Samochód osobowy na wynajem a amortyzacja i AC

Nowe przepisy Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwiększają limit amortyzacji samochodów osobowych. Warto zatem sprawdzić, czy odnosi się on również do samochodów przeznaczonych na wynajem.

Amortyzacja samochodów osobowych – limit

Jak wskazuje przepis art. 23 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia samochodu osobowego, do wartości 150.000 zł (225.000 zł w przypadku samochodów elektrycznych). Natomiast, jak wskazuje art. 22a ust. 1, amortyzacji podlegają takie samochody, których okres używania jest dłuższy niż rok, i są one wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej bądź oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy bądź leasingu. Jednocześnie ustawodawca na fali nowelizacji wprowadził do Ustawy o PIT art. 23 ust. 5b, zgodnie z którym ograniczenia dotyczące amortyzacji nie dotyczą samochodów oddanych w odpłatny najem, dzierżawę albo leasing, pod warunkiem że stanowi to przedmiot działalności podatnika.

Uwaga!

Analogiczny zapis znajduje się w Ustawie o VAT; jednakże dotychczas organy skarbowe stały na stanowisku, że odnosi się on wyłącznie do sytuacji, gdy auto wykorzystywane jest tylko przez wynajmującego. Tym samym pojechanie samochodem przeznaczonym na wynajem w niezwiązaną z wynajmem, choć służbową trasę stanowi – w ocenie organów skarbowych – złamanie tego warunku. Warto zatem ostrożnie podchodzić do wskazanego przepisu, bądź wystąpić o indywidualną interpretację podatkową.

Samochód osobowy na wynajem a AC

W związku z faktem, że wysokość dobrowolnego ubezpieczenia AC (autocasco) zależna jest od wartości ubezpieczanego samochodu, w przypadku samochodu na wynajem nie zaliczymy całego poniesionego wydatku w koszty. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 47 za koszty uzyskania przychodów nie uznamy ubezpieczenia w takiej proporcji, w jakiej pozostaje ono do kwoty limitu 150.000 zł i wartości samochodu. Tutaj także nie będzie miało znaczenia, że ubezpieczany samochód jest przeznaczony na wynajem. W związku z powyższym przedsiębiorcy, którzy posiadają w swojej firmie samochody osobowe na wynajem, o wartości wyższej niż 150.000 zł, będą musieli zwracać uwagę na limit, jednakże wyłącznie w zakresie ubezpieczenie AC.

Uwaga!

Warto zwrócić uwagę, że auta przeznaczone na wynajem nie będą zasadniczo ograniczone drugim limitem, tj. możliwością zaliczenia do kosztów wyłącznie 75% wydatków eksploatacyjnych.

Pełne odliczenie VAT od samochodu na wynajem? Zobacz, jakie masz obowiązki!

▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań