Prowadzenie firmy w mieszkaniu a ubezpieczenie mieszkania

firma w mieszkaniu a ubezpieczenie mieszkania

Zastanawiasz się, jak to jest z ubezpieczeniem mieszkania, gdy prowadzisz firmę w domu? W publikacji odniesiemy się do tego tematu.

Prowadzenie firmy w mieszkaniu jest częstym zjawiskiem, szczególnie w dobie pandemii. Warunki lokalowe, jakimi dysponujemy będą decydowały, czy to będzie tylko wydzielona część pokoju, czy może całe pomieszczenie a czasami magazyn. Rodzi się pytanie, w jaki sposób zabezpieczyć przed utratą na skutek zdarzeń losowych mienie naszej firmy. Oczywiście jedną z alternatyw jest jego ubezpieczenie. Zobaczmy zatem na co zwrócić uwagę przed zawarciem umowy.

Czy w ramach ubezpieczenia mieszkania ubezpieczymy mienie firmy?

Firmy ubezpieczeniowe stosują różnego rodzaju ograniczenia jeżeli chodzi o ubezpieczenie firmy w ramach ubezpieczenia mieszkania. Wprowadzane są różne limity i ograniczenia, dlatego przed zawarciem polisy należy dopytać o szczegóły. Może się zdarzyć, że firma ubezpieczeniowa będzie miała w swojej ofercie propozycje z opcją dla firm, oczywiście za odpowiednią dopłatą.

Przede wszystkim na etapie omawiania warunków ubezpieczenia należy wyraźnie wyartykułować, w jakim zakresie chcemy mieć ubezpieczony majątek firmowy w ramach ubezpieczenia mieszkania. Może zajść konieczność wykupienia dodatków do ubezpieczenia lub zakup odrębnej polisy na firmę. Wynika to z faktu, że majątek firmowy może być wyłączony od niektórych odpowiedzialności ze strony firmy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie – polisa dla firmy

Jeżeli dysponujemy mieniem o znacznej wartości, które chcemy zabezpieczyć w związku z kradzieżą, pożarem, zalaniem, dewastacją, to wówczas najlepiej zawrzeć odrębną umowę ubezpieczeniową obejmujące tylko majątek firmy, wystawioną na dane firmy. Nie będzie wtedy wątpliwości, jaki jest zakres naszego ubezpieczenia i jaka jest odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej.

Zawierając umowę należy zwrócić szczególną uwagę na takie elementy, jak ubezpieczenie mienia ruchomego firmy:

  • od zdarzeń losowych,
  • od kradzieży z włamaniem.

Ponadto ubezpieczeniem od zdarzeń losowych powinno być objęte również mienie nieruchome firmy np. mury, zabudowy na stałe związane z mieszkaniem.

Na co zwrócić uwagę przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej?

W przypadku, gdy chcemy zabezpieczyć majątek firmowy, musimy na pewno pamiętać o:

  • przeczytaniu warunków ogólnych umowy ubezpieczenia,
  • ustaleniu, czy nie ma ograniczeń powierzchniowych prowadzenia działalności gospodarczej. Wiele firm ubezpieczeniowych zastrzega, że na działalność może być przeznaczone do 50% powierzchni użytkowej,
  • dopytaniu o zakres ubezpieczenia OC i NNW, czy obejmuje również zdarzenia związane z firmą, czy tylko w życiu prywatnym,
  • ustaleniu, czy firma ubezpieczeniowa stosuje limity wypłat w przypadku powstania szkody,
  • sprawdzeniu, czy sprzęt biurowy, komputery, urządzenia elektryczne i elektroniczne wykorzystywane w działalności nie powinny być dodatkowo ubezpieczone.

W publikacji zasygnalizowano jedynie na co zwrócić uwagę przy ubezpieczaniu mieszkania, w którym prowadzimy działalność gospodarczą. W pierwszej kolejności niezbędne jest powiadomienie ubezpieczyciela o tym fakcie, jeżeli chcemy mieć ubezpieczony majątek firmowy. Na pewno zawarcie takiej polisy będzie się wiązało z wyższymi opłatami, ale wiadomo, że jest to cena naszego spokoju.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość