Blog ifirma.pl

Samochód osobowy na wynajem a amortyzacja i AC

|
|
2 minut czytania
Prowadząc działalność w zakresie wynajmu samochodów osobowych warto pamiętać, że takie pojazdy mogą nie podlegać pod limit amortyzacji. Jednakże, do kosztów nie zaliczymy również całej wartości ubezpieczenia dobrowolnego.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Nowe przepisy Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwiększają limit amortyzacji samochodów osobowych. Warto zatem sprawdzić, czy odnosi się on również do samochodów przeznaczonych na wynajem.

Amortyzacja samochodów osobowych – limit

Jak wskazuje przepis art. 23 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia samochodu osobowego, do wartości 150.000 zł (225.000 zł w przypadku samochodów elektrycznych). Natomiast, jak wskazuje art. 22a ust. 1, amortyzacji podlegają takie samochody, których okres używania jest dłuższy niż rok, i są one wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej bądź oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy bądź leasingu. Jednocześnie ustawodawca na fali nowelizacji wprowadził do Ustawy o PIT art. 23 ust. 5b, zgodnie z którym ograniczenia dotyczące amortyzacji nie dotyczą samochodów oddanych w odpłatny najem, dzierżawę albo leasing, pod warunkiem że stanowi to przedmiot działalności podatnika.

Uwaga!

Analogiczny zapis znajduje się w Ustawie o VAT; jednakże dotychczas organy skarbowe stały na stanowisku, że odnosi się on wyłącznie do sytuacji, gdy auto wykorzystywane jest tylko przez wynajmującego. Tym samym pojechanie samochodem przeznaczonym na wynajem w niezwiązaną z wynajmem, choć służbową trasę stanowi – w ocenie organów skarbowych – złamanie tego warunku. Warto zatem ostrożnie podchodzić do wskazanego przepisu, bądź wystąpić o indywidualną interpretację podatkową.

Samochód osobowy na wynajem a AC

W związku z faktem, że wysokość dobrowolnego ubezpieczenia AC (autocasco) zależna jest od wartości ubezpieczanego samochodu, w przypadku samochodu na wynajem nie zaliczymy całego poniesionego wydatku w koszty. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 47 za koszty uzyskania przychodów nie uznamy ubezpieczenia w takiej proporcji, w jakiej pozostaje ono do kwoty limitu 150.000 zł i wartości samochodu. Tutaj także nie będzie miało znaczenia, że ubezpieczany samochód jest przeznaczony na wynajem. W związku z powyższym przedsiębiorcy, którzy posiadają w swojej firmie samochody osobowe na wynajem, o wartości wyższej niż 150.000 zł, będą musieli zwracać uwagę na limit, jednakże wyłącznie w zakresie ubezpieczenie AC.

Uwaga!

Warto zwrócić uwagę, że auta przeznaczone na wynajem nie będą zasadniczo ograniczone drugim limitem, tj. możliwością zaliczenia do kosztów wyłącznie 75% wydatków eksploatacyjnych.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie