Przedsiębiorca powiadomi ZUS o zmianach swoich danych zgłoszeniowych na wniosku do CEIDG

Jesteś przedsiębiorcą? A więc na pewno zainteresuje cię możliwość dokonywania zmiany danych zgłoszeniowych w ZUS na wniosku CEIDG.

Osoby fizyczne, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej mają obowiązek dokonać zgłoszenia tego faktu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W tym momencie następuje również zgłoszenie do ZUS informacji w zakresie płatnika składek. Nie jest to jednak koniec obowiązków zgłoszeniowych w ZUS. W dzisiejszej publikacji napiszemy, o tym że przedsiębiorca będzie mógł dokonywać zmiany swoich danych zgłoszeniowych na wniosku do CEIDG.

Obowiązki zgłoszeniowe przedsiębiorcy wobec ZUS

Jak już przedsiębiorca dokonana rejestracji w CEIDG powinien jeszcze dodatkowo dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego siebie i członków swojej rodziny, jeżeli istnieje taka potrzeba. Co prawda jest możliwość złożenia takich dokumentów z wykorzystaniem wniosku CEIDG-1, jednak praktyka pokazuje, że nie jest to wystarczające dla ZUS. Ta sama zasada dotyczy sytuacji, w której w trakcie prowadzenia działalności należy dokonać wyrejestrowania i ponownego zarejestrowania do ubezpieczeń. To ma się zmienić, o czym napiszemy poniżej.

Przedsiębiorca powiadomi ZUS o zmianach swoich danych zgłoszeniowych na wniosku do CEIDG

Dnia 26 października 2022 r. została ogłoszona ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Tym dokumentem zmieniono m.in. ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych (SUS) w zakresie zgłaszania danych niezbędnych do objęcia ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy przedsiębiorcy, którzy dokonują zmiany kodów tytułów do ubezpieczeń, rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania przez CEIDG-1, muszą i tak ponownie takie dokumenty złożyć bezpośrednio w ZUS. Najczęściej dzieje się to na wniosek pracownika ZUS, który się z nimi kontaktuje w tej sprawie. W celu skończenia z tego typu praktyką wprowadzone zostały przepisy doprecyzowujące, z których jednoznacznie wynika, że takich zmian można dokonywać również przez CEIDG.

Przykład

Przedsiębiorca opłacał przez 2 lata ZUS preferencyjny, który oznaczony jest kodem ubezpieczeniowym 05 70. Z uwagi na zakończenie opłacania składek w tej formie musi dokonać wyrejestrowania na formularzu ZUS ZWUA i dokonać ponownej rejestracji na ZUS ZUA z nowym kodem do ubezpieczenia. Jeżeli spełnia warunki do Małego ZUS Plus będzie to kod 05 90, a jeśli musi opłacać Duży ZUS będzie to kod 05 10. Od 10.11.2022 r. takiej zmiany może dokonać również przez CEIDG lub tak jak dotychczas bezpośrednio w ZUS.

Zmieniona ustawa o SUS zaczyna obowiązywać po upływie 14 dni od jej ogłoszenia, a to przypada na 10 listopada 2022 r. Od tego dnia przedsiębiorcy, którzy dokonają zmiany tytułów do ubezpieczeń, rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania tylko przez CEIDG nie będą już niepokojeni przez pracowników ZUS.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość