Refundacja z PFRON składek ZUS dla przedsiębiorcy

refundacja składek z pfron

Prowadzisz działalność i masz orzeczony stopień niepełnosprawności? Sprawdź jak wnioskować o dofinansowanie do składek ZUS.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, bez względu na jego stopień: znaczny, umiarkowany, lekki, mogą ubiegać się o refundację obowiązkowych składek emerytalnych i rentowych. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności i wynosi od 30% do 100% składek. Poniżej można się zapoznać z warunkami, jakie musi spełnić niepełnosprawny przedsiębiorca, aby ubiegać się o dofinansowanie.

Refundacja składek ZUS z PFRON dla przedsiębiorcy

Osoby niepełnosprawne, które prowadzą własną firmę mogą ubiegać się o refundację składek ZUS. Dofinansowanie PFRON obejmuje refundację obowiązkowych składek emerytalnych i rentowych.

Otrzymanie takiej pomocy finansowej możliwe jest pod pewnymi warunkami:

 • posiadania aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
 • opłacania w całości i terminowo, lub z uchybieniem terminu nie przekraczającym 14 dni, obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne,
 • brak zaległości wobec PFRON większych niż 100 zł.
W przypadku posiadania większych zaległości wobec PFRON, refundacja składek na ubezpieczenia społeczne zostaje wstrzymana decyzją Prezesa Zarządu Funduszu. Jeżeli wnioskodawca nie ureguluje zaległości wobec Funduszu do dnia 31 stycznia roku następującego po roku, za który przysługuje refundacja, Prezes Zarządu Funduszu wydaje decyzję o odmowie wypłaty refundacji składek na ubezpieczenia społeczne za okres wskazany w decyzji o wstrzymaniu refundacji.

Wysokość refundacji składek ZUS

Wysokość refundacji obowiązkowej składki emerytalnej i rentowej uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności i wynosi:

 • 100% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – przy znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • 60% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
 • 30% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – przy lekkim stopniu niepełnosprawności.

Minimalne kwoty składek dla Dużego ZUS w 2020 r. wynoszą:

 • 612,19 zł – na ubezpieczenie emerytalne,
 • 250,90 zł – na ubezpieczenie rentowe,
 • 863,09 zł – suma składki emerytalnej i rentowej.

Dla ZUS Preferencyjnego (2 lata prowadzenia działalności gospodarczej) w 2020 r. składki wynoszą:

 • 152,26 zł – na ubezpieczenie emerytalne,
 • 62,40 zł – na ubezpieczenie rentowe,
 • 214,66 zł – suma składki emerytalnej i rentowej.
Kwoty dofinansowania w zł w zależności od stopnia niepełnosprawności
znaczny umiarkowany lekki
DUŻY ZUS 863,09 517,85 258,93
PREFERENCYJNY ZUS 214,66 128,80 64,40

Jeżeli składki (emerytalne i rentowe) opłacane są w wysokości innej niż określone powyżej, ubiegając się o refundację składek na ubezpieczenia społeczne należy dokonać procentowego wyliczenia kwoty dotacji. Fundusz refunduje osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne, pod warunkiem opłacenia tych składek najpóźniej w dniu złożenia wniosku.

Formularz refundacji składek ZUS

Formularze są do pobrania na stronie internetowej PFRON. Wniosek Wn-U-G osoby niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne należy wypełnić zgodnie z instrukcją. Na stronie PFRON znajduje się również broszura informacyjna jak wypełnia się wnioski.

Terminy złożenia wniosku Wn-U-G w 2020 r.:

 
Miesiąc dofinansowania 2020 r. Termin złożenia wniosku Wn-U-G w 2020 r.
styczeń do 2 marca
luty do 31 marca
marzec do 30 kwietnia
kwiecień do 1 czerwca
maj do 30 czerwca
czerwiec do 31 lipca
lipiec do 31 sierpnia
sierpień do 30 września
wrzesień do 2 listopada
październik do 30 listopada
listopad do 31 grudnia
grudzień do 1 lutego 2021 r.
 
Przeczytaj też: Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. Szafran

  Jak to jest z składką zdrowotną i osobą prowadzącą działalność mającą znaczny stopień niepełnosprawności.
  Jeżeli taka osoba prowadzi działalność na ryczałcie i jej przychód jest mniejszy niż 600zł (nie ma innych tytułów do ubezpieczeń, działalność to jej jedyne źródło przychodu) to może być zwolniona z składki zdrowotnej lub płacić ją do wysokości podatku to OK.
  Pytanie czy PFRON (pokrywający składki społeczne) jest traktowany jako przychód który wykluczałby zwolnienie z składki zdrowotnej? Jest tak np. z chorobowym otrzymane wyklucza z zwolnienia z zdrowotnego.
  Jak to się rozlicza w ZUS, czy za każdy skończony miesiąc składam jakieś dokumenty czy zgłaszam taką osobę z innym kodem?, skąd ZUS ma wiedzieć że w poprzednim miesiącu miałem niski przychód.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość