Prowadzenie firmy w mieszkaniu a ubezpieczenie mieszkania

firma w mieszkaniu a ubezpieczenie mieszkania

Zastanawiasz się, jak to jest z ubezpieczeniem mieszkania, gdy prowadzisz firmę w domu? W publikacji odniesiemy się do tego tematu.

Prowadzenie firmy w mieszkaniu jest częstym zjawiskiem, szczególnie w dobie pandemii. Warunki lokalowe, jakimi dysponujemy będą decydowały, czy to będzie tylko wydzielona część pokoju, czy może całe pomieszczenie a czasami magazyn. Rodzi się pytanie, w jaki sposób zabezpieczyć przed utratą na skutek zdarzeń losowych mienie naszej firmy. Oczywiście jedną z alternatyw jest jego ubezpieczenie. Zobaczmy zatem na co zwrócić uwagę przed zawarciem umowy.

Czy w ramach ubezpieczenia mieszkania ubezpieczymy mienie firmy?

Firmy ubezpieczeniowe stosują różnego rodzaju ograniczenia jeżeli chodzi o ubezpieczenie firmy w ramach ubezpieczenia mieszkania. Wprowadzane są różne limity i ograniczenia, dlatego przed zawarciem polisy należy dopytać o szczegóły. Może się zdarzyć, że firma ubezpieczeniowa będzie miała w swojej ofercie propozycje z opcją dla firm, oczywiście za odpowiednią dopłatą.

Przede wszystkim na etapie omawiania warunków ubezpieczenia należy wyraźnie wyartykułować, w jakim zakresie chcemy mieć ubezpieczony majątek firmowy w ramach ubezpieczenia mieszkania. Może zajść konieczność wykupienia dodatków do ubezpieczenia lub zakup odrębnej polisy na firmę. Wynika to z faktu, że majątek firmowy może być wyłączony od niektórych odpowiedzialności ze strony firmy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie – polisa dla firmy

Jeżeli dysponujemy mieniem o znacznej wartości, które chcemy zabezpieczyć w związku z kradzieżą, pożarem, zalaniem, dewastacją, to wówczas najlepiej zawrzeć odrębną umowę ubezpieczeniową obejmujące tylko majątek firmy, wystawioną na dane firmy. Nie będzie wtedy wątpliwości, jaki jest zakres naszego ubezpieczenia i jaka jest odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej.

Zawierając umowę należy zwrócić szczególną uwagę na takie elementy, jak ubezpieczenie mienia ruchomego firmy:

  • od zdarzeń losowych,
  • od kradzieży z włamaniem.

Ponadto ubezpieczeniem od zdarzeń losowych powinno być objęte również mienie nieruchome firmy np. mury, zabudowy na stałe związane z mieszkaniem.

Na co zwrócić uwagę przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej?

W przypadku, gdy chcemy zabezpieczyć majątek firmowy, musimy na pewno pamiętać o:

  • przeczytaniu warunków ogólnych umowy ubezpieczenia,
  • ustaleniu, czy nie ma ograniczeń powierzchniowych prowadzenia działalności gospodarczej. Wiele firm ubezpieczeniowych zastrzega, że na działalność może być przeznaczone do 50% powierzchni użytkowej,
  • dopytaniu o zakres ubezpieczenia OC i NNW, czy obejmuje również zdarzenia związane z firmą, czy tylko w życiu prywatnym,
  • ustaleniu, czy firma ubezpieczeniowa stosuje limity wypłat w przypadku powstania szkody,
  • sprawdzeniu, czy sprzęt biurowy, komputery, urządzenia elektryczne i elektroniczne wykorzystywane w działalności nie powinny być dodatkowo ubezpieczone.

W publikacji zasygnalizowano jedynie na co zwrócić uwagę przy ubezpieczaniu mieszkania, w którym prowadzimy działalność gospodarczą. W pierwszej kolejności niezbędne jest powiadomienie ubezpieczyciela o tym fakcie, jeżeli chcemy mieć ubezpieczony majątek firmowy. Na pewno zawarcie takiej polisy będzie się wiązało z wyższymi opłatami, ale wiadomo, że jest to cena naszego spokoju.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość