Samochody 2019 r. a zwolnienie z VAT i ryczałt

samochody w 2019

Podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT od nowego roku muszą pamiętać o ograniczeniu związanym z samochodami osobowymi – do kosztów można zaliczyć wyłącznie 75% wydatków eksploatacyjnych. Sprawdź, jak to wygląda w przypadku ryczałtu!

Dotychczas procentowym rozliczaniem wydatków związanych z samochodami osobowymi musieli zajmować się wyłącznie podatnicy VAT czynni. Zmiany podatkowe od 2019 r. dotyczyć będą  również przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT. Zostaną oni zobligowani do podobnych wyliczeń w związku z ograniczeniem kosztów samochodowych do 75%.

Wydatki na eksploatację samochodu osobowego od 2019 r.

Zgodnie z wchodzącymi od 2019 r. zmianami przepisów podatkowych, do kosztów uzyskania przychodów będzie można zaliczać wyłącznie 75% wydatków, ponoszonych w związku z eksploatacją firmowego samochodu osobowego. Dla podatników korzystających ze zwolnienia z VAT i posiadających w firmie auta osobowe oznacza to nowy obowiązek. Od nowego roku przedsiębiorca nievatowiec nie zaksięguje w kosztach całej faktury związanej z eksploatacją swojego samochodu, a jedynie 75% z jej wartości brutto. Pozostała część zgodnie z Ustawą o PIT, nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodu. Wyjątkiem byłaby sytuacja, kiedy auto byłoby wykorzystywane wyłącznie dla celów firmowych, przy czym w takim przypadku niezbędne byłoby prowadzenie specjalnej ewidencji przebiegu pojazdu wraz z kontrolą stanu licznika.

Samochód niefirmowy bez kilometrówki

Również przedsiębiorcy, którzy korzystają w firmie ze swoich prywatnych samochodów osobowych, powinni przygotować się na zmiany. Zniknie bowiem dotychczasowa kilometrówka, która zostanie zastąpiona 20% limitem zaliczania wydatków do kosztów. Podatnik zwolniony z VAT zaliczy zatem do kosztów 20% z sumy brutto wydatków poniesionych w danym miesiącu na samochód niefirmowy.

Nowe auto – nowy limit

Przepisy podatkowe zmieniają od nowego roku limit wartości samochodu osobowego, który może zostać zaliczony do kosztów– będzie to 150.000 zł dla samochodów spalinowych i hybrydowych, oraz 225.000 zł dla samochodów elektrycznych. Podatnik zwolniony z VAT będzie mógł zatem zaliczyć do kosztów amortyzację jedynie w zakresie limitu, nawet jeśli wartość brutto samochodu będzie w rzeczywistości wyższa.

Samochody 2019 a ryczałt

Podatnicy rozliczający się z fiskusem ryczałtowo, na podstawie ewidencji przychodów, nie powinni odczuć zmian w zakresie rozliczania samochodów, jakie przyniesie rok 2019. Zmiany te dotyczą bowiem możliwości rozliczania wydatków w kosztach, co dla ryczałtowców – dla których podstawą opodatkowania jest przychód niepomniejszony o koszty – nie ma właściwie znaczenia.

Strata podatkowa? Od nowego roku odliczysz ją na nowych zasadach – sprawdź!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość