Relokacja a delegacja – różnice

Przepisy prawa pracy dają różne możliwości pracodawcom, potrzebującym wysłać pracownika do obowiązków służbowych w innym niż siedziba lub filia firmy miejscu. Jednocześnie często zdarza się problem z rozróżnieniem podobnych sobie nazw i konkretnych form. Sprawdźmy, czym różnią się od siebie relokacja, oddelegowanie, podróż służbowa oraz delegacja.

Delegacja – czyli podróż służbowa pracownika

Podróż służbowa, inaczej zwana delegacją, następuje wtedy, gdy pracownik zostaje tymczasowo odesłany – na polecenie pracodawcy – do obowiązków służbowych w innym niż dotychczas miejscu.

Delegacja posiada określone cechy odróżniające ją od innych form zmiany miejsca pracy pracownika:

 • Tymczasowość, incydentalność – konieczność pracy w innym niż dotychczas miejscu ma charakter incydentalny (np. jednorazowa podróż do innego miasta w celu nabycia nowych maszyn) bądź tymczasowy (np. comiesięczne, jednodniowe wyjazdy do klienta biura rachunkowego w celu dopięcia dokumentacji księgowej za dany miesiąc)
 • Polecenie pracodawcy – zasadniczo pracownik nie ma możliwości odmówienia wyjazdu w podróż służbową (uwaga na wyjątki – kobiety w ciąży oraz pracownicy opiekujący się dzieckiem do lat czterech – w ich przypadku wymagana jest zgoda na wyjazd)
 • Przepisy pracy nie regulują odgórnie norm czasowych wyjazdu służbowego
 • Pracodawca ponosi koszty delegacji – np. koszt dojazdu, diety bądź koszt wyżywienia, koszt noclegu
 • Podróż służbowa nie wymaga wprowadzenia zmian w umowie o pracę.

Relokacja – czyli oddelegowanie pracownika

Relokacja pracownika – określana także mianem oddelegowania – to znacznie poważniejsza zmiana, niż standardowa delegacja. W takiej sytuacji pracownik na stałe zmienia miejsce pracy – na inną miejscowość lub inne państwo.

Relokacja cechuje się przede wszystkim:

 • Koniecznością zmiany umowy o pracę w formie wypowiedzenia zmieniającego, chyba że:
  • Relokacja trwać będzie nie więcej niż 3 miesiące łącznie w ciągu roku kalendarzowego, oraz
  • Praca wykonywana podczas delegowania będzie zgodna z kwalifikacjami pracownika, oraz
  • Wynagrodzenie nie ulegnie zmianie
 • Przyczyną relokacji są uzasadnione potrzeby pracodawcy
 • Pracodawca nie ma obowiązku opłacania kosztów relokacji (mieszkanie, wyżywienie etc.), natomiast ma taką możliwość
 • Pracodawca musi uzyskać zgodę pracownika.

Jak widać, relokacja (oddelegowanie) to proces znacznie poważniejszy, niż zwykła delegacja (podróż służbowa). Jednocześnie, kiedy relokowanie pracownika dojdzie już do skutku, po stronie pracodawcy pozostaje co do zasady mniej formalności niż w przypadku delegacji, która wymaga rozliczeń poniesionych kosztów.

 

Wysyłasz pracownika w delegację? Pobierz wzory rozliczeń – szybko dopełnisz formalności!
 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI