Blog

Przelewy natychmiastowe w euro – komisja UE chce szybszego wdrożenia

Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący możliwości dokonywania płatności natychmiastowych w euro dla wszystkich firm i osób posiadających rachunek w tej walucie na terenie całej UE. Ma to przyczynić się do zwiększenia wygody, a w przypadku przedsiębiorców – wzmocnienia kontroli nad przepływem środków pieniężnych i obniżeniu kosztów operacyjnych.

Przelewy natychmiastowe – czy będą tańsze?

Płatności natychmiastowe umożliwiają realizację przelewów niemal w czasie rzeczywistym (płatność znajduje się na rachunku odbiorcy w ciągu około 10 sekund od wysłania). Większość banków realizuje taką usługę, ale obecnie jej koszt jest na tyle wysoki, że w wielu przypadkach się ona po prostu nie opłaca. Wg szacunków – tylko 11% przelewów wykonywanych jest z zastosowaniem opcji natychmiastowego dostarczenia do odbiorcy.

Komisja Europejska chce, aby opłata za przelew natychmiastowy nie była wyższa niż za zwykły przelew. Ma to zwiększyć dostępność usługi dla małych i średnich przedsiębiorców oraz konsumentów indywidualnych. Odejście od zwykłych przelewów na rzecz natychmiastowych uwolni środki czasowo “blokowane” na czas realizacji zwykłego przelewu. Pieniądze można od razu przeznaczyć na kolejne inwestycje.

Postulaty zmian w płatnościach na terenie UE

Wniosek, o którym mowa dotyczy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1230 z dnia 14 lipca 2021 r. w sprawie płatności transgranicznych w Unii zwanego w skrócie Rozporządzeniem SEPA.

Obejmuje on postulaty:

  • Powszechnego udostępnienia natychmiastowych płatności w euro, zobowiązując unijnych dostawców usług płatniczych, którzy już oferują polecenia przelewu w euro, do oferowania również ich natychmiastowej wersji w określonym czasie.
  • Zobowiązania dostawców usług płatniczych do pobierania opłaty za przelew natychmiastowy w wysokości nie wyższej niż za tradycyjny przelew.
  • Zwiększenia zaufania do płatności natychmiastowych poprzez zobowiązanie dostawców usług do weryfikowania zgodności numeru rachunku z podaną nazwą odbiorcy i informowanie zlecającego przelew, jeśli te dane nie będą zgodne.
  • Skutecznej kontroli osób objętych sankcjami UE poprzez weryfikację firm i osób zlecających/odbierających przelewy pod kątem unijnych zakazów.

Projekt ma wspierać innowację i konkurencję na unijnym rynku płatności przy zachowaniu przepisów dotyczących zwalczania przestępczości finansowej. Obecnie Komisja Europejska skierowała projekt ustawy do Parlamentu Europejskiego. Jeśli zostanie przyjęty (proces może ten trwać nawet kilka miesięcy, w zależności od liczby proponowanych poprawek) zostanie przedstawiony Radom Ministrów krajów UE.

Justyna Czerwińska

Od kilku lat związana z topowymi redakcjami biznesowymi. Pisze o księgowości, finansach i sprawach marketingowych - czyli o tematach, które interesują każdego przedsiębiorcę.

Z przyjemnością czyta ustawy, kodeksy, rozporządzenia, regulaminy i inne oficjalne dokumenty, które rozkłada na czynniki pierwsze. Pomagają jej w tym umiejętności analityczne i syntetyczne. Wierzy w moc twardych danych i w artykułach chętnie wykorzystuje wyniki badań, raporty i statystyki. Sama prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, dlatego z doświadczenia zna i rozumie problemy drobnych przedsiębiorców. Artykułami dotyczącymi spraw księgowych stara się je rozwiązywać. Stawia przy tym na prosty, zrozumiały dla każdego język, logiczną strukturę i przykłady z życia wzięte.

Pracę nad każdym artykułem zaczyna od zakwestionowania swojej wiedzy i sprawdzenia jej w źródłach. Prywatnie lubi zagadki logiczne i grę w Sudoku.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

3 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

3 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

3 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

3 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

5 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

5 dni temu