, ale nie jest odpowiedzialny za jego realizację, bo funkcję tę pełni beneficjent.

Wzór wniosku

Rozporządzenie nie określa wzoru wniosku o przyznanie pożyczki lub dotacji. Wymienia tylko jego obowiązkowe elementy takie jak:

  • nazwę przedsiębiorcy,
  • cel, na jaki ma zostać przeznaczona pomoc,
  • informacje dotyczące pomocy udzielonej po 31 stycznia 2022 r.,
  • inne informacje, niezbędne do oceny wniosku, które wskaże podmiot udzielający pomocy.

Pomoc świadczona jest do 31 grudnia 2022 r. W przypadku przyznania pożyczki – z przedsiębiorcą zostanie podpisana umowa, natomiast dotacja udzielana jest w oparciu o umowę lub decyzję o dofinansowaniu projektu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość