Rolnik rozliczający VAT w trybie mieszanym

Osoba prowadząca gospodarstwo rolne może jednocześnie prowadzić inną działalność gospodarczą. Jeżeli korzysta on ze zwolnienia z VAT przewidzianego dla tzw. dla rolników ryczałtowych i jednocześnie zarejestrował się jako czynny podatnik VAT, by rozliczać ten podatek przy drugiej działalności, wówczas powinien zwrócić szczególną uwagę na kwestię poprawnego rozliczenia podatku od towarów i usług. Na czym polega rozliczenie VAT w trybie mieszanym? Sprawdźmy.

Gospodarstwo rolne i działalność opodatkowana VAT a odliczanie VAT naliczonego

Procedura rozliczania VAT, z której korzystają rolnicy ryczałtowi, to rodzaj zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług. Właśnie dlatego osoby prowadzące działalność rolniczą opodatkowaną w ten sposób, nie odliczają podatku naliczonego od zakupów z nią związanych. Zasada ta nie zmienia się, jeśli rolnik ryczałtowy prowadzi jednocześnie inną działalność podlegającą opodatkowaniu VAT. W takiej sytuacji może on dokonywać odliczenia VAT wyłącznie od zakupów związanych z działalnością opodatkowaną.

Jeżeli część z dokonywanych zakupów nie da się w sposób jednoznaczny przydzielić do działalności zwolnionej (gospodarstwa rolnego) ani do działalności opodatkowanej – czyli są to tzw. koszty wspólne – wówczas należy rozliczyć część VAT naliczonego przypadającą na drugą ze wspomnianych działalności, stosując tzw. wskaźnik VAT (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

Obowiązki rolnika rozliczającego VAT w trybie mieszanym

Rolnik ryczałtowy, który prowadzi jednocześnie inną działalność gospodarczą opodatkowaną VAT, po zarejestrowaniu na druku VAT-R powinien:

  • zgłosić w urzędzie skarbowym wskaźnik VAT wyliczony szacunkowo,
  • wystawiać faktury dla każdej transakcji opodatkowanej VAT,
  • prowadzić rejestry sprzedaży i zakupu VAT,
  • terminowo składać deklaracje VAT-7/VAT-7K oraz płacić należny podatek (wykazując wyłącznie sprzedaż opodatkowaną i związane z nią zakupy – także te rozliczane wg wskaźnika),
  • co miesiąc (do 25 dnia kolejnego miesiąca) generować i przesyłać pliki JPK_VAT,
  • po zakończeniu roku dokonać korekty rozliczeń VAT zgodnie z rzeczywistym wskaźnikiem sprzedaży mieszanej.

Sprawdź, jak rozliczać sprzedaż mieszaną w systemie ifirma.pl!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

2 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu