Powrót

Rozliczanie w procedurze IOSS

procedura ioss rozliczanie

Zastanawiasz się, jakie nowe rozwiązania podatkowe otrzyma branża e-commerce? Przeczytaj informacje na temat procedury IOSS.

Procedura IOSS rozliczanie - omówione zagadnienia:

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Międzynarodowy e-handel ma się dobrze, a należy zakładać, że będzie miał się jeszcze lepiej. Nic też dziwnego, że Unia Europejska wprowadza tzw. pakiet VAT e-commerce, w ramach którego dojdzie do uszczelnienia podatku VAT w obszarze transakcji na rzecz konsumentów. Przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2021 roku, a zmian jest bardzo dużo. Zaczynamy więc cykl artykułów na ten temat. Dzisiaj zajmiemy się rozwiązaniami w zakresie poboru podatku VAT importowego od przesyłek o małej wartości.

Procedura IOSS

W zmianie ustawy o podatku VAT pojawia się szereg nowych pojęć, z którymi musimy się zaprzyjaźnić. Jednym z nich jest IOSS – Import One Stop Shop.

Po zmianach podatek VAT importowy będzie pobierany nawet od przesyłek o małej wartości, do 150 euro. Dotyczy to oczywiście transakcji, jakich dokonują konsumenci, najczęściej za pośrednictwem różnego rodzaju platform handlowych. To na sprzedawcę zostanie przeniesiony obowiązek pobrania i odprowadzenia podatku VAT do kraju konsumenta, jeżeli zdecyduje się na stosowanie procedury IOSS.

Drugim rozwiązaniem będzie pobór podatku VAT importowego przez osobę/firmę dokonującą zgłoszenia celnego, np. firmę kurierską, agencję celną, Pocztę Polską, która będzie rozliczała podatek miesięcznie składając deklarację do organu podatkowego.

Rozliczanie w procedurze IOSS

Rozliczanie podatku VAT w tej procedurze będzie się odbywało na podobnych zasadach jak rozliczanie w procedurze MOSS (po zmianie OSS).

Jeżeli właścicielem platformy elektronicznej będzie sprzedawca z UE, wówczas będzie mógł dokonywać rozliczeń podatku VAT importowanego w jednej miesięcznej deklaracji w kraju, w którym jest zarejestrowany do podatku VAT na terenie UE. Pamiętajmy, że takie transakcje będą rozliczane w odrębnej deklaracji. Dla przykładu, polski przedsiębiorca będzie składał deklarację “zwykłą” JPK_V7 z art. 99 ustawy i rozliczenie sprzedaży konsumenckiej na terenie UE.

Jeżeli będzie to sprzedawca, który nie ma siedziby w UE, będzie musiał dokonywać takich rozliczeń przez pośrednika, który ma siedzibę w UE.

Deklaracja rozliczeniowa przeznaczona będzie do ujmowania tylko tego typu transakcji, tak jak to wygląda obecnie w procedurze MOSS. W takim rozliczeniu będzie wskazany podatek VAT należny od sprzedaży dokonanej na rzecz konsumentów z podziałem na poszczególne kraje UE. Podatek VAT będzie naliczany według stawek obowiązujących w kraju konsumenta. Jeżeli to będzie np. sprzedaż na rzecz konsumentów w Polsce, wówczas musi być naliczony VAT według stawek obowiązujących w naszym kraju i ten podatek będzie odprowadzony do polskiego fiskusa za pośrednictwem kraju, w którym przedsiębiorca jest zarejestrowany do procedury IOSS.

Taka sama zasada będzie obowiązywała w stosunku do pozostałych krajów w UE. Na potrzeby rozliczania takich transakcji niezbędne będzie prowadzenie dodatkowych ewidencji, spełniających określone kryteria.

Podsumowanie

Po zmianach, od 1 lipca 2021 roku konsument nabywający towary importowane będzie zobowiązany do uregulowania podatku VAT od importu, bez względu na wartość transakcji. Strony uczestniczące w takich transakcjach handlowych będą miały dodatkowe obowiązki związane z naliczeniem i zapłatą podatku importowego do organu podatkowego.

Platformy handlowe będą mogły skorzystać z rozliczeń w procedurze IOSS lub dokonać rejestracji w poszczególnych krajach UE. Nowe pojęcia mogą sprawiać na początku problemy każdemu. Należy jednak pamiętać, że rozliczenia podatku VAT są na tyle ważne, że na pewno jeszcze nie raz będziemy wracać do ich szczegółowego omawiania.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość