Blog ifirma.pl

Value proposition – skuteczna propozycja wartości w Twoim sklepie

|
|
4 minut czytania
Czym jest propozycja wartości w biznesie? Jak przekonać klienta, żeby skorzystał z Twojej oferty i osiągnąć przewagę nad konkurencją?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Dlaczego odbiorca jest skłonny zawrzeć z Tobą transakcję i przeznaczyć określoną sumę pieniędzy na oferowany produkt? Odpowiedzią na to zagadnienie jest value proposition: czyli propozycja wartości przekonująca potencjalnego konsumenta, o tym iż Twoja oferta jest lepsza niż konkurencji. Osiągnięcie przewagi konkurencyjnej jest wieloetapowym procesem, który często nie jest wolny od pułapek. W jaki sposób wypracować skuteczną value proposition?

Value proposition: mechanizm, który nigdy nie był tak ważny jak dziś

Proces informatyzacji społeczeństw sprawił, iż współcześnie klient ma nieporównywalnie szerszą możliwość dokonywania wyboru, niż było to chociażby kilkanaście lat temu. Firmy oferujące określone dobra muszą zatem reagować znacznie szybciej, formułując i weryfikując kreowane wartości – praktycznie w czasie rzeczywistym.

Dla znacznej części klientów propozycja wartości jest zatem pierwszym wyróżnikiem, przekonującym do skorzystania (bądź nie) z oferty danej firmy. Nie jest to proste, gdyż uwaga potencjalnego konsumenta jest ulotna. Zgodnie z mechanizmami psychologicznymi, efekt poznawczy trwa zaledwie kilkanaście sekund – w tym czasie podmiot sprzedający musi czymś “urzec” odbiorcę i zachęcić go do skorzystania z oferty.

Projektowanie propozycji wartości. Na czym się skupić?

Value proposition jest zatem zwięzłym, uporządkowanym zbiorem najważniejszych informacji, układających się w logiczną całość. Propozycja wartości ma zawsze wydźwięk jednoznacznie pozytywny: musi być tworzona językiem korzyści, uwydatniać mocne strony przedsiębiorstwa, przekonywać o jego przewadze konkurencyjnej.

W każdym modelu biznesowym należy zacząć od określenia grupy docelowej oraz wartości, które będą czynnikiem przekonującym potencjalnych klientów do skorzystania z oferty. Jedną z możliwości osadzenia propozycji w realnym modelu biznesowym jest kanwa propozycji wartości. Stanowi ona użyteczne narzędzie, przeznaczone do określania tego, w jaki sposób firma tworzy i udostępnia wartości.

Propozycja wartości model biznesowy – jak wygląda schemat kanwy propozycji wartości?

Kanwa propozycji wartości składa się z dwóch odseparowanych od siebie obszarów: propozycji wartości oraz segmentu konsumentów.

Projektowanie propozycji wartości powinno rozpocząć się od dogłębnej analizy grupy docelowej. Jest ona sposobem na zrozumienie:

 • jakie cele chce osiągnąć klient korzystając z danej oferty;
 • jakie rodzaje potrzeb pojawiają się u klienta;
 • jakie aspekty negatywne (bóle) pojawiają się w procesie decyzyjnym konsumenta;

Analiza tych aspektów pozwoli na ujawnienie wszystkich pozytywnych, jak i negatywnych odczuć odbiorcy, pojawiających się w procesie planowania i realizacji. Będą one także pomocne w określeniu kwestii oddziałujących w sposób jednoznacznie pozytywny na ten proces. Propozycja wartości dla klienta powinna bowiem oddziaływać na:

 • sferę emocjonalną (radość z zakupu, prestiż posiadania danej rzeczy);
 • sferę racjonalną (możliwość zaoszczędzenia, redukowania wydatków);
 • sferę bogacenia się (uzyskiwane benefity, szansa na zwiększenie zysku).

Projektowanie propozycji wartości: przedstawianie produktów

Kolejny aspekt tworzenia value proposition jest związany z wyróżnieniem najważniejszych cech oferowanych produktów. Warto wypisać wszystkie pozycje (półprodukty i produkty), które będą zawierać się w ramach propozycji wartości. Propozycja wartości dla klienta będzie skupiała się na dwóch kwestiach: redukowaniu wad bądź uwydatnianiu zalet towarów.

Redukowanie “bólu” – czy produkt wywołuje negatywne emocje? Czy zwiększa on ryzyko wystąpienia negatywnych, z punktu widzenia konsumenta, sytuacji lub emocji?

Odwołanie się do korzyści – jakie pozytywy niesie za sobą posiadanie danego produktu? Jakie emocje wywołuje oferowany produkt? W jaki sposób jest on korzystny dla konsumenta?

Tworzenie propozycji wartości w modelu opartym na kanwie jest znakomitym punktem startowym, pozwalającym na opracowywanie obszernych koncepcji w przyszłości. Nie wymaga ona od razu tworzenia całego modelu biznesowego: jest intuicyjna, szybka i w miarę prosta w konstruowaniu. Zwraca ona uwagę na dwa podstawowe determinanty, które kierują procesem decyzyjnym klienta: jego korzyściami oraz bólami.

Propozycja wartości – przykłady

The e-commerce platform made for you. Whether you sell online, on social media, in store, or out of the trunk of your car, Shopify has you covered. – Shopify

Value proposition wykreowana przez platformę e-commerce Shopify, skupia się na uwydatnieniu zalet, związanych z uniwersalnym przeznaczeniem witryny. Shopify, używając prostych sformułowań, trafia zarówno do dużych graczy, jak i początkujących przedsiębiorców, sprzedających swoje produkty na niewielką skalę. Shopify podkreśla także kwestie bezpieczeństwa, które są niezwykle ważne w kontekście prowadzenia sprzedaży online.

Welcome to the world’s most popular website builder. 39% of the web is built on WordPress. More bloggers, small businesses, and Fortune 500 companies use WordPress than all other options combined. Join the millions of people that call WordPress.com home. – WordPress

Value propositon sformułowana przez WordPress, skupia się na potrzebie klienta. Odwiedzający witrynę od razu wie, że przedstawiona usługa pozwoli mu zbudować własną stronę internetową w prosty sposób. Podkreślona jest zaleta produktu, wyróżniająca ją na tle konkurencji – WordPress uznaje siebie za najpopularniejszą platformę do budowania witryn na świecie, co dodatkowo potęguje odbiór.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie