Składka zdrowotna – kiedy przedsiębiorca prowadzi kilka firm

składka zdrowotna a kilka firm

Prowadzisz kilka firm i zastanawiasz się, w jaki sposób opłacać składkę zdrowotną? Przeczytaj artykuł, w którym odpowiemy na twoje wątpliwości.

Od 2022 roku Polski Ład wprowadził wiele znaczących zmian w rozliczeniach podatkowych, ale przede wszystkim zmianę zasady obliczania składki zdrowotnej w działalności gospodarczej. Na temat zasad opłacania składki zdrowotnej na nowych zasadach pisaliśmy już niejednokrotnie. Natomiast w dzisiejszej publikacji zajmiemy się obliczaniem składki zdrowotnej w sytuacji, kiedy przedsiębiorca prowadzi kilka firm.

Kiedy mówimy, że przedsiębiorca prowadzi kilka firm?

Przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą może również być wspólnikiem w spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej lub w spółkach kapitałowych. Nas będą interesowały spółki, które podlegają pod ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zależności od wybranej formy opodatkowania mogą być również stosowane różne formy opodatkowania dochodów:

Rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej
Forma opodatkowania dochodów
Jednoosobowa działalność gospodarcza
 • podatek według skali podatkowej,
 • podatek liniowy,
 • zryczałtowany podatek dochodowy.
 • Spółki cywilne
 • podatek według skali podatkowej,
 • podatek liniowy,
 • zryczałtowany podatek dochodowy.
 • Spółki jawne, które nie są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych
 • podatek według skali podatkowej,
 • podatek liniowy,
 • zryczałtowany podatek dochodowy.
 • Spółki partnerskie
 • podatek według skali podatkowej,
 • podatek liniowy.
 • Przykład 1

  Pan Andrzej jest wspólnikiem spółki osobowej, która składa się z 3 osób. Dwóch wspólników chce opłacać zryczałtowany podatek dochodowy, a jeden podatek liniowy. W takiej sytuacji niestety nie można wybrać ryczałtu, jako formy opodatkowania dochodów, ponieważ nie ma zgodności wszystkich trzech wspólników.

  Przykład 2

  Pani Ania jest wspólnikiem spółki jawnej, która ma 4 wspólników. Dwóch wspólników wybrało opodatkowanie podatkiem według skali a dwóch podatkiem liniowym. Taki wybór jest możliwy, ponieważ przepisy regulujące kwestię opodatkowania wynikają z tej samej ustawy, mianowicie ustawy o PIT.

  Składka zdrowotna w działalności gospodarczej

  Polski Ład zmienił drastycznie rozliczanie składki zdrowotnej w prowadzonej działalności gospodarczej od 2022 roku, o czym już niejednokrotnie pisaliśmy. Dla krótkiego przypomnienia poniżej prezentujemy zestawienie:

  Forma opodatkowania dochodów/przychodów
  Wysokość składki zdrowotnej
  Podatek według skali podatkowej 9% od kwoty dochodu
  Podatek liniowy 4,9% od kwoty dochodu
  Zryczałtowany podatek dochodowy Podstawa wymiaru składki zdrowotnej zależy od kwoty przychodów:
  -do 60.000 zł – 60%,
  -od 60.000 zł do 300.000 zł – 100%,
  -pow. 300.000 zł – 180%
  przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale roku poprzedniego, które w 2021 roku na potrzeby rozliczenia 2022 r. wyniosło 6.221,04 zł. Od odpowiednio wyliczonej podstawy przedsiębiorca nalicza 9% stawki składki zdrowotnej.

  W tabeli nie zamieszczono informacji o karcie podatkowej, ponieważ od 2022 roku nie ma możliwości wyboru tej formy. Przypomnienie zasad rozliczania składki zdrowotnej będzie pomocne przy dalszej analizie omawianej problematyki.

  Składka zdrowotna – kiedy przedsiębiorca prowadzi kilka firm

  Powiedzieliśmy już sobie, co to oznacza, że przedsiębiorca prowadzi kilka firm. W takim przypadku najczęściej chodzi o przypadki kiedy prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest wspólnikiem spółki osobowej. Na potrzeby niniejszej publikacji analizujemy jedynie spółki stosujące ustawę o PIT. Składka zdrowotna w takim przypadku będzie zależała przede wszystkim od tego jakie formy opodatkowania przychodów/dochodów wybierzemy.

  Do końca 2021 roku przedsiębiorca w takich przypadkach opłacał po prostu dodatkową składkę zdrowotną. Jednak ta zasada zmieniła się znacząco odkąd obowiązuje Polski Ład. W jaki sposób należy ją rozumieć opiszemy to poniżej na przykładach. Dla wyliczeń składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców na skali podatkowej i podatku liniowym przyjęto uproszczenia. Pełen mechanizm wyliczeń wraz z przykładami został opisany w podlinkowanej publikacji.

  Przykład 3

  Pani Michalina prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) i jest wspólnikiem spółki cywilnej. Wszyscy wspólnicy wybrali, jako formę opodatkowania zryczałtowany podatek dochodowy. Pani Michalina w swojej jednoosobowej firmie wybrała również ryczałt. Od początku 2022 roku do końca lipca przychody przypadające na jednego wspólnika wyniosły 100.000 zł, natomiast przychody w JDG wyniosły 150.000 zł. Przy obliczaniu podstawy do składki zdrowotnej na koniec lipca pani Michalina sumuje przychody, a więc osiągnęła 250.000 zł. W tej sytuacji składka zdrowotna wyniesie 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale roku poprzedniego. W 2022 roku wysokość tej składki stanowi kwotę 559,89 zł.

  Przykład 4

  Pan Michał prowadzi JDG i jest wspólnikiem spółki jawnej. W spółce wybrał opodatkowanie dochodów podatkiem liniowym, natomiast w JDG ryczałtem. W miesiącu maju 2022 r. dochody w spółce przypadające na jednego wspólnika wyniosły 10.000 zł, a więc składka zdrowotna wyniesie 490 zł. Natomiast w JDG przychody przekroczyły już kwotę 300.000 zł a więc do zapłaty będzie składka zdrowotna w kwocie 1.007,81 zł. Łączna kwota składki zdrowotnej wynosi 1.497,81 zł.

  Przykład 5

  Pani Klaudia jest wspólnikiem spółki cywilnej i spółki jawnej. W obu spółkach dochody opodatkowane są podatkiem liniowym. W miesiącu czerwcu 2022 r. dochody w spółce cywilnej wyniosły 100.000 zł a w spółce jawnej na jednego wspólnika 50.000 zł. Składka zdrowotna w wysokości 4,9% będzie naliczana od sumy dochodów – 150.000 zł i wyniesie 7.350 zł.

  Podsumowanie

  Jeżeli przedsiębiorca prowadzi kilka firm, to zasada obliczania składki zdrowotnej będzie zależała od wybranej formy opodatkowania przychodów/dochodów. Jeżeli będą to różne formy, to również składka będzie obliczana na zasadach obowiązujących odrębnie dla każdej z nich. Przy rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej trzeba będzie dokonać odrębnego obliczenia dla danej formy opodatkowania dochodów/przychodów. W publikacji opisane zostały te przypadki, do których stosuje się ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

  O księgowości wiemy wszystko,
  żebyś Ty nie musiał

  Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

  Romek

  z ifirma.pl

  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami

  Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

  Nowoczesna

  Rzetelna

  Księgowość