Blog

Rozliczanie w procedurze IOSS

Międzynarodowy e-handel ma się dobrze, a należy zakładać, że będzie miał się jeszcze lepiej. Nic też dziwnego, że Unia Europejska wprowadza tzw. pakiet VAT e-commerce, w ramach którego dojdzie do uszczelnienia podatku VAT w obszarze transakcji na rzecz konsumentów. Przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2021 roku, a zmian jest bardzo dużo. Zaczynamy więc cykl artykułów na ten temat. Dzisiaj zajmiemy się rozwiązaniami w zakresie poboru podatku VAT importowego od przesyłek o małej wartości.

Procedura IOSS

W zmianie ustawy o podatku VAT pojawia się szereg nowych pojęć, z którymi musimy się zaprzyjaźnić. Jednym z nich jest IOSS – Import One Stop Shop.

Po zmianach podatek VAT importowy będzie pobierany nawet od przesyłek o małej wartości, do 150 euro. Dotyczy to oczywiście transakcji, jakich dokonują konsumenci, najczęściej za pośrednictwem różnego rodzaju platform handlowych. To na sprzedawcę zostanie przeniesiony obowiązek pobrania i odprowadzenia podatku VAT do kraju konsumenta, jeżeli zdecyduje się na stosowanie procedury IOSS.

Drugim rozwiązaniem będzie pobór podatku VAT importowego przez osobę/firmę dokonującą zgłoszenia celnego, np. firmę kurierską, agencję celną, Pocztę Polską, która będzie rozliczała podatek miesięcznie składając deklarację do organu podatkowego.

Rozliczanie w procedurze IOSS

Rozliczanie podatku VAT w tej procedurze będzie się odbywało na podobnych zasadach jak rozliczanie w procedurze MOSS (po zmianie OSS).

Jeżeli właścicielem platformy elektronicznej będzie sprzedawca z UE, wówczas będzie mógł dokonywać rozliczeń podatku VAT importowanego w jednej miesięcznej deklaracji w kraju, w którym jest zarejestrowany do podatku VAT na terenie UE. Pamiętajmy, że takie transakcje będą rozliczane w odrębnej deklaracji. Dla przykładu, polski przedsiębiorca będzie składał deklarację “zwykłą” JPK_V7 z art. 99 ustawy i rozliczenie sprzedaży konsumenckiej na terenie UE.

Jeżeli będzie to sprzedawca, który nie ma siedziby w UE, będzie musiał dokonywać takich rozliczeń przez pośrednika, który ma siedzibę w UE.

Deklaracja rozliczeniowa przeznaczona będzie do ujmowania tylko tego typu transakcji, tak jak to wygląda obecnie w procedurze MOSS. W takim rozliczeniu będzie wskazany podatek VAT należny od sprzedaży dokonanej na rzecz konsumentów z podziałem na poszczególne kraje UE. Podatek VAT będzie naliczany według stawek obowiązujących w kraju konsumenta. Jeżeli to będzie np. sprzedaż na rzecz konsumentów w Polsce, wówczas musi być naliczony VAT według stawek obowiązujących w naszym kraju i ten podatek będzie odprowadzony do polskiego fiskusa za pośrednictwem kraju, w którym przedsiębiorca jest zarejestrowany do procedury IOSS.

Taka sama zasada będzie obowiązywała w stosunku do pozostałych krajów w UE. Na potrzeby rozliczania takich transakcji niezbędne będzie prowadzenie dodatkowych ewidencji, spełniających określone kryteria.

Podsumowanie

Po zmianach, od 1 lipca 2021 roku konsument nabywający towary importowane będzie zobowiązany do uregulowania podatku VAT od importu, bez względu na wartość transakcji. Strony uczestniczące w takich transakcjach handlowych będą miały dodatkowe obowiązki związane z naliczeniem i zapłatą podatku importowego do organu podatkowego.

Platformy handlowe będą mogły skorzystać z rozliczeń w procedurze IOSS lub dokonać rejestracji w poszczególnych krajach UE. Nowe pojęcia mogą sprawiać na początku problemy każdemu. Należy jednak pamiętać, że rozliczenia podatku VAT są na tyle ważne, że na pewno jeszcze nie raz będziemy wracać do ich szczegółowego omawiania.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

19 godzin temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

19 godzin temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

20 godzin temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

22 godziny temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

3 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu