Blog

Samochody dostawcze a rozliczenie VAT i PIT

Przedsiębiorcy wykorzystujący w swojej działalności samochody dostawcze powinni pamiętać, że nie w każdym przypadku będzie im przysługiwało prawo do pełnego odliczenia VAT, a od początku 2019 r. – również do odliczenia całego wydatku w kosztach uzyskania przychodów. Ograniczenie może obowiązywać także już przy nabyciu takiego samochodu.

Samochód dostawczy a prawo do odliczenia VAT

Samochody dostawcze nie spełniają najczęściej warunków do uznania ich za samochody ciężarowe – czyli takie, którym co do zasady przysługuje pełne odliczenie VAT. Przepisy o VAT przewidują jednak, że samochody dostawcze mogą mieć prawo do pełnego odliczenia VAT, pod warunkiem posiadania odpowiedniej konstrukcji.

Zatem, zgodnie z Ustawą o VAT, do pełnego odliczenia VAT mają prawo:

  • pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
  • klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju wielozadaniowy, van lub
  • z otwartą częścią do przewozu ładunków,
  • pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

Warunkiem takiego odliczenia jest uzyskanie właściwego zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów oraz wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Gdyby samochód dostawczy nie spełnił powyższych zasad, prawo do pełnego odliczenia przysługiwałoby generalnie tylko po zgłoszeniu samochodu na druku VAT-26 oraz prowadzeniu szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdów.

Ograniczenia w podatku dochodowym

Od początku 2019 r. ograniczenia w przedmiocie samochodów zaczęły obowiązywać także w podatku dochodowym – wydatki eksploatacyjne ponoszone w zakresie samochodów osobowych, wprowadzonych do majątku firmowego, mogą być zaliczone od kosztów podatkowych w 75%. Dodatkowo zmianie uległ limit wartości nabywanego samochodu osobowego, który można zaliczyć do kosztów – obecnie wynosi on 150.000 zł dla samochodów spalinowych oraz 225.000 zł dla samochodów elektrycznych.

Powyższe ograniczenia będą obowiązywały również samochody dostawcze, jeśli nie spełnią one warunków uznania ich za samochody ciężarowe. Jednocześnie, jeśli pojazd dostawczy spełni warunki wskazane w Ustawie o VAT jako uprawniające do pełnego odliczenia , generalnie nie ma przeszkód, aby rozliczać go w pełni również w podatku dochodowym, nie stosując wskazanych powyżej ograniczeń. W innym wypadku – podobnie jak przy VAT – konieczne byłoby prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu, dokumentującej wykorzystanie samochodu wyłącznie dla celów działalności.

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Podatek Belki — czy zostanie zniesiony?

W Ministerstwie Finansów obecnie są prowadzone prace nad zniesieniem podatku od zysków kapitałowych, czyli podatkiem…

6 godzin temu

Placówka oświatowa – w jaki sposób można założyć, taką działalność? Rozliczenia względem ZUS i US

Zastanawiasz się jak założyć placówkę oświatową? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat takich…

6 godzin temu

Analiza sentymentu z wykorzystaniem AI. Jak pomaga wprowadzić zmiany w biznesie?

W dobie cyfrowej transformacji firmy mają dostęp do niespotykanej dotąd ilości danych na temat swoich…

9 godzin temu

Wizualne przekazywanie emocji: moc obrazów w marketingu cyfrowym

Ludzie od zarania dziejów wykorzystywali obrazy w swojej komunikacji. Czy to malowidła w jaskiniach tworzone…

10 godzin temu

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

4 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

4 dni temu