Blog ifirma.pl

Przedsiębiorca powiadomi ZUS o zmianach swoich danych zgłoszeniowych na wniosku do CEIDG

|
|
2 minut czytania
Jesteś przedsiębiorcą? A więc na pewno zainteresuje cię możliwość dokonywania zmiany danych zgłoszeniowych w ZUS na wniosku CEIDG.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Osoby fizyczne, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej mają obowiązek dokonać zgłoszenia tego faktu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W tym momencie następuje również zgłoszenie do ZUS informacji w zakresie płatnika składek. Nie jest to jednak koniec obowiązków zgłoszeniowych w ZUS. W dzisiejszej publikacji napiszemy, o tym że przedsiębiorca będzie mógł dokonywać zmiany swoich danych zgłoszeniowych na wniosku do CEIDG.

Obowiązki zgłoszeniowe przedsiębiorcy wobec ZUS

Jak już przedsiębiorca dokonana rejestracji w CEIDG powinien jeszcze dodatkowo dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego siebie i członków swojej rodziny, jeżeli istnieje taka potrzeba. Co prawda jest możliwość złożenia takich dokumentów z wykorzystaniem wniosku CEIDG-1, jednak praktyka pokazuje, że nie jest to wystarczające dla ZUS. Ta sama zasada dotyczy sytuacji, w której w trakcie prowadzenia działalności należy dokonać wyrejestrowania i ponownego zarejestrowania do ubezpieczeń. To ma się zmienić, o czym napiszemy poniżej.

Przedsiębiorca powiadomi ZUS o zmianach swoich danych zgłoszeniowych na wniosku do CEIDG

Dnia 26 października 2022 r. została ogłoszona ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Tym dokumentem zmieniono m.in. ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych (SUS) w zakresie zgłaszania danych niezbędnych do objęcia ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy przedsiębiorcy, którzy dokonują zmiany kodów tytułów do ubezpieczeń, rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania przez CEIDG-1, muszą i tak ponownie takie dokumenty złożyć bezpośrednio w ZUS. Najczęściej dzieje się to na wniosek pracownika ZUS, który się z nimi kontaktuje w tej sprawie. W celu skończenia z tego typu praktyką wprowadzone zostały przepisy doprecyzowujące, z których jednoznacznie wynika, że takich zmian można dokonywać również przez CEIDG.

Przykład

Przedsiębiorca opłacał przez 2 lata ZUS preferencyjny, który oznaczony jest kodem ubezpieczeniowym 05 70. Z uwagi na zakończenie opłacania składek w tej formie musi dokonać wyrejestrowania na formularzu ZUS ZWUA i dokonać ponownej rejestracji na ZUS ZUA z nowym kodem do ubezpieczenia. Jeżeli spełnia warunki do Małego ZUS Plus będzie to kod 05 90, a jeśli musi opłacać Duży ZUS będzie to kod 05 10. Od 10.11.2022 r. takiej zmiany może dokonać również przez CEIDG lub tak jak dotychczas bezpośrednio w ZUS.

Zmieniona ustawa o SUS zaczyna obowiązywać po upływie 14 dni od jej ogłoszenia, a to przypada na 10 listopada 2022 r. Od tego dnia przedsiębiorcy, którzy dokonają zmiany tytułów do ubezpieczeń, rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania tylko przez CEIDG nie będą już niepokojeni przez pracowników ZUS.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie