Samochód firmowy czy niefirmowy – jak zacząć jeździć w firmie?

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, przedsiębiorca nie musi od razu nabywać nowego, służbowego auta. W firmie można wykorzystywać prywatny samochód osobowy* – do wyboru mamy zaliczenie pojazdu do środków trwałych, a do końca 2018 r. możliwe było korzystanie z kilometrówki. Czym te opcje będą się różnić, uwzględniając zmiany podatkowe 2019 r.?

Samochód firmowy czy niefirmowy ?

 
*Uwaga!
Zgodnie z nowelizacją, przedsiębiorca może rozliczać koszty prywatnego samochodu według poniższych reguł wyłącznie wtedy, gdy jest on jego własnością lub współwłasnością. Auto, które jest użyczone lub wynajmowane od członka rodziny, będzie podlegało rozliczeniu według odrębnych reguł.
Samochód osobowy – środek trwały
Niefirmowy samochód osobowy
Wartość samochodu a koszty uzyskania przychodu Wartość samochodu stanowi koszt poprzez odpisy amortyzacyjne* Wartość samochodu nie stanowi kosztu uzyskania przychodu
Konieczność prowadzenia kilometrówki dla celów podatku dochodowego Kilometrówka nie jest konieczna Kilometrówka nie jest konieczna (dla wydatków ponoszonych od 2019 r.)
Wydatki na eksploatację pojazdu a koszty Wydatki mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu w 75% – pozostałe 25% nie stanowi kosztu uzyskania przychodu (chyba że pojazd wykorzystywany jest wyłącznie dla celów firmowych) Wydatki mogą być zaliczane do kosztów w wysokości 20% rzeczywiście poniesionych wydatków
Wydatki na eksploatację pojazdu a VAT Podstawowe prawo – odliczenie 50% VAT od wydatków eksploatacyjnych, w szczególnych przypadkach możliwe odliczenie 100% VAT (pozostałe 50% VAT wraz z kwotą netto może stanowić koszt w ramach wskazanego powyżej limitu 75%) Możliwe odliczenie 50% podatku VAT od wydatków eksploatacyjnych (pozostałe 50% VAT można doliczyć do kwoty netto i rozliczać w ramach wskazanego powyżej limitu)
Sprzedaż pojazdu a przychód Przychód ze sprzedaży samochodu będzie stanowił przychód z działalności gospodarczej Przychód ze sprzedaży samochodu nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej
Sprzedaż pojazdu a VAT Jeśli przy nabyciu samochodu przysługiwało prawo do odliczenia VAT i/lub był on wykorzystywany w działalności opodatkowanej VAT, należy naliczyć VAT przy sprzedaży Sprzedaż samochodu przez osobę prywatną nie wymaga naliczenia podatku VAT
 
*Wyjątek!

Amortyzacja samochodów osobowych może stanowić koszt uzyskania przychodu tylko do przekroczenia wartości limitu – od 2019 r. będzie to 150.000 zł dla samochodów spalinowych i hybrydowych oraz 225.000 zł dla samochodów elektrycznych. Jednocześnie, jeśli wartość samochodu nie przekroczy 10.000 zł, można ją zaliczyć w koszty jednorazowo, bez konieczności dokonywania amortyzacji.

Jak łatwo zauważyć, od nowego roku samochody osobowe zostaną obwarowane nowymi ograniczeniami w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów – zarówno wtedy, gdy zaliczymy je do środków trwałych, jak i w przypadku aut niefirmowych. Różnicę widać jednak w wartości możliwych odliczeń oraz w obowiązkach podatkowych w przypadku sprzedaży samochodu osobowego.
Nie tylko podatki – zobacz, co w 2019 r. może się zmienić w zakresie ZUS!
  Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

Dzielimy się wiedzą nie tylko na blogu

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI