Blog ifirma.pl

Refaktury kosztów w kraju – płatnik VAT

|
|
2 minut czytania
Nie wiesz, jak obciążyć kosztami swojego kontrahenta? Sprawdź, w jaki sposób można to zrobić.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Rozliczenia podatkowe co do zasady nie są proste. Dodatkowo rzeczywistość gospodarcza kreuje różnego rodzaju transakcje, z których rozliczeniem często mamy problemy. Ustawy podatkowe napisane są językiem prawniczym, który nie zawsze jest przystępny. Ponadto pewne transakcje zwyczajnie nie są uregulowane w przepisach. I tu zmierzamy do sedna naszego tematu – refakturowanie kosztów w kraju. Refakturowanie sprawia wiele problemów zarówno przedsiębiorcom jak i księgowym, spróbujemy omówić niektóre z nich.

Jakie koszty mogą być refakturowane?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Najczęściej można się spotkać z pojęciem refakturowania usług. Sztandarowym przykładem są media refakturowane przy usłudze najmu. Ponieważ nie ma zapisów w ustawie co to jest refaktura, to tym bardziej nie ma ograniczenia, jakie koszty mogą nią być objęte. W związku z tym katalog takich kosztów pozostaje otwarty.

W jaki sposób odbywa się refakturowanie kosztów w kraju?

Jak już wspomniano powyżej model postępowania przy wystawianiu refaktur został opracowany w oparciu o stanowisko fiskusa i sądów. Na tej podstawie można dokonać pewnego grupowania refakturowanych usług.

 
Rodzaj kosztu Przykłady, w których dochodzi do refakturowania Kwota i stawka podatku VAT Dodatkowe uwagi
Refakturowanie opłata za media Najem i inne umowy o podobnym charakterze Kwota i stawka podatku VAT, taka jak na fakturze Wywóz nieczystości nie powinien być refakturowany, tylko ujęty na fakturze za najem
Refakturowanie przesyłek pocztowych Wysyłanie przesyłek pocztowych w ramach zawartego porozumienia z inną firmą Kwota i stawka VAT 23% Usługa pocztowa korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z VAT, ale refaktura jest wystawiana ze stawką podstawową
Refakturowanie kosztów transportu Organizowanie transportu na zlecenie odbiorcy Kwota i stawka podatku VAT, taka jak na fakturze
Refaktury za rozmowy telefonicznie Rozmowy prywatne przeprowadzane z telefonu służbowego Kwota i stawka VAT, taka jak na fakturze Oznaczenie EE w JPK_V7
Refaktura za paliwo Wynajmowanie taboru samochodowego Kwota i stawka podatku VAT, taka jak na fakturze Oznaczenie GTU_02 w JPK_V7
Refaktura za usługi noclegowe Przeprowadzanie szkolenia, jeżeli koszt noclegu nie jest zawarty w cenie za usługę Kwota i stawka podatku VAT, taka jak na fakturze
Refaktura za towar W ramach uzgodnień pomiędzy kontrahentami Kwota i stawka podatku VAT, taka jak na fakturze
 

Podsumowanie

Refaktura jest wystawiana w sytuacji odsprzedaży, najczęściej usług, faktycznemu odbiorcy. Możliwość dokonania refaktury najczęściej wynika z ustaleń zawartych w umowach pomiędzy kontrahentami. Przedsiębiorca wchodzi w rolę pośrednika pomiędzy sprzedawcą a ostatecznym odbiorcą. Podmiot, który dokonuje takiej odsprzedaży jest traktowany tak, jakby sam wykonał te usługi. W jaki sposób refakturować koszty zostało zaprezentowane na przykładach, o czym można przeczytać w proponowanej publikacji.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie