Składka zdrowotna – kiedy przedsiębiorca prowadzi kilka firm

składka zdrowotna a kilka firm

Prowadzisz kilka firm i zastanawiasz się, w jaki sposób opłacać składkę zdrowotną? Przeczytaj artykuł, w którym odpowiemy na twoje wątpliwości.

Od 2022 roku Polski Ład wprowadził wiele znaczących zmian w rozliczeniach podatkowych, ale przede wszystkim zmianę zasady obliczania składki zdrowotnej w działalności gospodarczej. Na temat zasad opłacania składki zdrowotnej na nowych zasadach pisaliśmy już niejednokrotnie. Natomiast w dzisiejszej publikacji zajmiemy się obliczaniem składki zdrowotnej w sytuacji, kiedy przedsiębiorca prowadzi kilka firm.

Kiedy mówimy, że przedsiębiorca prowadzi kilka firm?

Przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą może również być wspólnikiem w spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej lub w spółkach kapitałowych. Nas będą interesowały spółki, które podlegają pod ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zależności od wybranej formy opodatkowania mogą być również stosowane różne formy opodatkowania dochodów:

Rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej
Forma opodatkowania dochodów
Jednoosobowa działalność gospodarcza
 • podatek według skali podatkowej,
 • podatek liniowy,
 • zryczałtowany podatek dochodowy.
 • Spółki cywilne
 • podatek według skali podatkowej,
 • podatek liniowy,
 • zryczałtowany podatek dochodowy.
 • Spółki jawne, które nie są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych
 • podatek według skali podatkowej,
 • podatek liniowy,
 • zryczałtowany podatek dochodowy.
 • Spółki partnerskie
 • podatek według skali podatkowej,
 • podatek liniowy.
 • Przykład 1

  Pan Andrzej jest wspólnikiem spółki osobowej, która składa się z 3 osób. Dwóch wspólników chce opłacać zryczałtowany podatek dochodowy, a jeden podatek liniowy. W takiej sytuacji niestety nie można wybrać ryczałtu, jako formy opodatkowania dochodów, ponieważ nie ma zgodności wszystkich trzech wspólników.

  Przykład 2

  Pani Ania jest wspólnikiem spółki jawnej, która ma 4 wspólników. Dwóch wspólników wybrało opodatkowanie podatkiem według skali a dwóch podatkiem liniowym. Taki wybór jest możliwy, ponieważ przepisy regulujące kwestię opodatkowania wynikają z tej samej ustawy, mianowicie ustawy o PIT.

  Składka zdrowotna w działalności gospodarczej

  Polski Ład zmienił drastycznie rozliczanie składki zdrowotnej w prowadzonej działalności gospodarczej od 2022 roku, o czym już niejednokrotnie pisaliśmy. Dla krótkiego przypomnienia poniżej prezentujemy zestawienie:

  Forma opodatkowania dochodów/przychodów
  Wysokość składki zdrowotnej
  Podatek według skali podatkowej 9% od kwoty dochodu
  Podatek liniowy 4,9% od kwoty dochodu
  Zryczałtowany podatek dochodowy Podstawa wymiaru składki zdrowotnej zależy od kwoty przychodów:
  -do 60.000 zł – 60%,
  -od 60.000 zł do 300.000 zł – 100%,
  -pow. 300.000 zł – 180%
  przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale roku poprzedniego, które w 2021 roku na potrzeby rozliczenia 2022 r. wyniosło 6.221,04 zł. Od odpowiednio wyliczonej podstawy przedsiębiorca nalicza 9% stawki składki zdrowotnej.

  W tabeli nie zamieszczono informacji o karcie podatkowej, ponieważ od 2022 roku nie ma możliwości wyboru tej formy. Przypomnienie zasad rozliczania składki zdrowotnej będzie pomocne przy dalszej analizie omawianej problematyki.

  Składka zdrowotna – kiedy przedsiębiorca prowadzi kilka firm

  Powiedzieliśmy już sobie, co to oznacza, że przedsiębiorca prowadzi kilka firm. W takim przypadku najczęściej chodzi o przypadki kiedy prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest wspólnikiem spółki osobowej. Na potrzeby niniejszej publikacji analizujemy jedynie spółki stosujące ustawę o PIT. Składka zdrowotna w takim przypadku będzie zależała przede wszystkim od tego jakie formy opodatkowania przychodów/dochodów wybierzemy.

  Do końca 2021 roku przedsiębiorca w takich przypadkach opłacał po prostu dodatkową składkę zdrowotną. Jednak ta zasada zmieniła się znacząco odkąd obowiązuje Polski Ład. W jaki sposób należy ją rozumieć opiszemy to poniżej na przykładach. Dla wyliczeń składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców na skali podatkowej i podatku liniowym przyjęto uproszczenia. Pełen mechanizm wyliczeń wraz z przykładami został opisany w podlinkowanej publikacji.

  Przykład 3

  Pani Michalina prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) i jest wspólnikiem spółki cywilnej. Wszyscy wspólnicy wybrali, jako formę opodatkowania zryczałtowany podatek dochodowy. Pani Michalina w swojej jednoosobowej firmie wybrała również ryczałt. Od początku 2022 roku do końca lipca przychody przypadające na jednego wspólnika wyniosły 100.000 zł, natomiast przychody w JDG wyniosły 150.000 zł. Przy obliczaniu podstawy do składki zdrowotnej na koniec lipca pani Michalina sumuje przychody, a więc osiągnęła 250.000 zł. W tej sytuacji składka zdrowotna wyniesie 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale roku poprzedniego. W 2022 roku wysokość tej składki stanowi kwotę 559,89 zł.

  Przykład 4

  Pan Michał prowadzi JDG i jest wspólnikiem spółki jawnej. W spółce wybrał opodatkowanie dochodów podatkiem liniowym, natomiast w JDG ryczałtem. W miesiącu maju 2022 r. dochody w spółce przypadające na jednego wspólnika wyniosły 10.000 zł, a więc składka zdrowotna wyniesie 490 zł. Natomiast w JDG przychody przekroczyły już kwotę 300.000 zł a więc do zapłaty będzie składka zdrowotna w kwocie 1.007,81 zł. Łączna kwota składki zdrowotnej wynosi 1.497,81 zł.

  Przykład 5

  Pani Klaudia jest wspólnikiem spółki cywilnej i spółki jawnej. W obu spółkach dochody opodatkowane są podatkiem liniowym. W miesiącu czerwcu 2022 r. dochody w spółce cywilnej wyniosły 100.000 zł a w spółce jawnej na jednego wspólnika 50.000 zł. Składka zdrowotna w wysokości 4,9% będzie naliczana od sumy dochodów – 150.000 zł i wyniesie 7.350 zł.

  Podsumowanie

  Jeżeli przedsiębiorca prowadzi kilka firm, to zasada obliczania składki zdrowotnej będzie zależała od wybranej formy opodatkowania przychodów/dochodów. Jeżeli będą to różne formy, to również składka będzie obliczana na zasadach obowiązujących odrębnie dla każdej z nich. Przy rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej trzeba będzie dokonać odrębnego obliczenia dla danej formy opodatkowania dochodów/przychodów. W publikacji opisane zostały te przypadki, do których stosuje się ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  2 komentarze

  1. kowalski

   jeżeli prowadzisz działaność gospodarczą to składka zdrowotna za rok 2022 luty- grudzień wyliczamy od dochodu.. { dochód za popszedni mięsiąc – koszty * 9%} , czyli za każdym razem bieżemy dochód za miesiąc poszedni ? czy dobrze ja rozumiem? przykład : dochód za styczień 10000zł , koszty -5200zł , 10000- 5200 = 4800 4800*9% = 432.00 i ta kwota jest składka zdrowotna za miesiąc luty? następny miesiąc dochód 12000 zł i koszty 6300 , czyli 12000-6300 = 5700 *9% =513 i ta składka za miesiąc marzec? proszę dokładnie opisać..

  2. Ifirma

   Dokładna zasada liczenia została opisana w naszym odrębnym artykule. Zapraszamy do zapoznania się. Tekst jest dostępny tutaj.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
  Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

  O księgowości wiemy wszystko,
  żebyś Ty nie musiał

  Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

  Romek

  z ifirma.pl

  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami

  Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

  Nowoczesna

  Rzetelna

  Księgowość