Blog ifirma.pl

Relokacja a delegacja – różnice

|
|
3 minut czytania
Przepisy prawa pracy dają różne możliwości pracodawcom, potrzebującym wysłać pracownika do obowiązków służbowych w innym niż siedziba lub filia firmy miejscu. Jednocześnie często zdarza się problem z rozróżnieniem podobnych sobie nazw – delegacji, oddelegowania, relokacji. Sprawdźmy, czym różnią się te formy.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przepisy prawa pracy dają różne możliwości pracodawcom, potrzebującym wysłać pracownika do obowiązków służbowych w innym niż siedziba lub filia firmy miejscu. Jednocześnie często zdarza się problem z rozróżnieniem podobnych sobie nazw i konkretnych form. Sprawdźmy, czym różnią się od siebie relokacja, oddelegowanie, podróż służbowa oraz delegacja.

Delegacja – czyli podróż służbowa pracownika

Podróż służbowa, inaczej zwana delegacją, następuje wtedy, gdy pracownik zostaje tymczasowo odesłany – na polecenie pracodawcy – do obowiązków służbowych w innym niż dotychczas miejscu.

Delegacja posiada określone cechy odróżniające ją od innych form zmiany miejsca pracy pracownika:

 • Tymczasowość, incydentalność – konieczność pracy w innym niż dotychczas miejscu ma charakter incydentalny (np. jednorazowa podróż do innego miasta w celu nabycia nowych maszyn) bądź tymczasowy (np. comiesięczne, jednodniowe wyjazdy do klienta biura rachunkowego w celu dopięcia dokumentacji księgowej za dany miesiąc)
 • Polecenie pracodawcy – zasadniczo pracownik nie ma możliwości odmówienia wyjazdu w podróż służbową (uwaga na wyjątki – kobiety w ciąży oraz pracownicy opiekujący się dzieckiem do lat czterech – w ich przypadku wymagana jest zgoda na wyjazd)
 • Przepisy pracy nie regulują odgórnie norm czasowych wyjazdu służbowego
 • Pracodawca ponosi koszty delegacji – np. koszt dojazdu, diety bądź koszt wyżywienia, koszt noclegu
 • Podróż służbowa nie wymaga wprowadzenia zmian w umowie o pracę.

Relokacja – czyli oddelegowanie pracownika

Relokacja pracownika – określana także mianem oddelegowania – to znacznie poważniejsza zmiana, niż standardowa delegacja. W takiej sytuacji pracownik na stałe zmienia miejsce pracy – na inną miejscowość lub inne państwo.

Relokacja cechuje się przede wszystkim:

 • Koniecznością zmiany umowy o pracę w formie wypowiedzenia zmieniającego, chyba że:
  • Relokacja trwać będzie nie więcej niż 3 miesiące łącznie w ciągu roku kalendarzowego, oraz
  • Praca wykonywana podczas delegowania będzie zgodna z kwalifikacjami pracownika, oraz
  • Wynagrodzenie nie ulegnie zmianie
 • Przyczyną relokacji są uzasadnione potrzeby pracodawcy
 • Pracodawca nie ma obowiązku opłacania kosztów relokacji (mieszkanie, wyżywienie etc.), natomiast ma taką możliwość
 • Pracodawca musi uzyskać zgodę pracownika.

Jak widać, relokacja (oddelegowanie) to proces znacznie poważniejszy, niż zwykła delegacja (podróż służbowa). Jednocześnie, kiedy relokowanie pracownika dojdzie już do skutku, po stronie pracodawcy pozostaje co do zasady mniej formalności niż w przypadku delegacji, która wymaga rozliczeń poniesionych kosztów.

Wysyłasz pracownika w delegację? Pobierz wzory rozliczeń – szybko dopełnisz formalności!
 

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie