Raport KOBiZE 2021 kto miał obowiązek go złożyć do 28 lutego?

Raport KOBiZE 2021

Zastanawiasz się, czy masz obowiązek raportowania do KOBiZe? W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do tego zagadnienia.

Ustawą o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji powołany został do życia Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Dużo się mówi i pisze o składaniu sprawozdań w zakresie ochrony środowiska, ale nie zawsze przy tej okazji mówi się o raportowaniu do KOBiZE. W dzisiejszej publikacji napiszemy, kto miał obowiązek złożyć raport do KOBiZE do 28 lutego 2022 roku.

Raporty składane do KOBiZE

Obowiązkiem składania raportów do KOBiZE objęte są takie same podmioty, które zgodnie z ustawą ochronie środowiska składają sprawozdania do marszałka województwa w zakresie opłat za korzystanie ze środowiska. Żeby złożyć raport za pośrednictwem KOBiZE podmiot zobowiązany w pierwszej kolejności musi dokonać rejestracji w systemie. Później po zalogowaniu do Krajowej bazy będzie możliwe przygotowanie raportu. Poradnik do sporządzenia raportu jest do pobrania na stronie KOBiZe. Pomimo dostępu do wielu informacji przygotowanie takiego raportu nie należy do łatwych zadań.

Kto miał obowiązek złożyć raport KOBiZE do 28 lutego 2022 roku?

Składanie raportu do KOBiZE jest obowiązkowe dla podmiotów, które korzystają ze środowiska. W prowadzonej działalności gospodarczej możemy sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, że sam fakt użytkowania samochodu osobowego, czy korzystanie z klimatyzacji w firmie ma związek z emisją gazów i tym samym wpływ na ochronę środowiska naturalnego. Tym samym można pokusić się o stwierdzenie, że każda firma, ma obowiązek składania takiego raportu, nawet w sytuacji, gdy jedynym źródłem emisji gazów będzie samochód osobowy. Raport, jaki należy sporządzić jest bardzo szczegółowy i wymaga dokładnego określenia wielkości takich emisji, co może być trudnym zadaniem.

W rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie można uzyskać więcej szczegółowych informacji na ten temat.

Termin na złożenie raportu upływa z końcem lutego za rok poprzedni, a więc za 2021 rok był to 28 luty 2022 roku. Dodatkowo należy pamiętać, że raport KOBiZE powinien być zgodny ze składanym sprawozdaniem dotyczącym opłat środowiskowych.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość