Samochód osobowy na wynajem a amortyzacja i AC

samochód na wynajem

Prowadząc działalność w zakresie wynajmu samochodów osobowych warto pamiętać, że takie pojazdy mogą nie podlegać pod limit amortyzacji. Jednakże, do kosztów nie zaliczymy również całej wartości ubezpieczenia dobrowolnego.

Nowe przepisy Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwiększają limit amortyzacji samochodów osobowych. Warto zatem sprawdzić, czy odnosi się on również do samochodów przeznaczonych na wynajem.

Amortyzacja samochodów osobowych – limit

Jak wskazuje przepis art. 23 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia samochodu osobowego, do wartości 150.000 zł (225.000 zł w przypadku samochodów elektrycznych). Natomiast, jak wskazuje art. 22a ust. 1, amortyzacji podlegają takie samochody, których okres używania jest dłuższy niż rok, i są one wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej bądź oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy bądź leasingu. Jednocześnie ustawodawca na fali nowelizacji wprowadził do Ustawy o PIT art. 23 ust. 5b, zgodnie z którym ograniczenia dotyczące amortyzacji nie dotyczą samochodów oddanych w odpłatny najem, dzierżawę albo leasing, pod warunkiem że stanowi to przedmiot działalności podatnika.

Uwaga!

Analogiczny zapis znajduje się w Ustawie o VAT; jednakże dotychczas organy skarbowe stały na stanowisku, że odnosi się on wyłącznie do sytuacji, gdy auto wykorzystywane jest tylko przez wynajmującego. Tym samym pojechanie samochodem przeznaczonym na wynajem w niezwiązaną z wynajmem, choć służbową trasę stanowi – w ocenie organów skarbowych – złamanie tego warunku. Warto zatem ostrożnie podchodzić do wskazanego przepisu, bądź wystąpić o indywidualną interpretację podatkową.

Samochód osobowy na wynajem a AC

W związku z faktem, że wysokość dobrowolnego ubezpieczenia AC (autocasco) zależna jest od wartości ubezpieczanego samochodu, w przypadku samochodu na wynajem nie zaliczymy całego poniesionego wydatku w koszty. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 47 za koszty uzyskania przychodów nie uznamy ubezpieczenia w takiej proporcji, w jakiej pozostaje ono do kwoty limitu 150.000 zł i wartości samochodu. Tutaj także nie będzie miało znaczenia, że ubezpieczany samochód jest przeznaczony na wynajem. W związku z powyższym przedsiębiorcy, którzy posiadają w swojej firmie samochody osobowe na wynajem, o wartości wyższej niż 150.000 zł, będą musieli zwracać uwagę na limit, jednakże wyłącznie w zakresie ubezpieczenie AC.

Uwaga!

Warto zwrócić uwagę, że auta przeznaczone na wynajem nie będą zasadniczo ograniczone drugim limitem, tj. możliwością zaliczenia do kosztów wyłącznie 75% wydatków eksploatacyjnych.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość