Blog

Refaktura za usługę dla firmy spoza UE

Przedsiębiorcy najczęściej w prowadzonej działalności gospodarczej kierują się zasadą dowolności zawierania umów. W praktyce bywa tak, że osoba, która prowadzi firmę skupia się na wynikach, a strona rachunkowa schodzi na plan dalszy. Dopiero przy księgowaniu faktur i dokumentów często rodzą się pytania, w jaki sposób zrobić to prawidłowo, skoro nie ma o tym mowy w przepisach. Taka właśnie sytuacja ma miejsce przy dokonywaniu refaktury za usługę dla firmy z kraju trzeciego.

Refaktura dla kontrahenta spoza UE

W przypadku kontrahentów spoza UE, z tzw. krajów trzecich, refakturowanie usług powinno odbywać się na zasadach ogólnych. W przypadku eksportu usług, bo tak można określić świadczenie usługi na rzecz kontrahenta z kraju trzeciego, miejscem opodatkowania usługi jest terytorium państwa siedziby przedsiębiorcy z zagranicy.

Przyjęcie rozwiązania, że przedsiębiorca refakturujący usługę jest traktowany tak, jakby tę usługę wykonał, powoduje, że refaktura będzie wystawiona z adnotacją “nie podlega”/ “odwrotne obciążenie”. Opodatkowania usługi w podatku VAT dokona przedsiębiorca spoza UE. Polski przedsiębiorca ujmuje transakcję w JPK_V7 w poz. 11.

Przykład

Pan Adam dokonuje dostawy towarów dla firmy z USA. W ramach podpisanej umowy przedsiębiorcy umówili się, że pan Adam zorganizuje transport na rzecz kontrahenta z USA, a następnie obciąży go kosztami za tę transakcję. Refaktura zostanie wystawiona z adnotacją “odwrotne obciążenie” i wykazane w pliku JPK_V7 poz. 11.

W przypadku dokonywania refakturowania za usługę dla kontrahenta spoza UE należy zawsze sprawdzić, na jakich zasadach taka usługa jest rozliczana, gdyby nasza firma wykonywała ją osobiście. Na takich samych zasadach będzie rozliczana refaktura.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

3 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

3 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

3 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

3 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

5 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

5 dni temu